Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - zautomatizování úkonů ve Windows

aktualizováno 
Rutinní práce na počítači, při níž je nutná naše přítomnost, může zabrat mnoho drahocenného času. Ale naštěstí existují příjemné programy, se kterými lze na opakovanou každodenní práci zcela zapomenout. Pojďte se na některé z nich podívat s námi.

Provádíte-li opakovaně určité úkony v operačním systému Microsoft dnes a denně, pak nastal ten pravý čas je zautomatizovat. Ušetříte tak nejen čas, ale v mnoha případech i nervy a své zdraví.

I v dnešním přehledu zajímavých programů najdete tématicky zaměřené aplikace. Avšak na rozdíl od jiných dílů našeho seriálu je každá aplikace určena pro poněkud jiný druh automatizace úkonu. Uživatelé, kteří potřebují zcela zautomatizovat funkce ve Windows, zde mohou nalézt širokou paletu utilit a nástrojů, které jim splní snad vše, co si jen budou přát.

Zaznamenávat a převádět na příkazy tak lze například psaní na klávesnici, pohyby a kliky myší či přesun kurzoru na pracovní ploše Windows. Jednoduché skripty pak mohu být převedeny na spustitelné soubory, které umístíte do oblasti Po spuštění a počítač se při startu již postará o vše sám.

A protože je aplikací pro zautomatizování různých úkonů v PC opravdu více než dost, snažili jsme se vybrat ty, které jsou freewarové a jež nás zaujaly. Mimochodem, co říkáte na možnost mít každý den na ploše Windows aktuální obrázek z vámi zvoleného serveru, či vypnutí zvuku z vašich bedýnek v předem stanovený čas? Neváhejte, stahujte a testujte.

Automatické funkce ve Windows:

AutoIt 3.0.101 - freeware
AutoIt je opensource program se silným skriptovacím jazykem, navržený pro zautomatizování funkcí ve Windows. Zaznamenává kombinaci stisknutých kláves, pohyb myši a posun oken, čehož pak využívá při tvorbě skriptů. Skripty ve spustitelné podobě (vytváří je integrovaný nástroj) mohou poté vykonávat určitou činnost zcela bez vaší asistence.

 • Stahujte na této adrese (851 kB).
 • Messer 0.992 - freeware
  Nahrává zvuk v přesně stanovenou dobu. Z mikrofonu připojeného k počítači dokáže ukládat do zvukových souborů (MP3 a WAV) úplně vše v jeho dosahu. Jde o dokonalý nástroj, který se může hodit pro různé situace – fantazii se meze nekladou.

 • Stahujte na této adrese (764 kB).
 • X-ECUTOR V1.30 – freeware
  Tento program může být používán jako náhrada za funkci Po spuštění. Podobně jako ona má na starost spouštění aplikace při startu Windows. Navíc však dokáže spustit i aplikace při ukončení systému, u kterých lze definovat podmínky (v závislosti na dni a aktuálním čase), kdy se má daná aplikace otevřít. A aby toho nebylo málo, lze k nim samozřejmě přiřadit i parametry. Třešničkou na dortu je pak možnost využít vypnutí, restart či odhlášení z Windows ve stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (979 kB).
 • GhostMouse 2.0 – freeware
  Tato utilitka v reálném čase monitoruje pohyb a stisknutí tlačítek myši. Konkrétní pohyb si můžete zaznamenat a kdykoliv ho přehrát, což vám může umožnit automatizovat řadu úkonů ve Windows. Nechte za vás klikat stroj.

 • Stahujte na této adrese (682 kB).
 • AutoMute 1 - freeware
  Velmi jednoduchá, přesto však výkonná aplikace, která má za úkol vypínat a zapínat zvuk. Pomůcka může být využívána všude, kde je zapotřebí v určitý čas vypnout zvuk z počítače. V jeho menu zadáte čas vypnutí zvuku a poté můžete před spaním nerušeně poslouchat oblíbené rádio, aniž by se PC vypnulo.

 • Stahujte na této adrese (220 kB).
 • Wallpaper downloader 2.0 - freeware
  S tímto programem můžete mít novou tapetu na pracovní ploše každý den. Je mnoho stránek, které denně publikují nové a velmi zajímavé obrázky. Tento program z nich automaticky stahuje čerstvé obrázky a nastavuje je jako tapetu. Jeho používání je opravdu snadné, stačí ho pouze nainstalovat, vybrat si stránku z kategorií, jako je Astronomie, Erotika, Zábava, Počasí apod., a program se o ostatní postará sám.

 • Stahujte na této adrese (522 kB).
 • Program Launcher 1.02 - freeware
  Dobrý program pro spouštění více programů najednou. Jestliže vyžadujete nastartovat ve Windows několik programů naráz, pak je nástroj určen právě vám. Celkem lze vytvořit pět skupin, ve kterých můžete definovat vždy až pět aplikací ke spuštění, a to včetně parametrů. Ty se otevírají buď ručně, anebo v předem stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (167 kB).
 • APE 1.0.100 - shareware
  Aplikace pro automatizaci procesů ve Windows. Umožňuje naplánovat: ukončení a restartování počítače, odhlášení uživatele, spuštění libovolné jiné aplikace (včetně parametrů příkazového řádku), zobrazení upozornění, vysypání koše, zobrazení internetové stránky, stažení souboru nebo zaslání e-mailové zprávy, spuštění spořiče obrazovky, vysunutí/zasunutí CD. Navíc obsahuje silný nástroj, s jehož asistencí lze plně automatizovat spouštění a ovládání aplikace APE. V licenčním ujednání je informace, jak legálně aktivovat program zdarma.

 • Stahujte na této adrese (476 kB).
 • Changing Wallpapers 1.0.65 - freeware
  Další program pro automatickou změnu tapety po určitém časovém úseku. K dispozici je možnost vytvoření různých kolekcí obrázků a fotografií, které se budou zobrazovat jako tapeta, možnost libovolného nastavení intervalu měnění tapet a také jednoduché a přehledné přidávání obrázků do kolekcí (soubory můžete přidávat z různých umístění v počítači). Zaručena je i podpora mnoha formátů obrázků a fotografií pro zobrazení na pozadí (jpeg, gif, bmp, wmf, dib, emf, ico, a další).

 • Stahujte na této adrese (612 kB).
 • Autosizer 1.4 – freeware
  Nástroj pro automatickou úpravu velikosti oken aplikací (Internet Explorer, Notepad a další) v operačním systému Windows, dle přednastavených vlastností. To však není vše, co vám může tato aplikace nabídnout. Okna totiž dokáže i automaticky minimalizovat, obnovovat a umisťovat na střed obrazovky. Vhodné pro ty, kteří mají problémy s velikostí a umístěním oken Internet Exploreru.

 • Stahujte na této adrese (122 kB).
 • Auto Keys 1.0 - freeware
  Tento program opakuje vámi vložený text, klávesu či klávesovou zkratku v předem zadaném intervalu. V horním textovém poli zadejte číslo v rozmezí od 1 do 10 000 (milisekundy, 1 s = 1000 ms). Po uplynutí této doby se stisknutí kláves(y) bude opakovat. Přepnutím do jedné ze tří položek můžete zadávat klávesy (Backspace, Enter, F4 atd.), jakýkoliv text a nebo klávesovou zkratku.

 • Stahujte na této adrese (833 kB).
 • Audio a MP3 programy
  Deepburner - vypalovací program zdarma, dynamická efektová stanice G pro WinXP, AV Voice Changer pro změnu hlasu v reálném čase, kompletní hudební studio Music Studio Producer zadarmo, stejně tak i nová verze grabberu FreeRip; A ještě mnohem více čeká uvnitř aktuálního vydání novinek z oboru audia.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde. • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
  MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

  Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

  Najdete na iDNES.cz