Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - zautomatizování úkonů ve Windows

aktualizováno 
Rutinní práce na počítači, při níž je nutná naše přítomnost, může zabrat mnoho drahocenného času. Ale naštěstí existují příjemné programy, se kterými lze na opakovanou každodenní práci zcela zapomenout. Pojďte se na některé z nich podívat s námi.

Provádíte-li opakovaně určité úkony v operačním systému Microsoft dnes a denně, pak nastal ten pravý čas je zautomatizovat. Ušetříte tak nejen čas, ale v mnoha případech i nervy a své zdraví.

I v dnešním přehledu zajímavých programů najdete tématicky zaměřené aplikace. Avšak na rozdíl od jiných dílů našeho seriálu je každá aplikace určena pro poněkud jiný druh automatizace úkonu. Uživatelé, kteří potřebují zcela zautomatizovat funkce ve Windows, zde mohou nalézt širokou paletu utilit a nástrojů, které jim splní snad vše, co si jen budou přát.

Zaznamenávat a převádět na příkazy tak lze například psaní na klávesnici, pohyby a kliky myší či přesun kurzoru na pracovní ploše Windows. Jednoduché skripty pak mohu být převedeny na spustitelné soubory, které umístíte do oblasti Po spuštění a počítač se při startu již postará o vše sám.

A protože je aplikací pro zautomatizování různých úkonů v PC opravdu více než dost, snažili jsme se vybrat ty, které jsou freewarové a jež nás zaujaly. Mimochodem, co říkáte na možnost mít každý den na ploše Windows aktuální obrázek z vámi zvoleného serveru, či vypnutí zvuku z vašich bedýnek v předem stanovený čas? Neváhejte, stahujte a testujte.

Automatické funkce ve Windows:

AutoIt 3.0.101 - freeware
AutoIt je opensource program se silným skriptovacím jazykem, navržený pro zautomatizování funkcí ve Windows. Zaznamenává kombinaci stisknutých kláves, pohyb myši a posun oken, čehož pak využívá při tvorbě skriptů. Skripty ve spustitelné podobě (vytváří je integrovaný nástroj) mohou poté vykonávat určitou činnost zcela bez vaší asistence.

 • Stahujte na této adrese (851 kB).
 • Messer 0.992 - freeware
  Nahrává zvuk v přesně stanovenou dobu. Z mikrofonu připojeného k počítači dokáže ukládat do zvukových souborů (MP3 a WAV) úplně vše v jeho dosahu. Jde o dokonalý nástroj, který se může hodit pro různé situace – fantazii se meze nekladou.

 • Stahujte na této adrese (764 kB).
 • X-ECUTOR V1.30 – freeware
  Tento program může být používán jako náhrada za funkci Po spuštění. Podobně jako ona má na starost spouštění aplikace při startu Windows. Navíc však dokáže spustit i aplikace při ukončení systému, u kterých lze definovat podmínky (v závislosti na dni a aktuálním čase), kdy se má daná aplikace otevřít. A aby toho nebylo málo, lze k nim samozřejmě přiřadit i parametry. Třešničkou na dortu je pak možnost využít vypnutí, restart či odhlášení z Windows ve stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (979 kB).
 • GhostMouse 2.0 – freeware
  Tato utilitka v reálném čase monitoruje pohyb a stisknutí tlačítek myši. Konkrétní pohyb si můžete zaznamenat a kdykoliv ho přehrát, což vám může umožnit automatizovat řadu úkonů ve Windows. Nechte za vás klikat stroj.

 • Stahujte na této adrese (682 kB).
 • AutoMute 1 - freeware
  Velmi jednoduchá, přesto však výkonná aplikace, která má za úkol vypínat a zapínat zvuk. Pomůcka může být využívána všude, kde je zapotřebí v určitý čas vypnout zvuk z počítače. V jeho menu zadáte čas vypnutí zvuku a poté můžete před spaním nerušeně poslouchat oblíbené rádio, aniž by se PC vypnulo.

 • Stahujte na této adrese (220 kB).
 • Wallpaper downloader 2.0 - freeware
  S tímto programem můžete mít novou tapetu na pracovní ploše každý den. Je mnoho stránek, které denně publikují nové a velmi zajímavé obrázky. Tento program z nich automaticky stahuje čerstvé obrázky a nastavuje je jako tapetu. Jeho používání je opravdu snadné, stačí ho pouze nainstalovat, vybrat si stránku z kategorií, jako je Astronomie, Erotika, Zábava, Počasí apod., a program se o ostatní postará sám.

 • Stahujte na této adrese (522 kB).
 • Program Launcher 1.02 - freeware
  Dobrý program pro spouštění více programů najednou. Jestliže vyžadujete nastartovat ve Windows několik programů naráz, pak je nástroj určen právě vám. Celkem lze vytvořit pět skupin, ve kterých můžete definovat vždy až pět aplikací ke spuštění, a to včetně parametrů. Ty se otevírají buď ručně, anebo v předem stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (167 kB).
 • APE 1.0.100 - shareware
  Aplikace pro automatizaci procesů ve Windows. Umožňuje naplánovat: ukončení a restartování počítače, odhlášení uživatele, spuštění libovolné jiné aplikace (včetně parametrů příkazového řádku), zobrazení upozornění, vysypání koše, zobrazení internetové stránky, stažení souboru nebo zaslání e-mailové zprávy, spuštění spořiče obrazovky, vysunutí/zasunutí CD. Navíc obsahuje silný nástroj, s jehož asistencí lze plně automatizovat spouštění a ovládání aplikace APE. V licenčním ujednání je informace, jak legálně aktivovat program zdarma.

 • Stahujte na této adrese (476 kB).
 • Changing Wallpapers 1.0.65 - freeware
  Další program pro automatickou změnu tapety po určitém časovém úseku. K dispozici je možnost vytvoření různých kolekcí obrázků a fotografií, které se budou zobrazovat jako tapeta, možnost libovolného nastavení intervalu měnění tapet a také jednoduché a přehledné přidávání obrázků do kolekcí (soubory můžete přidávat z různých umístění v počítači). Zaručena je i podpora mnoha formátů obrázků a fotografií pro zobrazení na pozadí (jpeg, gif, bmp, wmf, dib, emf, ico, a další).

 • Stahujte na této adrese (612 kB).
 • Autosizer 1.4 – freeware
  Nástroj pro automatickou úpravu velikosti oken aplikací (Internet Explorer, Notepad a další) v operačním systému Windows, dle přednastavených vlastností. To však není vše, co vám může tato aplikace nabídnout. Okna totiž dokáže i automaticky minimalizovat, obnovovat a umisťovat na střed obrazovky. Vhodné pro ty, kteří mají problémy s velikostí a umístěním oken Internet Exploreru.

 • Stahujte na této adrese (122 kB).
 • Auto Keys 1.0 - freeware
  Tento program opakuje vámi vložený text, klávesu či klávesovou zkratku v předem zadaném intervalu. V horním textovém poli zadejte číslo v rozmezí od 1 do 10 000 (milisekundy, 1 s = 1000 ms). Po uplynutí této doby se stisknutí kláves(y) bude opakovat. Přepnutím do jedné ze tří položek můžete zadávat klávesy (Backspace, Enter, F4 atd.), jakýkoliv text a nebo klávesovou zkratku.

 • Stahujte na této adrese (833 kB).
 • Audio a MP3 programy
  Deepburner - vypalovací program zdarma, dynamická efektová stanice G pro WinXP, AV Voice Changer pro změnu hlasu v reálném čase, kompletní hudební studio Music Studio Producer zadarmo, stejně tak i nová verze grabberu FreeRip; A ještě mnohem více čeká uvnitř aktuálního vydání novinek z oboru audia.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.
 • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

  Tablet pomůže i při zařizování bydlení

  Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Najdete na iDNES.cz