Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné weby vám pomohou naplánovat levnou a pohodlnou dovolenou

aktualizováno 
Ať už cestujete letadlem, na kole nebo pěšky, najde se nějaká webová služba specializovaná právě na to, aby vám poradila. Pokud patříte k cestovatelům, kteří bez důkladné přípravy nepodniknou ani výlet na Kokořín, jistě vám přijde vhod několik tipů na stránky s užitečnými informacemi.

Plánování dovolené s počítačem | foto: Profimedia.cz

S mapami nezabloudíte

Cestovatelské tipy

Další desítky tipů, včetně stále nepřekonané wikipedie pro cestovatele WikiTravel.org nebo družnějšího CouchSurfing.org pro cestování s pomocí místních se podívejte do našeho předchozího článku se 37 cestovatelskými technotipy.

Mapové aplikace Mapy.cz a Google Maps jistě důvěrně znáte, včetně jejich verzí pro mobilní telefony. Víte ale, že Mapy.cz obsahují i podrobné turistické mapy České republiky a pohraničí? Samozřejmě přitom nechybí funkce přesného plánování a měření trasy. Mapy od Googlu oproti tomu nabízí například znázornění aktuální dopravní situace na celém světě nebo třeba pohledy z webkamer. Podobné funkce obsahují i, u nás zatím nepříliš oblíbené, mapy Bing Maps od Microsoftu, které vám toho ale například o dopravě na českých silnicích mnoho neřeknou.

Existují ovšem i další internetové mapy se zajímavými funkcemi. Například Bikemap.net obsahuje cyklotrasy a připravené cyklovýlety od uživatelů z celého světa. Najdete zde všechny důležité údaje, tedy nejen délku, ale například i výškový profil trasy. Samozřejmě se můžete i sami podílet na tvorbě obsahu serveru a vkládat vlastní trasy. Dobrou službu vám prokáže i Cykloserver.cz, s tipy na výlety i podrobným cykloatlasem.

Na webu Bikemap.net najdou tipy na výlety vášniví cyklisté i rekreační kolaři

Na webu Bikemap.net najdou tipy na výlety vášniví cyklisté i rekreační kolaři

Jestliže preferujete poznávací výlety po světových metropolích, pomůže vám s naplánováním itineráře na zvolený počet dní server Tripmatic.com. Na mapě najdete všechny důležité pamětihodnosti a snadno si je přidáte do plánu svého výletu. Na stejném místě pak najdete i informace o možnostech ubytování a dopravě po městě.

Server Tripmatic.com vás provede pamětihodnostmi světových metropolí

Server Tripmatic.com vás provede pamětihodnostmi světových metropolí

Nejen Česká republika je protkána hustou sítí turistických tras, pěkné výšlapy najdete i na Slovensku. S naplánováním tras v Tatrách, Slovenském ráji i dalších atraktivních lokalitách vám pomůže Turistickamapa.sk.

Nejlevnější letenky

Jestliže chcete spíše než autem, na kole či pěšky vyrazit do světa letadlem, máte k dispozici nepřeberné množství portálů, kde lze přímo, nebo zprostředkovaně, pořídit letenky do požadované destinace. Jmenujme proto tedy alespoň několik služeb, které budou českému cestovateli nejbližší.

Letenkyblog.cz nabízí čerstvé informace o akčních nabídkách leteckých společností z celého světa, vždy společně se základními informacemi o vybrané destinaci. Stránky jsou úzce propojeny se serverem Pelikan.cz, kde je možné letenky rovnou rezervovat. Je jen na vás, zdali využijete služeb zprostředkovatele, nebo si letenky rezervujete přímo na stránkách letecké společnosti a třeba tím i trochu ušetříte.

Velmi mladá služba Skypicker.com je zatím ve stádiu beta verze, ale i tak už nabízí letenky po celé Evropě. Portál Skypicker.com se zaměřuje především na cestovatele, kteří chtějí létat za co nejnižší ceny a přitom se příliš neohlížejí na počet přestupů nebo na dobu strávenou na cestě. V nabídce jsou proto letenky s cenou od několika stokorun, které můžete vyhledávat buďto podle cílové země, nebo dle konkrétního letiště.

Server Skypicker.com vám zprostředkuje cesty po Evropě od pár stokorun

Server Skypicker.com vám zprostředkuje cesty po Evropě od pár stokorun

Flightradar24 zobrazuje podrobné informace o aktuální poloze a letová data

Flightradar24 zobrazuje podrobné informace o aktuální poloze a letová data strojů které jsou právě ve vzduchu

Kdyby vás navíc ještě zajímalo, zda-li je letadlo které vás má vyzvednout, už na cestě, zkuste jej najít na stránkách Flightradar24 s informacemi o aktuální poloze letadel po celém světě.

Kde složit hlavu?

Mezi servery, které vám pomohou najít ubytování prakticky kdekoli na světě, dominuje dvojice Booking.com a TripAdvisor. Nejenže vám pomohou vybrat a bezpečně zarezervovat ubytování podle vašich finančních možností, ale také obsahují obrovské množství hodnocení a komentářů ke konkrétním hotelům, apartmánům a dalším typům ubytování. Dříve než se někam vypravíte, máte jasnou představu, zdali hotel odpovídá standardu, kterým se například chlubí na svých webových stránkách. Zároveň získáte podrobné informace o vybavení pokojů, službách zahrnutých v ceně ubytování nebo třeba dostupnosti internetového připojení a parkování. Po návštěvě pak můžete sami přispět komentářem a spoluvytvářet tak databázi informací o ubytování.

Se serverem TripAdvisor nebudete cestovat naslepo – z hodnocení návštěvníků si

Se serverem TripAdvisor nebudete cestovat naslepo – z hodnocení návštěvníků si uděláte jasnou představu o kvalitě ubytování

Pokud ještě nevíte, kam se přesně chcete vypravit, sledujte také náš web o cestování – najdete zde tipy na nejkrásnější místa v Evropě i po celém světě.

Jaké pomocníky při cestování používáte nejraději vy? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz