Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Větší elektronika nesmí na palubu některých letů do Británie a USA

  • 103
Spojené státy vydaly zákaz převozu většiny elektroniky na palubě letadel z některých letišť Blízkého východu. Pravidlo platí pro přímé lety do USA. Nově se přidala i Velká Británie.

Notebooky, tablety a i další elektronika větší než mobilní telefon má být v odbaveném zavazadle. Na palubě letadla může mít cestující jen mobilní telefon a zdravotní přístroje. Důvodem je blíže nespecifikovaná teroristická hrozba. Bomba může být podle státních orgánů ukryta v různých typech zařízení. Jako příklad zakázaných přístrojů později úřady uvedly: notebooky, tablety, čtečky elektronických knih, fotoaparáty, přenosné DVD přehrávače, herní zařízení větší než telefon, či přenosné tiskárny a skenery.

V úterý odpoledne s podobným požadavkem na aerolinie obrátila i Velká Británie (VB). Ta podle BBC omezuje i velké mobilní telefony. Není jasné od jaké velikosti, takže je možné, že to bude spíše požadavek na menší tablety s GSM modulem, což by odpovídalo i americkým požadavkům. Právě se Spojenými státy Británie své kroky koordinuje.

Seznam postižených letišť pro lety do USA

  • Jordánsko (letiště v Ammánu)
  • Egypt (Káhira)
  • Turecko (Istanbul)
  • Saúdská Arábie (Rijád, Džidda)
  • Kuvajt (Kuvajt)
  • Maroko (Casablanca)
  • Katar (Dauhá)
  • Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abú Zabí).

Zdroj: AP

Pondělní pravidlo nově platí pro aerolinky při přímých letech z některých letišť do USA nebo přes Kanadu. Podle agentury AP by to měla být asi desítka letišť v osmi zemích Blízkého východu a severní Afriky.

Británie v úterý zakázala elektroniku na palubě letů ze šesti zemí. Jde o všechny přímé lety z Turecka, Libanonu, Jordánska, Egypta,Tuniska a Saúdské Arábie.

Aerolinie omezené nařízením VB

British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson, Turkish Airlines, Pegasus Airways, Atlas-Global Airlines, Middle East Airlines, Egyptair, Royal Jordanian, Tunis Air a Saudia

Zdroj: BBC

Opatření Velké Británie se týká jak anglických, tak zahraničních aerolinek

Nové americké nařízení bylo rozesláno v pondělí prostřednictvím e-mailu jako „důvěrné“ od Amerického úřadu pro bezpečnost dopravy (US transportation safety administration, TSA). Během úterý pak bylo oficiálně oznámeno Ministerstvem vnitří bezpečnosti USA (Department of Homeland Security).

Jelikož oznámení nebylo původně vydáno veřejně, spekuluje se o množství aerolinek, které to zasáhlo. Odhady se pohybovaly mezi 9 až 13 leteckými společnostmi, které létají z Blízkého východu. Příjem takového požadavku zatím potvrdily Jordánské aerolinie a saudskoarabské Saudia Airlines, týkat by se ale měla i takových společností, jako jsou Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways a dalších.

21.března 2017 v 07:20, příspěvek archivován: 21.března 2017 v 09:55

@RoyalJordanian This Tweet appears to have been deleted , cannot find it back . Is it still valid #ElectronicsBan https://t.co/PYZXwa76MP

Je zajímavé, že podle serveru Fortune by se toto pravidlo nemělo vztahovat na žádnou americkou leteckou společnost.

Později bylo upřesněno, že se požadavek týká devíti aerolinek. Denně tak postihne pasažéry zhruba 50 letů.

Spojené státy dali aerolinkám čtyři dny na implementaci nových pravidel.

Kontrola elektroniky

Již nyní platí cestování s elektronikou na palubě letadel řada omezení. I vy jste se možná setkali například s tím, že jste museli zapnout své přístroje, abyste dokázali, že jsou funkční. Právě větší přístroje mohou způsobit mnohem větší škody než menší mobilní telefony, pokud jsou jen schránkou pro výbušninu.

Jak pro server Wired uvádí jeden z bývalých vedoucích TSA, je umístění větších notebooků, kamer, čteček a dalších do zavazadlového prostoru bezpečnější z hlediska potenciálního výbuchu bomby. Jednak jsou kolem kufry a ne lidé a také je tento prostor zpevněn. Ani laptop s výbušninou by tak neměl zničit letadlo tak, aby se rozpadlo.

Ne všechna opatření se ale týkají teroristické hrozby. Jako příklad může sloužit omezení převozu náhradních baterií v odbaveném zavazadle. Právě nové pravidlo přebíjí to, které mělo zabránit tomu, aby v podpalubí v zavazadlovém prostoru vznikl požár po potenciálním vznícení li-ion baterií.

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o britském zákazu.