Základní desky pro neexistující procesory již v prodeji?

  • 4
Fanoušky toužebně očekávaný 64 bitový procesor AMD Clawhammer, schopný zpracovávat i klasické 32 bitové instrukce, má být uveden až na začátku příštího roku. Že to nemusí být docela pravda, dokazuje nabídka základních desek v jednom japonském obchodě.

Japonské obchody, které jsou známé tím, že se v nich objevují nejnovější a nejmodernější počítačové komponenty, drží další primát - neboť začaly nabízet jako první základní desky pro procesory AMD Clawhammer.

Na obrázích jsou zmíněné základní desky. Vlevo MSI (Microstar) K8AGem v zeleném provedení a s netradičně, ale šikovně umístěným AGP slotem verze 2.0 (podobné řešení jsme zatím neměli možnost spatřit).

V pravo pak MSI K8HGem v červeném provedení, ale již s tradiční koncepcí rozvržení slotů.

Zajímavostí je zachování dostatečně velkého prostoru kolem procesoru - patrně je ponechán pro nějaký rozměrnější  a výkonnější druh chladiče.

Základní deska s čipsetem 

AMD 8000 pro procesory AMD ClawhammerZákladní deska s čipsetem 

VIA K8HTB pro procesory AMD Clawhammer

Základní desky jsou osazené paticí Socket 754, která není shodná s paticí pro procesory Athlon XP. Je tedy určena pouze pro procesory AMD Clawhammer vyrobené 0.13 mikronovou technologií.

 

Komentář: Prodávat základní desky pro procesory, které jsou teprve ve stadiu prvních prototypů a mají oficiálně příjít na trh až na konci roku 2002, ale spíše až na začátku roku 2003, by byl v celku odvážný krok.

Není se tedy co divit, že se jedná o neprodejné vzorky. Těžko vyvozovat z tohoto nelogického kroku (prodávat neprodejné) nějaké závěry, ale buď se za ním skrývá manažerský génius, jde skutečně o výprodej testovacích prototypů základních desek, nebo jen o zajímavou reklamní kampaň. Je ale také možné, že se AMD chystá uvést svůj nový (a v mnoha směrech zajímavý) procesor mnohem dříve a prodejci se na tento krok tímto způsobem předem připravují.

Ani poslední možnost není zcela nepravděpodobná, protože by tím AMD dodrželo původní plán uvedení procesoru Clawhammer na trh (tedy v polovině roku 2002). Pro fanoušky AMD je povzbuzující rovněž fakt, že v prvních testech procesor dopadl nad očekávání dobře a byť byl taktován na "pouhých" 800 MHz, vyrovnal se svým výkonem procesoru Intel pentium 4 s jádrem Willamette.

Poslední možnosti například také odpovídá načasování kampaně "MHz není vše" ve které se AMD snaží přesvědčit zákazníky, že výkon procesoru není nutně závislý na jeho pracovní frekvenci.