Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Základní sada softwaru doporučovaná Googlem. Je to to pravé?

aktualizováno 
Google nabízí celou řadu softwaru. Komu by se však chtělo stahovat a instalovat každý program zvlášť. Proto je lepší využít služeb speciálního balíčku, který stáhne jen takový software, co uvítáte. Programy si přitom nemusíte vybírat pouze z portfolia Google.

Před více jak půl rokem společnost Google, provozující jeden z nejlepších vyhledávačů na internetu, představila světu novou cestu distribuce svého softwaru. Rozhodla se totiž k užitečnému kroku a dala možnost svým uživatelům stáhnout si takový software, který budou chtít oni a to v jednom instalačním balíčku.

Služba se nazývá Google Pack a jde o balíček, který obsahuje utilitky a nástroje pocházející nejen od programátorů Google. Největší výhoda tohoto řešení tkví v tom, že jen vy sami si nakombinujete takové aplikace, které opravdu chcete, a tudíž nemusíte z internetu stahovat desítky či stovky KB dat zbytečně. Pokud chcete bezpečný a navíc užitečný software, může se pack hodit i vám. Tyto aplikace byly vybrány tak, aby uživateli usnadnily využívání internetu, zpřístupnily nové služby a také částečně odkazovaly na služby tvůrce tohoto balíku.

Google Pack

Jaký software je k dispozici?
Domovské stránky naleznete na této adrese. Programy, ze kterých můžete vybírat, jsou roztříděny do tří sekcí – Google software, další software a volitelný software. Celkem jde o 13 aplikací:

Google Software

Google Earth – Systém satelitních snímků s vysokou podrobností a skvělým provázáním mezi sebou. Můžete se libovolně pohybovat po světě a přibližovat si města až na úroveň ulic. Vše je dokonale propojeno, existuje možnost zobrazovat trojrozměrné objekty.

Picasa – Moderní a uživatelsky přívětivý grafický editor. Nabízí bohaté možnosti organizace a základní editace fotografií či obrázků.

Google Pack Screensaver – Jednoduchý šetřič obrazovky, který dokáže zobrazovat zvolené obrázky nebo fotografie na celé obrazovce nebo z obrázků vytvářet koláže.

Google Desktop – Lišta určená pro vaši pracovní plochu, která umí vyhledávat data na lokálním disku, neustále poskytuje informace o počasí, zprávách, nových e-mailech apod.

Google Toolbar pro IE – Klasická lišta pro Internet Explorer s rychlým přístupem k nejrůznějším službám.

Další software

Mozilla Firefox s Google Toolbar – Prohlížeč Mozilla Firefox doplněný o Google Toolbar

Ad-Aware SE Personal – Jedna z nejlepších antispywarových utilit, která ničí nežádoucí programové kódy v PC

Norton AntiVirus 2005 Special Edition – Speciální verze antiviru s půlroční aktualizací virových definic a chyb od firmy zabývající se léta zabezpečením a ochranou PC.

Adobe Reader 7 – poslední verze prohlížeče PDF souborů.

Volitelný software

Google Talk – Kecálek v reálném čase na internetu v podání Google

Google Video Player – Přehrávač videí stažených z Google Video

RealPlayer – multimediální přehrávač video a audio souborů

GalleryPlayer HD Images – Prohlížeč uměleckých fotografií

Stažení a instalace
Nyní již máte přehled o nabízeném softwaru. Nemáte-li o některý produkt zájem, klikněte u jeho popisu na tlačítko Remove, čímž ho odeberete z výběru. Kliknete-li zcela dole na odkaz Add or remove software, dostanete se k podrobnému výběru. Odkazy Default, All a None slouží k označení doporučeného výběru, veškerého softwaru anebo žádného. Kliknete-li na odkaz názvu produktu, zobrazí se jeho detailní popis. Pokud je váš výběr kompletní, klikněte na tlačítko Download Google Pack. Dostanete se do nového okna, kde zrušte zatržení boxíku Set Google as my default search engine (nechcete-li Google nastavit jako výchozí vyhledávač) a klikněte na Agree and Download. Nyní dojde ke stažení instalačního balíčku.

Google Pack

Poklikejte na stažený archív a dovolte aplikaci komunikovat s internetem (hlášení se objeví, pokud máte správně nastavený firewall). Spustí se tzv. Google Updater. Ten si nyní sám stáhne potřebná data k instalaci všech vámi vybraných programů a následně je i nainstaluje.

Google Pack

Google Updater podruhé
Google Updater však neslouží pouze k instalaci softwaru, ale jde o centrální rozhraní, které se stará o zjišťování nových verzí instalovaných programů z Google Packu a také aplikace spravuje. Máte-li některý nástroj z balíčku v PC již instalovaný, je detekován a neinstaluje se znovu (pokud pack neobsahuje verzi novější). K jejímu ovládání slouží čtyři záložky – aktuální stav, instalovaný software, aktualizace a nastavení.

Google Pack

Google Pack

Závěrem
Firmě Google se povedl perfektní kousek, když integrovala instalaci mnoha aplikací do jediného kroku. Tím uživateli značně zjednodušila započetí užívání, které by jinak znamenalo stáhnout aplikace jednotlivě (nehledě na jejich řádné dohledání na domovských stránkách výrobců či download serverech) a každou zvlášť nainstalovat, tedy odklikávat desítky instalačních kroků. Bohužel několik připomínek bychom přece jen měli. Například, máte-li instalovaný software s českým rozhraním např. Firefox, aplikace vám odmítne nainstalovat poslední verzi tohoto browseru. Také se nám nelíbí, že Google Updater je neustále zapnutý a tím tak zbytečně běží na pozadí Windows, čímž ubírá na výkonu PC. Navíc nám nezbývá než věřit, že přitom nesbírá žádná osobní data.

Google Pack
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz