Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Základní sada softwaru doporučovaná Googlem. Je to to pravé?

aktualizováno 
Google nabízí celou řadu softwaru. Komu by se však chtělo stahovat a instalovat každý program zvlášť. Proto je lepší využít služeb speciálního balíčku, který stáhne jen takový software, co uvítáte. Programy si přitom nemusíte vybírat pouze z portfolia Google.

Před více jak půl rokem společnost Google, provozující jeden z nejlepších vyhledávačů na internetu, představila světu novou cestu distribuce svého softwaru. Rozhodla se totiž k užitečnému kroku a dala možnost svým uživatelům stáhnout si takový software, který budou chtít oni a to v jednom instalačním balíčku.

Služba se nazývá Google Pack a jde o balíček, který obsahuje utilitky a nástroje pocházející nejen od programátorů Google. Největší výhoda tohoto řešení tkví v tom, že jen vy sami si nakombinujete takové aplikace, které opravdu chcete, a tudíž nemusíte z internetu stahovat desítky či stovky KB dat zbytečně. Pokud chcete bezpečný a navíc užitečný software, může se pack hodit i vám. Tyto aplikace byly vybrány tak, aby uživateli usnadnily využívání internetu, zpřístupnily nové služby a také částečně odkazovaly na služby tvůrce tohoto balíku.

Google Pack

Jaký software je k dispozici?
Domovské stránky naleznete na této adrese. Programy, ze kterých můžete vybírat, jsou roztříděny do tří sekcí – Google software, další software a volitelný software. Celkem jde o 13 aplikací:

Google Software

Google Earth – Systém satelitních snímků s vysokou podrobností a skvělým provázáním mezi sebou. Můžete se libovolně pohybovat po světě a přibližovat si města až na úroveň ulic. Vše je dokonale propojeno, existuje možnost zobrazovat trojrozměrné objekty.

Picasa – Moderní a uživatelsky přívětivý grafický editor. Nabízí bohaté možnosti organizace a základní editace fotografií či obrázků.

Google Pack Screensaver – Jednoduchý šetřič obrazovky, který dokáže zobrazovat zvolené obrázky nebo fotografie na celé obrazovce nebo z obrázků vytvářet koláže.

Google Desktop – Lišta určená pro vaši pracovní plochu, která umí vyhledávat data na lokálním disku, neustále poskytuje informace o počasí, zprávách, nových e-mailech apod.

Google Toolbar pro IE – Klasická lišta pro Internet Explorer s rychlým přístupem k nejrůznějším službám.

Další software

Mozilla Firefox s Google Toolbar – Prohlížeč Mozilla Firefox doplněný o Google Toolbar

Ad-Aware SE Personal – Jedna z nejlepších antispywarových utilit, která ničí nežádoucí programové kódy v PC

Norton AntiVirus 2005 Special Edition – Speciální verze antiviru s půlroční aktualizací virových definic a chyb od firmy zabývající se léta zabezpečením a ochranou PC.

Adobe Reader 7 – poslední verze prohlížeče PDF souborů.

Volitelný software

Google Talk – Kecálek v reálném čase na internetu v podání Google

Google Video Player – Přehrávač videí stažených z Google Video

RealPlayer – multimediální přehrávač video a audio souborů

GalleryPlayer HD Images – Prohlížeč uměleckých fotografií

Stažení a instalace
Nyní již máte přehled o nabízeném softwaru. Nemáte-li o některý produkt zájem, klikněte u jeho popisu na tlačítko Remove, čímž ho odeberete z výběru. Kliknete-li zcela dole na odkaz Add or remove software, dostanete se k podrobnému výběru. Odkazy Default, All a None slouží k označení doporučeného výběru, veškerého softwaru anebo žádného. Kliknete-li na odkaz názvu produktu, zobrazí se jeho detailní popis. Pokud je váš výběr kompletní, klikněte na tlačítko Download Google Pack. Dostanete se do nového okna, kde zrušte zatržení boxíku Set Google as my default search engine (nechcete-li Google nastavit jako výchozí vyhledávač) a klikněte na Agree and Download. Nyní dojde ke stažení instalačního balíčku.

Google Pack

Poklikejte na stažený archív a dovolte aplikaci komunikovat s internetem (hlášení se objeví, pokud máte správně nastavený firewall). Spustí se tzv. Google Updater. Ten si nyní sám stáhne potřebná data k instalaci všech vámi vybraných programů a následně je i nainstaluje.

Google Pack

Google Updater podruhé
Google Updater však neslouží pouze k instalaci softwaru, ale jde o centrální rozhraní, které se stará o zjišťování nových verzí instalovaných programů z Google Packu a také aplikace spravuje. Máte-li některý nástroj z balíčku v PC již instalovaný, je detekován a neinstaluje se znovu (pokud pack neobsahuje verzi novější). K jejímu ovládání slouží čtyři záložky – aktuální stav, instalovaný software, aktualizace a nastavení.

Google Pack

Google Pack

Závěrem
Firmě Google se povedl perfektní kousek, když integrovala instalaci mnoha aplikací do jediného kroku. Tím uživateli značně zjednodušila započetí užívání, které by jinak znamenalo stáhnout aplikace jednotlivě (nehledě na jejich řádné dohledání na domovských stránkách výrobců či download serverech) a každou zvlášť nainstalovat, tedy odklikávat desítky instalačních kroků. Bohužel několik připomínek bychom přece jen měli. Například, máte-li instalovaný software s českým rozhraním např. Firefox, aplikace vám odmítne nainstalovat poslední verzi tohoto browseru. Také se nám nelíbí, že Google Updater je neustále zapnutý a tím tak zbytečně běží na pozadí Windows, čímž ubírá na výkonu PC. Navíc nám nezbývá než věřit, že přitom nesbírá žádná osobní data.

Google PackNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Najdete na iDNES.cz