Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zákon o elektronických komunikacích jde do parlamentu a Microsoftu bude v Kalifornii horko

aktualizováno 
Nezapomeňte se bránit proti virům i po dovolené. To byla jedna z oblíbených aktualit právě proběhlého týdne. Kromě toho jste se mohli dozvědět, že vznikne megatovárna na LCD. Nejhezčí novinkou však byl určitě nový počítač od Apple.

Jestli nechcete promeškat žádný článek nebo aktualitu na Technet.cz, máte tři možnosti. Můžete odebírat denní přehled článků a aktualit e-mailem. Ten ve své e-mailové schránce najdete každé ráno a získáte tak přehled o aktuálních článcích a aktualitách vydaných v uplynulém dnu. A nebo si můžete zobrazit archiv vydaných článků (jsou tam i aktuality), najdete jej na této adrese.

Čtenáři, kteří chtějí být informováni o novinkách neustále, po celý den, si mohou přihlásit upozornění na nové články e-mailem. Tato zpráva vám přijde vždy nanejvýš do půl hodiny poté, co vyjde nový článek. Registrace této služby je ve vašem osobním profilu, kam se dostanete po přihlášení. A nebo si můžete přihlásit náš RSS kanál. Ten je na adrese http://servis.idnes.cz/rss.asp?c=technet

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Internetové kavárny slaví desáté výročí
pátek, 3. září 2004 15:37 
Je tomu již deset let, co byla ve Velké Británii otevřena první internetová kavárna. Tato internetová kavárna nese název Cyberia a svému účelu slouží dodnes. Za hodinu připojení v této kavárně, které bylo zhruba padesátkrát pomalejší než v současnosti, uživatel tehdy zaplatil 3 libry (cca 140 Kč).

Zdroj: BBC

Související odkazy:

 • Internetové kavárny v Los Angeles příčinou krvavých střetů
 • V Číně pozavíráno 200 internetových kaváren
 • Řetězec britských Inet-café čelí pokutě od hudebního průmyslu
 • I Yetti má přístup k internetu
 • Internetové kavárny vydělávaly na warezu, teď musí platit • Osm nových přehrávačů Creative do konce roku
  pátek, 3. září 2004 12:07 
  Společnost Creative plánuje produktovou ofenzívu a do konce roku hodlá zvýšit počet svých přehrávačů z nynějších osmi na šestnáct. Současná dvojka na trhu (průzkum z června, jedničkou je Apple) hodlá podle svého šéfa Sim Wonga podpořit uvedení nových produktů na trh reklamní kampaní za řádově milióny dolarů a rovněž zaútočit na vedoucí pozici lídra trhu.

  Zdroj: Reuters

  Související odkazy:  Přerod Lindows na Linspire definitivně završen
  pátek, 3. září 2004 10:45 
  Společnost Lindows ve středu oznámila, že definitivně dokončila přechod na nové jméno - Linspire. Stalo se tak na základě dohody s Microsoftem. Ten za změnu jména, převod domény lindows.com a některé další záležitosti vyplatil firmě celkem 20 miliónů USD a ukončil tak několikaletý spor.
  Ten započal v roce 2001. Microsoftu vadilo, že název operačního systému Lindows je až nápadně podobný jménu Windows a proto společnost opakovaně žaloval. Postupně dosáhl toho, že se Lindows přejmenoval a v některých zemích pod tímto názvem nesměl být operační systém prodáván.

  Zdroj: ZDNet

  Související odkazy:  Windows Media Player 10 je hotov
  pátek, 3. září 2004 09:14 
  Microsoft včera umístil na své stránky finální verzi programu Media Player 10. Ta přináší nově podporu on-line hudebních obchodů, změnu vzhledu či možnost komprese hudebních formátů přímo v programu. Ten nyní podporuje také grabování do MP3. Software podporuje přes 70 hudebních přenosných přehrávačů.

  Spolu s WMP10 bylo oznámeno spuštění testovacího provozu hudebního obchodu Microsoftu nazvaného MSN Music. Ten nabízí ke stažení na 500 tisíc skladeb při ceně 99 centů za kus - v následujících týdnech má počet hudebních souborů narůst až na jeden milión. Platba za skladby může probíhat kromě klasických způsobů také přes službu Passport, hudební knihovnu mohou využívat zatím pouze obyvatelé USA.

  Zdroj: Microsoft

  Související odkazy:  V počtu free-mailových shránek vede Seznam.cz
  pátek, 3. září 2004 09:05 

  Nejvíce bezplatných e-mailových schránek na českém internetu poskytuje Seznam.cz. "Měsíčně registrujeme přes milion aktivních schránek na free-mailu Seznamu," sdělila ČIA tisková mluvčí serveru Hana Bakičová a dodala, že jeden člověk často vlastní více e-mailových adres.

  V počtu aktivních schránek následuje Centrum.cz, který spravuje zhruba 650 tisíc aktivních schránek, do kterých se uživatelé přihlásí alespoň jednou za měsíc. Atlas.cz spravuje okolo 500 tisíc a Volný.cz téměř 400 tisíc schránek, do kterých se uživatelé přihlásili alespoň jednou za tři měsíce. Portál Email.cz registruje na 260 tisíc aktivních schránek.

  Údaje o počtu aktivních uživatelů však nejsou plně srovnatelné, protože každý portál používá jinou metodiku pro deaktivaci schránek. Centrum, Volný a Email mažou neaktivní schránky po půl roce, Atlas zhruba po třech měsících. Informaci ohledně výmazu neaktivních schránek zástupci Seznamu neupřesnili. Servery Tiscali.cz a Quick.cz údaje o počtu e-mailových schránek neposkytly.

  Zdroj: Česká informační agentura

  Související odkazy:

 • Freemail na Centru po faceliftu a s 30MB kapacitou
 • Centrum.cz likviduje spam pomocí statistiky
 • Portál Centrum.cz v noci opravdu explodoval. Co z něj zbylo a co bude dál?
 • AKTUALIZOVÁNO: Google bude mít freemail s 1GB kapacitou
 • První screenshoty z gigabajtového freemailu Gmail
 • Faux Pas Googlu: Jméno Gmail je již obsazeno
 • Gigabajtový Gmail chtějí zakázat v Americe
 • Gigabajtový freemail Googlu se nelíbí některým aktivistům 


  • Philadelphia má velké plány s Wi-Fi
   čtvrtek, 2. září 2004 17:05 

   Radnice amerického města Philadelphia věří, že se jí podaří vytvořit zhruba za deset milionů dolarů největší hotspot na světě, který obsáhne 135 čterečních mil města. Ambiciózní plán, na němž se v současnosti pracuje, počítá s vybudováním stovek nebo možná tisíců malých vysílačů po celém městě - pravděpodobně umístěných na pouličních lampách. Kompletní síť bude jednou pokrývat širokopásmovým internetem téměř celé město a to včetně nejchudších čtvrtí, kde je v současnosti rychlé připojení k internetu vzácností. Město pravděpodobně nabídne tuto službu k použití zdarma nebo za cenu, která bude daleko nižší než obvyklých 35 - 60 USD, které měsíčně účtuje komerční provider.

   Jestliže bude plán realizován, vyhoupne se Philadelphia do čela měst, které nabízejí svým obyvatelům, pracujícím a návštěvníkům bezdrátové připojení k internetu nebo o tom alespoň uvažují. Například Chaska, která je předměstím Minneapolis, začne nabízet bezdrátové připojení k internetu tento rok za 16 dolarů měsíčně. Corpus Christy v Texasu. Signál pokrývá asi 13 čtverčních mil. Corpus Christy v Texasu experimentuje se systémem pokrývajícím 20 čtverečních mil, který mohou ovšem zatím využívat pouze státní zaměstnanci.

   Cleveland v uplynulém roce zprovoznil 4000 nových vysílačů v areálu univerzity, oblasti Midtown a lakefront district. Služba je zdarma a může jí bez omezení používat každý, který se nachází v této oblasti. V New Yorku jednají městští úřednící s společnostmi T-Mobile USA Inc., Nextel Partners Inc., IDT Corp. a dalšími tři providery o umístění bezdrátových vysílačů na 18.000 pouličních lampách za zhruba 21,6 milionů dolarů ročně.

   Zdroj: Yahoo! News

   Související odkazy:

  • Wi-Fi připojení pro řidiče kamiónů
  • Komerční WiFi síť WIA startuje v Praze
  • Wi-Fi Alliance připravuje bezpečnostní standard WPA 2
  • Test bezdrátové sítě Orinoco
  • Firmy stále ignorují nebezpečí spojené s bezdrátovými sítěmi Wi-Fi
  • Metropolitní bezdrátové sítě schopné pokrýt celá města mají zelenou
  • Wi-Fi hot spoty - poslední svobodné místo na internetu?
  • Projekt na pokrytí USA bezdrátovou Wi-Fi sítí
  • Co je hotspot? Noční klub či jídlo, tvrdí většina dotazovaných


   • SkyNet přinese internet i do zapadlých oblastí
    čtvrtek, 2. září 2004 12:22 

    Přístup k internetu začala nabízet v lokalitách, ve kterých není jiná varianta připojení běžně dostupná, společnost SkyNet. Řešení spočívá v zavedení přístupové technologie včetně konektivity do internetu o kapacitě 1,2 a 4,0 Mb/s. Distribuce ke koncovým uživatelům pak bude řešena prostřednictvím bezdrátové datové sítě. ČIA o tom informovala Marcela Havlíčková z marketingu společnosti.

    Cena i rozsah použitého zařízení závisí na konkrétním řešení. Například přístupovou síť a konektivitu do internetu o kapacitě 2Mb/s poskytne SkyNet za necelých 20 tisíc korun měsíčně při nulovém aktivačním poplatku.

    Tímto projektem SkyNet reaguje na cíle společného regionálního operačního programu (SROP) ohledně rozvoje informačních a komunikačních technologií v regionech. Podle Havlíčkové společnost kromě zpřístupnění internetu pomůže  zájemcům zpracovat i potřebnou dokumentaci pro získání dotací z fondu SROP.

    Na program rozvoje informačních a komunikačních technologií (ICT) v rámci SROP vyčlenila Evropská unie celkem 980 milionů korun. Finanční prostředky mají být určeny především na rozšíření dostupnosti internetu pro veřejnost a zajištění ICT pro regionální samosprávu. O dotace mohou žádat od května letošního roku obce či jejich svazky, kraje, neziskové organizace a organizace zřizované obcemi či kraji s většinovým majetkovým podílem samosprávních orgánů.

    Společnost SkyNet je celorepublikovým poskytovatelem internetu, na českém trhu působí od roku 1995. Společnost je členem skupiny SlovaNet Group, kterou nyní vlastní nizozemská firma SlovaNet. Hlavními akcionáři jsou fondy skupin Advent International, ECM, FondElec a Genesis Capital. V loňském roce firma dosáhla celkových výnosů 148,7 milionu korun, zatímco o rok dříve výnosy činily 138,5 milionu korun.

    Zdroj: Česká informační agentura

    Související odkazy:

   • Bude SkyNet první v nabídce ADSL?


   • Zákon o elektronických komunikacích jde do parlamentu
    čtvrtek, 2. září 2004 09:13 

    Návrh zákona o elektronických komunikacích ve středu schválil kabinet. Nový zákon nahradí podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře současný telekomunikační zákon. Podle plánu ministerstva informatiky by měl zvýšit konkurenční prostředí na tuzemském trhu. Zákon se vztahuje na všechny operátory provozující veřejné telefonní a datové sítě včetně provozovatelů kabelových televizí a digitálního vysílání. Po jednání vlády o tom informoval ministr Mlynář.

    Nová norma by měla usnadnit vstup nových subjektů na trh, zruší dosavadní licenční systém včetně odstranění stotisícového poplatku za udělení licence a zjednoduší pravidla a podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací. Mimo jiné též zavede přenositelnost čísel při změně mobilního operátora. Podle Mlynáře nový zákon rovněž omezí regulaci v telekomunikacích. "Regulátor trhu bude smět zasahovat do tržního prostředí pouze na základě analýzy trhu, která má jasné parametry. Tím se odstraní současný systém, kdy regulátor může zasáhnout v jakémkoli případě," uvedl Mlynář.

    Regulaci trhu bude nadále provádět Český telekomunikační úřad, do jeho kompetence přejde i udělování licencí na rozhlasové a televizní vysílání. V čele telekomunikačního úřadu stane pětičlenná rada, která bude rozhodovat o regulaci a řešit odvolání. "Regulační opatření se budou vztahovat především na společnosti s významnou tržní silou, aby se umožnil snazší vstup konkurence na trh," dodal ministr.

    Nový zákon dále obsahuje ustanovení, že na zajištění univerzální služby bude regulační úřad vypisovat výběrová řízení. Ztráta z provozování linek bude hrazena z účtu univerzální služby, do kterého budou přispívat všechny společnosti podnikající v oblasti elektronických komunikací. Hospodaření s účtem bude veřejné. Návrh zákona ještě musí schválit parlament a podepsat prezident republiky.

    Zdroj: Česká informační agentura

    Související odkazy:

   • Vláda odložila zákon o elektronických komunikacích, ale přijala prováděcí vyhlášku k elektronickému podpisu
   • Vládu čeká schvalování důležitého zákona


   • Souborový systém WinFS pro nástupce Windows XP bude asi v roce 2007
    čtvrtek, 2. září 2004 07:49 
    Společnost Microsoft již dříve oznámila, že v novém operačním systému Longorn nebude implementován nový systém správy souborů, který je známý pod názvem WinFS. Ten přitom měl jedním z hlavních vylepšení tohoto OS, které se má objevit v roce 2006.

    Uživatelé však o WinFS nepřijdou, jen si na něj budou muset poněkud počkat. Microsoft totiž nechtěl právě kvůli práci na tomto souborovém systému dále zdržovat vydání samotného Longhornu. Až bude nový souborový systém hotov, nabídne jej svým zákazníkům.

    WinFS má přitom výrazně zlepšit organizaci dat na disku a také urychlit jejich vyhledávání. Tento souborový systém lze podle expertů očekávat až v roce 2007.

    Zdroj: News Rating

    Související odkazy:

   • Pilotní verze Windows Longhorn již letos
   • Longhorn, nástupce Windows XP, přijde za dva roky
   • Chystá Longhorn pohřeb pro Flash?
   • Další bezpečnostní strategie Microsoftu - není už však příliš pozdě?
   • Pět procent systémů s Windows padá více než dvakrát denně
   • Dává Microsoft prohlížeči Internet Explorer výpověď?
   • Nové vlastnosti systému Windows Longhorn v krátkých videích
   • Jaký bude svět podle Microsoftu za dva roky?
   • Athens - jak vypadá počítač podle Microsoftu
   • Definitivní: Longhorn nebude serverový systém
   • Windows nejsou tak nebezpečné, jak si myslíte, tvrdí Microsoft a pootevírá okna
   • Longhorn - následovník Windows XP již pilně cvičí na boj s viry
   • Microsoft to tají, ale nástupcem Windows XP budou nejspíš opět Win XP
   • Windows Longhorn použije hardware akceleraci grafického rozhraní


   • Skupina Blu-ray podporuje technologii od Microsoftu
    středa, 1. září 2004 17:23 

    Zástupce společnosti Panasonic v úterý oznámil, že skupina Blu-ray ustanovila ve specifikaci nepřepisovatelných disků tři povinné video kompresní-dekompresní technologie, přičemž jedním z těchto kodeků je VC-1 od Microsoftu. Společnost Matsuhita Electric, pod kterou Panasonic patří, je jednou ze 13 společností stojících za formátem Blu-ray, která bojuje s formátem HD DVD o nástupnictví po DVD.

    Označení VC-1 dala kodeku VC-9 od Microsoftu Společnost filmových a televizních techniků (SMPTE), která považuje tuto technologii za možný standard. VC-1 (VC-9) byl již přijat jako povinný kodek formátu HD DVD. Rozhodnutí skupiny Blu-ray tedy dává softwarovému obru pevnou oporu v každém ze dvou hlavních táborů bojujících o ustanovení nástupce DVD.

    Zdroj: CNet

    Související odkazy:

   • Specifikace Blu-ray byla dokončena
   • První dvouvrstvý Blu-Ray rekordér uloží až 50GB
   • Blu-ray disky vystrkují růžky. Jak se vám líbí 54 GB na jednom disku?
   • Budoucnost DVD - 27 GB a modrý laser
   • Budoucí standardy DVD s modrým laserem přijdou roku 2005
   • IFA 2003: Modrý laser, HDD kamery a digitální děla
   • Blu-ray již příští měsíc
   • 50 GB na Blu-ray disku od Sony
   • Propagátoři Blu-ray údajně zdržují technologický pokrok
   • Dell a HP chtějí Blu-Ray disky v počítačích
   • DVD Forum řeklo stop Blu-Ray médiím
   • Matsushita představila přepisovací 50 GB Blue-ray médium s dvojnásobnou rychlostí
   • Sony představuje první Blu-ray DVD rekordér
   • První mechanika Blue-Ray na světě. Kapacita CD - až 27 GB


   • eBay chce posílit svou pozici v Asii
    středa, 1. září 2004 13:32 

    Největší světová internetová aukční síň eBay hodlá zvýšit svůj podíl v jihokorejské společnosti Internet Auction Co. ze 62 procent na 86 procent, za tyto akcie nabídla zbylým akcionářům kolem 530 milionů dolarů. Od tohoto kroku si slibuje posílení své pozice v Asii.

    Společnost Internet Auction má 9,9 milionů předplatitelů, což je více než pětina obyvatel země, a za červen zaznamenala nárůst počtu aukcí o 2,5 milionu položek. Jižní Korea je země s největší světovou penetrací širokopásmového připojení.

    Zdroj: CNet

    Související odkazy:

   • Amazon si hodlá podmanit čínský trh
   • eBay proniká do Indie a skupuje konkurenci
   • Yahoo! už má svůj čínský vyhledávač - Yisou


   • SCO je v důsledku boje s Linuxem ve ztrátě
    středa, 1. září 2004 09:41 
    Společnost SCO, která se snaží prokázat, že operační systém Linux porušuje její vlastnická práva, oznámila další čtvrtletní ztrátu. Při příjmech společnosti SCO 11,2 milióny USD se celková ztráta pohybovala v druhém čtvrtletí tohoto roku kolem 7,4 milióny dolarů.

    Na ztrátě se nejvíce podílí platby za právní úkony spojené s bojem proti Linuxu. Proto se firma rozhodla uzavřít s právnickou firmou, která ji zastupuje, novou dohodu. Ta má SCO umožnit ušetřit na přímých platbách za právní úkony, ale na druhou stranu přisuzuje právnické firmě větší podíl na úspěšně dokončených kauzách.

    Zdroj: CNet

    Související odkazy:

   • Pojistěte si Linux
   • SCO: Linux již nebude zadarmo
   • SCO opouští další investor
   • SCO má problémy a propuští zaměstnance
   • SCO vs. IBM vs Linux : další dějství
   • SCO versus IBM versus Linux: Budou všichni platit?
   • Microsoft si koupil OS Unix
   • Open source má centrální databázi bezpečnostních nedostatků
   • SCO chce po IBM už 5 miliard dolarů
   • SCO dává 250 tisíc USD za hlavu autora červa MyDoom
   • SCO zaútočilo na Novell
   • Ochranná křídla linuxovým uživatelům před SCO nabízí stále více firem   • Pozor na viry po dovolené
    středa, 1. září 2004 09:15 
    Možná jste se právě vrátili z dovolené a zjistili, že vaše e-mailová schránka doslova přetéká. Dříve než se však pustíte do čtení a mazání došlé elektronické pošty, mějte na paměti, že se mezi nimi mohou skrývat viry, které se v době vaší dovolené objevily.

    Proto je dobré si nejdříve aktualizovat virovou databázi vašeho antivirového programu a rozhodně neuškodí, když se podíváte i na vlastnosti nejrozšířenějších virů z doby vaší nepřítomnosti. Stačí jen nahlédnout do sekce viry a bezpečnost a nebudete tak například otevírat zprávy s názvy či přílohou „new price“ či „photos".

    Zdroj: Vaše redakce

    Související odkazy:

   • Bezpečnostní sekce Technet.cz
   • Microsoft nečekaně uvolnil záplaty pro IE
   • Microsoft opravuje čtyři nedostatky – tři kritické
   • Chyba v Outlooku 2002 - ještě závažnější, než jsme čekali
   • Březnové záplaty pro produkty Microsoftu a SP3 pro Office XP
   • Chystaný druhý opravný balíček pro WinXP odstaví některý SW
   • ZDARMA - CD se záplatami od Microsoftu také pro české uživatele
   • Doplněno: Microsoft testuje virový skener
   • Microsoft nabízí zdarma CD se záplatami, antivirem a firewallem
   • Microsoft záplatuje dvě kritické díry a jednu středně nebezpečnou
   • Opravte si Internet Exporer
   • První microsoftí záplaty letošního roku
   • Šest nových nezáplatovaných bezpečnostních děr v Internet Exploreru
   • Další čtyři záplaty pro produkty MS. Tři kritické
   • První záplata pro Office 2003
   • Microsoft opravuje předchozí záplaty
   • Sedmička nových záplat pro od Microsoftu. Pět z nich kritických
   • Kumulativní záplata pro IE s třemi novými opravami
   • Microsoft záplatuje díru po Blasterovi a další tři chyby
   • Oprava kritické chyby v IE nefunguje
   • Microsoft zveřejnil nové záplaty pro Office, Windows NT a server 2003
   • Instalujte si kumulativní záplatu po MS Internet Explorer
   • Další chyba v Sendmailu ohrožuje počítače uživatelů
   • Chyba v Sendmailu mohla ohrozit i vaši poštu
   • Nebezpečná chyba ve Windows XP může přivodit ztrátu dat na disku
   • Microsoft připravil záplatu pro Internet Explorer
   • Lepíme díry ve Windows, zabezpečujeme systém
   • Test: uživatelé zanedbávají zabezpečení počítačů připojených na internet!
   • Dlouhodobý test hardwarového firewallu RoBox - 1. díl: co se vlastně skrývá v té krabičce?
   • Bezpečnostní díra v Norton Security mazala lidem maily
   • Nová kumulativní záplata pro IE zacelí všechny dosud objevené díry
   • Dává Microsoft prohlížeči Internet Explorer výpověď?
   • Uživatelé přehrávače Media Player mají okna virům otevřená
   • Otestujte si bezpečnost svého browseru on-line (recenze)
   • Za diskriminaci konkurenčních prohlížečů zaplatí Microsoft v rámci vypořádání 750 miliónů USD
   • Shodit Internet Explorer nebylo nikdy jednodušší
   •      Nový Apple iMac G5 - celý počítač v displeji
    středa, 1. září 2004 08:19 
    Společnost Apple včera na Apple Expo 2004 v Paříži představila nový model počítače iMac. Ten je, stejně jako předchozí iMacy ve spoustě věcí jiný než běžné počítače. Všechny komponenty jsou ukryty v pět centimetrů širokém displeji, který je sice tlustší než klasické TFT monitory, na druhou stranu je však hloubka o dost menší, než v případě podobných řešení od jiných výrobců.

    iMac G5

    V nabídce jsou tři modely nového iMacu G5, lišící se zejména velikostí displeje (17-20 palců) a frekvencí procesoru. Tím je ve všech případech nový G5 od taktu 1,6GHz. Jako grafická karta posloužila GeForce FX 5200 Ultra 64MB, optické DVD kombo s CD-RW mechanikou je ukryto rovněž v displeji.

    iMac G5

    "Teď máme nejtenčí stolní počítač na světě," řekl ředitel marketingu Phill Schiller. Cena 1399 eur bude požadována za počítač se 17palcovým monitorem, ale přístroj s 20palcovým monitorem už přijde na 2059 eur, to je asi 67.000 Kč. Američanům na něj ale bude stačit jen 1899 dolarů, tedy asi 50.000 Kč. Nejnižší model s 256MB pamětí přijde na 1299 USD. Kompletní specifikaci zařízení naleznete zde.

    Zdroj: Apple, ČTK

    Související odkazy:

   • Revoluční Mac - průlom v designu PC?
   • Počítač v LCD panelu - který je lepší? (duel)
   • Apple představuje nové iPody a iMacy
   • Apple iMac? eMac. Do škol.
   • Apple chystá iMac s 17ti palcovým LCD displejem
   • iMac s 17palcovým LCD končí. Příjde ještě převratnější design?
   • Apple nabízí 23“ LCD za 2000 USD
   •      Společnost Tiscali našla kupce na svou švédskou pobočku
    úterý, 31. srpna 2004 17:33 

    Společnost Tiscali prodá za 13 milionu euro svou švédskou pobočku společnosti Spray Network AB, která je dceřinnou společnosti Lycos Europe. Spray obchodem získá 22.000 uživatelů širokopásmového připojení a další 110.000 zákazníků s vytáčeným připojením. Obchod ještě musí schválit švédský antimonopolní úřad.

    Prodejem svých poboček se snaží Tiscali získat prostředky na splacení dluhopisů v hodnotě 250 milionů eur (zhruba osm miliard korun). Zatím se jí podařilo najít kupce na své pobočky v Rakousku, Norsku a Jižní Africe. V této souvislosti se vyskytly spekulace i o prodeji české pobočky, které se však později ukázaly jako nepravdivé. Českou pobočku čeká pouze audit a její prodej je nepravděpodobný.

    Zdroj: The Register

   • Tiscali pravděpodobně neodejde z České republiky


   • Vznikne nový gigant na výrobu LCD
    úterý, 31. srpna 2004 13:23 
    Tři velké společnosti Hitachi, Matsushita a Toshiba představily záměr vytvořit společný podnik na výrobu LCD panelů. Ty by měly být určeny především pro výrobu televizorů s plochou obrazovkou.

    Celková investice do výrobního závodu má dosáhnout jedné miliardy amerických dolarů. Továrna má posléze produkovat substráty o velikosti 1,5 x 1,8 metru, což znamená technologii výroby 6. generace LCD.

    Zdroj: ZDNet

    Související odkazy:

   • Samsung vede ve výrobě LCD panelů
   • Nejste spokojeni s dnešními monitory a LCD? Těšte se na displeje budoucnosti
   • Kdy zaútočí OLED displeje na LCD?
   • Nahradí organické displeje LCD panely?
   • Papírový LCD displej vynalezen
   • Toshiba ohnula a na 0,4 milimetru ztenčila LCD displej
   • Ohebné OLED displeje? Jsou tenké pouhých 0,7 mm a dá se jimi obtočit golfový míček
   • Kodak má první digitální fotoaparát s OLED displejem a HP dvě novinky
   • Sony spustí výrobu OLED displejů - nástupců LCD
   • MP3 přehrávač s organickým displejem od MSI
   • Nový druh displeje má přinést Toshibě a Canonu úspěch v plochých televizích
   • LCD televizory přicházejí - jaký je 51cm Grundig Tharus? (recenze)
   • Největší americký výrobce počítačů řekl CD-ROM a CRT monitorům sbohem...
   • Microsoft začne nabízet hudbu přes internet
    úterý, 31. srpna 2004 09:01 

    Americká softwarová společnost Microsoft se chystá spustit webovou stránku, přes kterou bude možné stahovat si hudbu z internetu. Chce konkurovat především jiné americké firmě Apple Computer, která už podobnou službu má. Na stejném trhu se pohybuje například i Napster.

    Microsoft by měl novou službu představit už tento čtvrtek a stane se tak zatím posledním podnikem, který se na tento trh vydá. Mezi pozorovateli se už dlouho hovoří o tom, že trh stahování hudby z internetu je velmi perspektivní a i když už na něm působí několik hráčů, stále je v plenkách. Microsoft ale nebude mít snadnou úlohu, domnívají se analytici, protože Apple je pro něj velmi silný konkurent. Služba iTunes, kterou Apple ke stahování hudby z internetu nabízí, je mezi lidmi velmi oblíbená. Apple navíc prodává i přehrávač iPod, který umí hudbu z internetu dál zpracovávat.

    Na trhu se začínají prosazovat i menší služby, které hudbu z internetu rovněž nabízejí. K menším patří Napster, mezi nabídkami okrajového významu je ale rovněž služba řetězce Wal-Mart. Ten je schopen stahování hudby ze svého webu také nabídnout, nevěnuje se ale žádným doplňkových službám. "Je zde jeden podnik, na kterém opravdu záleží, a to Apple," prohlásil hlavní analytik výzkumné společnosti Forrester Research Josh Bernoff. Štěstí na trhu zkouší také Sony a RealNetworks se svou službou Rhapsody.

    Pro Microsoft je v sázce mnoho. Největší výrobce softwaru na světě se totiž snaží ze svého formátu Windows Media učinit standard pro distribuci digitální hudby a filmů, které jsou chráněny autorskými právy. Plány Microsoftu by tudíž mohla vážně ohrozit popularitu služby iTunes, která využívá naprosto odlišné technologie, podotýká agentura AP. "iTunes je pro ně opravdu velkou hrozbou," řekl Bernoff. Microsoft podle něj vidí, jak rychle tento segment trhu roste a jak rychle se zvyšuje popularita služby iTunes a přehrávačů iPod. Tím více si Microsoft také uvědomuje, že mu ujíždí vlak a nemusí stihnout zajistit si významnější podíl na trhu.

    Apple si za jednu skladbu běžně účtuje 99 centů (asi 26 Kč), Microsoft ale odmítl sdělit, zda půjde stejnou cestou. Odborníci tvrdí, že o tom, zda Microsoft uspěje, rozhodnou detaily. Mezi ně patří například to, zda bude služba uživatelsky příjemná a zda si ji lidé oblíbí díky jednoduchosti.

    Zdroj: ČTK

    Související odkazy:

   • Hudba zdarma pro studenty 20 amerických škol
   • Windows Media Player 10 bude zřejmě provázán s hudebním obchodem Microsoftu
   • Napster rozdává MP3 přehrávače zdarma předplatitelům
   • Hudba z Napsteru pro studenty zdarma
   • Placený Napster nečekaně spuštěn v Evropě, vypálil tak rybník službě iTunes
   • Nový Napster dostanou uživatelé do Vánoc, za dárek však zaplatí
   • Hudba ze sítě Napster pro studenty zdarma
   • Online hudba: Čekání na giganty
   • Apple má průšvih - hudební obchod iTunes je možná nelegální
   • Britská charita Oxfam spustí internetový obchod s hudbou
   • Nový Napster dostanou uživatelé do Vánoc, za dárek však zaplatí
   • Zamyšlení: Universal prodává hudbu v MP3 za 99 centů. Je to hodně nebo málo?
   • Universal přichystal pro Evropu 20 TB muziky
   • Apple iTunes pro Windows: mnoho neočekávejte
   • Hudbu vyléčí nízké ceny, internet a hon na plagiátory
   • Internetové děti učí své nevědomé rodiče krást  


    • První Wi-Fi zásuvka
     úterý, 31. srpna 2004 08:23 
     Společnosti Aruba Wireless Networks a Ortronics představili podle svých slov první Wi-Fi zásuvku. Produkt s názvem Wi-Jack Wi-Fi wall outlet, bude nabízen jako součást klasické zásuvky, která bude mít i běžné konektory pro kabelovou síť. K dispozici bude i zásuvka pouze s bezdrátovou sítí.

     Každá z těchto zásuvek bude osazena technologií IEEE 802.11a nebo 802.11b/g, zároveň budou moci technici využít tento produkt jako skener rádiového spektra. Zařízení se po připojení automaticky konfiguruje s tím, že lze tuto konfiguraci dálkově upravovat.

     Zdroj: Toms´s hardware

     Související odkazy:

    • Intel začne podporovat standard 802.11a
    • Domácí sítě: po kabelu nebo bezdrátově?
    • Kolik chceme platit za Wi-Fi připojení?
    • Skupina WWiSE připravuje novou verzi Wi-Fi
    • Nové logo pro certifikované Wi-Fi
    • Objeven závažný nedostatek Wi-Fi
    • Za Wi-Fi od Českého Telecomu se bude platit
    • Intel s partnery vypustí WiMAX již v druhé polovině roku 2005
    • Uvolnění 5GHz pásma se odkládá na konec roku
    • Wi-Fi Alliance připravuje bezpečnostní standard WPA 2
    • Není Wi-Fi jako Wi-Fi – stovky produktů neprošly testem
    • Paměťové USB klíčenky získávají podporu Wi-Fi
    • Zjistěte si existenci Wi-Fi pomocí přívěsku na klíče
    • IEEE 802.11i: Za bezdrátové sítě bezpečnější
    • Bezdrátová síť 802.11g se již brzy dočká specifikace
    • První Wi-Fi čeká drastický propad cen. Co takhle karty za 10 USD?
    • První certifikované bezdrátové komponenty standardu 802.11g budou až v červnu
    • Bezdrátové sítě 802.16 – nahradí současné 802.11 nebo je spíše doplní?
    • První telefonní budky s Wi-Fi budou patrně v Kanadě
    • Český Telecom nabízí připojení k Wi-Fi síti zdarma
    • Ještě jste nezkoušeli Wi-Fi od Českého telecomu? My ano!
    • Budeme volat přes globálně propojené bezdrátové počítačové sítě?
    • Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou WiFi síť
    • Rychlejší bezdrátové sítě? To musíte mít!
    • Wi-Fi Zone chce přinést globální přehled přístupových bodů
    • VancoNet: Další dva Wi-Fi přístupové body v Praze
    • Název Wi-Fi5 se nebude oficiálně používat


    • V regionu se prodalo o pětinu více počítačů
     pondělí, 30. srpna 2004 17:23 

     Prodej počítačů ve střední a východní Evropě, na Blízkém východě a v Africe se ve 2. čtvrtletí zvýšil o 21,3 procenta a tržby stouply o více než čtvrtinu. Uvedla to analytická firma IDC. V České republice se zájem o nové počítače od dubna do června zvýšil zhruba o 16 procent. Zhruba stejně rostl i celosvětový odbyt, když svého kupce našlo téměř 40 milionů počítačů. Největší růst prodeje zaznamenaly notebooky. V této kategorii vzrostl regionální prodej o 60 procent.

     "Díky své flexibilitě se mobilita po celém regionu stává důležitou součástí obchodní strategie a firmy více investují do přenosných počítačů," uvedl analytik IDC CEMA Tomáš Oupický. Stolní počítače si však podle něj i v dalších pěti letech zachovají dominantní postavení. Důvodem jsou jednak velmi nízké ceny, ale i problémy s bezpečností mobilního připojení. Trh s klasickými stolními PC posílil o 16 procent a o čtvrtinu vzrostl zájem o servery s procesory Intel. Stolní počítače měly na trhu podíl 82 procent a představovaly 65 procent hodnoty všech prodaných PC.

     Druhé čtvrtletí bývá podle Oupického pro prodej počítačů nejslabším obdobím roku. "Hlavně evropské firmy obvykle vyčkávají s čerpáním svých rozpočtů do konce fiskálního roku," vysvětlil Oupický. Doplnil, že prodej ovlivňuje i situace v jednotlivých zemích. Například prodeje do vzdělávacího sektoru na Slovensku stouply díky rozsáhlému daru počítačů od předního telekomunikačního poskytovatele. Naopak v Rusku byl růst nižší než se předpokládalo. Jedním z důvodů byla restrukturalizace vládních organizací, která vedla k odložení nákupu počítačů.

     Zdroj: ČTK

     Související odkazy:

    • Počítačoví výrobci si mnou ruce
    • V ČR se prodalo více PC než loni; rostou hlavně notebooky a servery
    • Microsoft chce ušetřit až miliardu dolarů
    • Google chce dokončit primární nabídku akcií do konce měsíce
    • SCO má problémy a propuští zaměstnance
    • Intel zavede příští rok čipy o 65 nanometrech
     pondělí, 30. srpna 2004 12:42 

     Americký výrobce čipů Intel zavede po odkladech čipy s nejvyspělejší technologií na světě v příštím roce. Společnost to oznámila v noci na pondělí. Technologií si kalifornská firma snaží udržet světové prvenství ve výrobě procesorů. Z širšího hlediska je pro odvětví zpráva Intelu znamením, že se tempo technického pokroku v oboru nezpomalilo, přestože bylo obtížné vtěsnat integrované obvody na čipy kratší než 100 nanometrů čili sto miliardtin metru. "Je evidentní, že Moorův zákon ještě platí," uvedl ředitel Intelu pro integraci Mark Bohr k omílanému rčení, že se počet tranzistorů na čipu každé dva roky zdvojnásobí.

     Intel bude podle manažera vyrábět paměťový čip o 65 nanometrech, který nese přes půl miliardy tranzistorů. Intel dodal, že se nová technologie zaměřila kromě úspory místa také na ušetření energie a co nejnižší tepelné ztráty. Součástí technologie jsou například tranzistory, které od zdroje elektřiny odpojí ty části čipu, které právě nepracují. Intel investoval do nejmodernějších závodů miliardy dolarů kvůli konkurenci rivala Advanced Micro Devices, připomněla agentura Reuters.

     Podle zprávy agentury AP je Intel připraven začít dodávat na trh čipy o 65 nanometrech v příštím roce. Firma zároveň oznámila, že vyvinula plně funkční čip o 70 megabajtech, který má jen 35 nanometrů. Je tedy zhruba o 30 procent menší než nejpokročilejší čipy dnešní doby, napsala agentura.

     Zdroj: ČTK

     Související odkazy:

    • Intel chystá změnu označení druhu procesoru
    • Ceny: Zlevnění Pentií 4 až o 27 %, paměti a AMD zdražují
    • Procesory AMD zlevňují až o 30 %
    • Intel zlevňuje o více než třetinu
    • Intel zlevnil Celerony až o 14 %
    • Nové ceny procesorů Celeron a Athlon XP
    • Intel chystá další zlevnění procesorů Celeron
    • Intel dále snižuje ceny, nyní zlevňují Celerony
    • Včera byl oficiálně představen procesor Intel Celeron 2.3 a 2.4 GHz


    • Microsoftu bude v Kalifornii horko
     pondělí, 30. srpna 2004 09:33 

     Americká společnost Microsoft čelí další žalobě, tentokrát ve státě Kalifornie. Pokud soudce případu udělí status hromadné žaloby, může se stát, že výrobce softwaru bude muset platit až miliardy dolarů. Informovala o tom agentura AP. Microsoft ale žalobu odmítá.

     Na Microsoft si tentokrát "posvítilo" několik měst a celých okresů v Kalifornii. Tvrdí, že firma za svůj software požadovala neúměrně vysoké částky a zneužívala svého dominantního postavení na trhu operačních systémů. Žaloba byla podána u nejvyššího soudu v San Francisku.

     "Je to protikonkurenční, jsou jako predátoři. Spotřebitelům, v tomto případě daňovým poplatníkům, znemožňují výhody inovace, která by na volném trhu měla být," prohlásil prokurátor města San Francisco Dennis Herrera. Kalifornie může být pro Microsoft nebezpečná, protože zde existuje precedens. Minulý měsíc totiž soud schválil vyrovnání mezi Microsoftem a spotřebiteli, kteří firmu obvinili z toho, že zneužívá antimonopolních zákonů. Šlo o podobnou žalobu, jaké Microsoft čelí nyní. V rámci vyrovnání s obyčejnými lidmi Microsoft slíbil, že jim zaplatí zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi 29 miliard Kč).

     Microsoft ale čelí i dalším žalobám, a to po celých Spojených státech. Žaloby již byly za spotřebitele podány minimálně v 16 dalších státech unie a firma je ochotna 12 z nich urovnat. Třeba v Arizoně bude platit 104 milionů dolarů a v Massachusetts zhruba 34 milionů USD. Microsoft vedl dlouholetý spor s ministerstvem spravedlnosti, s kterým se v roce 2002 dohodl na urovnání. V Evropské unii však podobný spor pro firmu tak úspěšně neskončil. Microsoft dostal v březnu v Bruselu pokutu téměř půl miliardy eur, což byla největší pokuta, jakou evropská exekutiva jednotlivé firmě vyměřila.

     Nynější žaloba, stejně jako ta, kterou Microsoft urovnal v červenci, nemá s případem z Bruselu nic společného. Mluvčí Microsoftu Stacy Drakeová uvedla, že jejich právníci zatím žalobu podrobně neprozkoumali, cenovou politiku Microsoftu ale brání. "Náš byznys jsme postavili na inovativním softwaru za nízké ceny. Jsme jedničkou na trhu ve snižování cen, přičemž ale zvyšujeme hodnotu softwaru," brání firmu Drakeová.

     Zdroj: ČTK

     Související odkazy:

    • Brazílie klepla Microsoft přes prsty
    • Pokuta Microsoftu - jeden tah ve válce o mediální království
    • Microsoft ohrozil chybou v softwaru na 200 miliónů uživatelů
    • Microsoft odsouzen jako pirát. Není to k popukání?
    • Microsoft a Apple zažalováni za používání on-line aktualizace svých produktů


    • Longhorn, nástupce Windows XP, přijde za dva roky
     pondělí, 30. srpna 2004 08:44 
     Microsoft oficiálně potvrdil, že jeho další operační systém s kódovým označením Longhorn přijde na trh v roce 2006. Kromě mnoha vylepšení však bude v systému chybět očekávaný souborový systém WinFS, který se na rozdíl od Longhornu opravdu pozdrží a zatím není jasné, kdy dojde k jeho uvedení.

     Operační systém pro servery, který bude z Longhornu vycházet, by se měl na trhu objevit o rok později, v roce 2007.

     Zdroj: Microsoft

           Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
     Autor:


     Nejčtenější

     Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

     Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

     Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

     Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

     SMART PROTech na tanku Leopard 2

     Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...     Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

     Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

     V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

     Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

     Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

     Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

     V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

     Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

     Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

     Další z rubriky

     Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

     Tablet pro práci i zábavu

     Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

     Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

     Tipy a triky pro Windows 10

     Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

     Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

     Ilustrace - notebook

     Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

     Najdete na iDNES.cz