Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zákulisí přenosu fotbalového MS aneb cesta signálu na vaše obrazovky

  2:16aktualizováno  2:16
Česká televize navázala na svůj ambiciózní projekt přímého přenosu Zimních olympijských her a rozhodla se přinést na naše obrazovky veškeré dění letošního fotbalového mistrovství světa. Jak se vaří fotbalové přenosy? Nahlédněte s námi pod pokličku.
Pár u televize

Pár u televize | foto: Profimedia.cz

Český fotbalový národ sice žije nejen hrou národního mužstva na mistrovství světa ve fotbale, ale zápasy sleduje na náměstích, v barech či doma. Za tím vším jsou stovky hodin práce v zákulisí.

Z Německa do Česka

Reportáže redaktorů ČT, které připraví na MS v Německu, se posílají do režie internetem nebo satelitem. Do České televize dorazí širokoúhlý obraz ve formátu 16:9 v kvalitě vyšší než DVD nebo ve formátu 4:3. Vy však můžete většinou sledovat obraz formátu 4:3. Není to ale chyba ČT.

MS fotbal 2006 

Na dvou velkoplošných obrazovkách sledují diváci na Staroměstském náměstí v Praze zápas ČR-USA (pondělí 12. června 2006)

Zpravodajství z Německa jde na Kavčí hory třemi signálovými okruhy. První okruh je dán podmínkami FIFA a jejími licenčními smlouvami. Obraz a zvuk ze zápasů je od společnosti HBS a je vždy širokoúhlý ve formátu 16:9 v kvalitě ještě vyšší, než má formát DVD.

Stejnou kvalitu mají objednané reportáže u této společnosti. Obraz v dějišti fotbalového šampionátu je totiž snímán TV  technologií s vysokým rozlišením (HDTV), tím pádem i v obrazovém formátu 16:9 Protože v ČR prozatím neprobíhá vysílání v normě HDTV, je signál z dějiště přebírán ve standardním rozlišení digitální televize.

MS fotbal 2006 v ČT

Česká televize přijímá signál ze zápasů na MS od společnosti HBS ze satelitu právě těmito satelitními anténami na Kavčích horách. Obraz přijímá s mezinárodním zvukem. Český komentář je přenášen nezávisle, po ISDN vedení z centrálního přepojovače v Mnichově. Zde se také přijímají reportáže redaktorů ze satelitu ČT. Obojí satelitní vysílání je profesionální, používá kódování a je na běžných přístrojích nedostupné.

Druhý signálový okruh tvoří satelit ČT. Je to profesionální, kódovaný signál, který se nedá přijímat běžnými satelitním přijímači. Zde se přijímá obraz ze dvou reportážních XDCAM kamer s blu-ray disky. První kamera dělá reportáže s českým národním týmem, druhá dělá reportáže z fotbalového Německa. Kamery operují ze satelitního přenosového vozu (SNG).

MS fotbal 2006 v ČT

Obraz ze satelitu putuje na pracoviště mezinárodní technické koordinace. V některých dnech MS v Německu zde budou přijímat signál ze dvou zápasů najednou. Jeden můžete sledovat na ČT2 a druhý na ČT4 Sport.

Pro přenos signálu z reportážních kamer se hromně satelitu také využívá IP protokol, tj. internet. Dva štáby používající nejmodernější digitální kamery, jejichž signál se dále zpracovává v počítačové střižně a IP cestou je distribuován do ČT v Praze.

Analogová technologie brzdí vyšší kvality obrazu

Vysílání na programu ČT2 je doplněno vedle přímého přenosu o vysílání ze studia, reportáže štábů na území Německa, ale i archivními materiály a probíhá ve standardním formátu 4:3. Je nutné si uvědomit, že program ČT2 je šířen pozemními vysílači převážně analogově. A právě tato technologie cesty signálu do TV přijímače je brzdou vyšší kvality obrazu.

Převod širokoúhlého obrazu je prováděn v ČT systémem „crop“ (ořezáním okrajů obrazu). Tuto úpravu přímo doporučuje poskytovatel signálu, společnost HBS, která tomuto převodu přizpůsobila snímání hry (kameramani mají ve specielně upravených hledáčcích zvýrazněno pole 4:3) Do tohoto formátu je i vkládána grafika.

Kvalita jen v digitálním vysílání

Dokonalejší zážitek z přenosů je k dispozici na kanálu ČT4 Sport jak v digitálním zemském vysílání (DVB-T), tak i satelitním vysílání (DVB-S). To je produkováno pouze ve formátu 16:9. Samozřejmostí je i stereofonní zvuková modulace. Ale pozor. Rozhovory a studio pořizované kamerami České televize (jak ze satelitního vozu, tak separátních XDCAM) je ve standardním zobrazení 4:3.

MS fotbal 2006 v ČT

Z pracoviště mezinárodní technické koordinace putuje signál do obrazové režie zpravodajství. Zde se rozhoduje, zda uvidíte obraz ze zápasu nebo obraz a zvuk redaktorů ČT či záběry z vedlejšího studia. Z Německa dorazí signál jen s mezinárodním zvukem. Na tomto pracovišti se tady přidává signál grafických informací (časomíra, stav zápasu), výstup zařízení grafické tužky pro rozbory zápasů, zajišťují se i sestřihy zápasů (tzv. summary z poločasů), provádí se zde odbavení znělek a předělů vysílání.

MS fotbal 2006 v ČT

Toto místo pouze s jedním monitorem je režie zvuku. Nachází se hned vedle hlavní, obrazové režie. Zde se k mezinárodnímu zvuku je přidá český komentář, který do televize přichází jinou cestou. Současně odsud je i zajišťována zpětná komunikace s komentátorem v dějišti.

MS fotbal 2006 v ČT

Studio redakce sportu v úterý 13. června 2006 při utkání Korejská republika – Togo. Zápas sleduje Robert Záruba, který je otočený zády ke kameře, se svým hostem.

MS fotbal 2006 v ČT

Výhled redaktorů ve studiu je na kamery se čtecím zařízením. Takový výhled má např. redaktor Robert Záruba a jeho hosté.

MS fotbal 2006 v ČT

Studiová kamera se čtecím zařízením z profilu.

MS fotbal 2006 v ČT

A výsledek práce redakce sportu vidíte například na takovéto moderní projekční ploše, kterou lze sledovat ze všech směrů (na snímku je zápas USA-ČR v dolní části Václavského náměstí)...

MS fotbal 2006 v ČT

…nebo v nákupním centru. Uvnitř této speciální televize je reklamní zboží. Dokonce se obraz kolem něj pomalu otáčí…
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

Najdete na iDNES.cz