Pár u televize

Pár u televize | foto: Profimedia.cz

Zákulisí přenosu fotbalového MS aneb cesta signálu na vaše obrazovky

  • 84
Česká televize navázala na svůj ambiciózní projekt přímého přenosu Zimních olympijských her a rozhodla se přinést na naše obrazovky veškeré dění letošního fotbalového mistrovství světa. Jak se vaří fotbalové přenosy? Nahlédněte s námi pod pokličku.

Český fotbalový národ sice žije nejen hrou národního mužstva na mistrovství světa ve fotbale, ale zápasy sleduje na náměstích, v barech či doma. Za tím vším jsou stovky hodin práce v zákulisí.

Z Německa do Česka

Reportáže redaktorů ČT, které připraví na MS v Německu, se posílají do režie internetem nebo satelitem. Do České televize dorazí širokoúhlý obraz ve formátu 16:9 v kvalitě vyšší než DVD nebo ve formátu 4:3. Vy však můžete většinou sledovat obraz formátu 4:3. Není to ale chyba ČT.

MS fotbal 2006 

Na dvou velkoplošných obrazovkách sledují diváci na Staroměstském náměstí v Praze zápas ČR-USA (pondělí 12. června 2006)

Zpravodajství z Německa jde na Kavčí hory třemi signálovými okruhy. První okruh je dán podmínkami FIFA a jejími licenčními smlouvami. Obraz a zvuk ze zápasů je od společnosti HBS a je vždy širokoúhlý ve formátu 16:9 v kvalitě ještě vyšší, než má formát DVD.

Stejnou kvalitu mají objednané reportáže u této společnosti. Obraz v dějišti fotbalového šampionátu je totiž snímán TV  technologií s vysokým rozlišením (HDTV), tím pádem i v obrazovém formátu 16:9 Protože v ČR prozatím neprobíhá vysílání v normě HDTV, je signál z dějiště přebírán ve standardním rozlišení digitální televize.

MS fotbal 2006 v ČT

Česká televize přijímá signál ze zápasů na MS od společnosti HBS ze satelitu právě těmito satelitními anténami na Kavčích horách. Obraz přijímá s mezinárodním zvukem. Český komentář je přenášen nezávisle, po ISDN vedení z centrálního přepojovače v Mnichově. Zde se také přijímají reportáže redaktorů ze satelitu ČT. Obojí satelitní vysílání je profesionální, používá kódování a je na běžných přístrojích nedostupné.

Druhý signálový okruh tvoří satelit ČT. Je to profesionální, kódovaný signál, který se nedá přijímat běžnými satelitním přijímači. Zde se přijímá obraz ze dvou reportážních XDCAM kamer s blu-ray disky. První kamera dělá reportáže s českým národním týmem, druhá dělá reportáže z fotbalového Německa. Kamery operují ze satelitního přenosového vozu (SNG).

MS fotbal 2006 v ČT

Obraz ze satelitu putuje na pracoviště mezinárodní technické koordinace. V některých dnech MS v Německu zde budou přijímat signál ze dvou zápasů najednou. Jeden můžete sledovat na ČT2 a druhý na ČT4 Sport.

Pro přenos signálu z reportážních kamer se hromně satelitu také využívá IP protokol, tj. internet. Dva štáby používající nejmodernější digitální kamery, jejichž signál se dále zpracovává v počítačové střižně a IP cestou je distribuován do ČT v Praze.

Analogová technologie brzdí vyšší kvality obrazu

Vysílání na programu ČT2 je doplněno vedle přímého přenosu o vysílání ze studia, reportáže štábů na území Německa, ale i archivními materiály a probíhá ve standardním formátu 4:3. Je nutné si uvědomit, že program ČT2 je šířen pozemními vysílači převážně analogově. A právě tato technologie cesty signálu do TV přijímače je brzdou vyšší kvality obrazu.

Převod širokoúhlého obrazu je prováděn v ČT systémem „crop“ (ořezáním okrajů obrazu). Tuto úpravu přímo doporučuje poskytovatel signálu, společnost HBS, která tomuto převodu přizpůsobila snímání hry (kameramani mají ve specielně upravených hledáčcích zvýrazněno pole 4:3) Do tohoto formátu je i vkládána grafika.

Kvalita jen v digitálním vysílání

Dokonalejší zážitek z přenosů je k dispozici na kanálu ČT4 Sport jak v digitálním zemském vysílání (DVB-T), tak i satelitním vysílání (DVB-S). To je produkováno pouze ve formátu 16:9. Samozřejmostí je i stereofonní zvuková modulace. Ale pozor. Rozhovory a studio pořizované kamerami České televize (jak ze satelitního vozu, tak separátních XDCAM) je ve standardním zobrazení 4:3.

MS fotbal 2006 v ČT

Z pracoviště mezinárodní technické koordinace putuje signál do obrazové režie zpravodajství. Zde se rozhoduje, zda uvidíte obraz ze zápasu nebo obraz a zvuk redaktorů ČT či záběry z vedlejšího studia. Z Německa dorazí signál jen s mezinárodním zvukem. Na tomto pracovišti se tady přidává signál grafických informací (časomíra, stav zápasu), výstup zařízení grafické tužky pro rozbory zápasů, zajišťují se i sestřihy zápasů (tzv. summary z poločasů), provádí se zde odbavení znělek a předělů vysílání.

MS fotbal 2006 v ČT

Toto místo pouze s jedním monitorem je režie zvuku. Nachází se hned vedle hlavní, obrazové režie. Zde se k mezinárodnímu zvuku je přidá český komentář, který do televize přichází jinou cestou. Současně odsud je i zajišťována zpětná komunikace s komentátorem v dějišti.

MS fotbal 2006 v ČT

Studio redakce sportu v úterý 13. června 2006 při utkání Korejská republika – Togo. Zápas sleduje Robert Záruba, který je otočený zády ke kameře, se svým hostem.

MS fotbal 2006 v ČT

Výhled redaktorů ve studiu je na kamery se čtecím zařízením. Takový výhled má např. redaktor Robert Záruba a jeho hosté.

MS fotbal 2006 v ČT

Studiová kamera se čtecím zařízením z profilu.

MS fotbal 2006 v ČT

A výsledek práce redakce sportu vidíte například na takovéto moderní projekční ploše, kterou lze sledovat ze všech směrů (na snímku je zápas USA-ČR v dolní části Václavského náměstí)...

MS fotbal 2006 v ČT

…nebo v nákupním centru. Uvnitř této speciální televize je reklamní zboží. Dokonce se obraz kolem něj pomalu otáčí…