Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohujte snadno a rychle, abyste nepřišli o důležitá data

aktualizováno 
O významu pravidelného zálohování dat v počítači snad nemůže nikdo soudný pochybovat. Zbývá tedy rozhodnout, jaký nástroj k této činnosti použít. Majitelům nových Windows 8 pomůže toto dilema vyřešit zbrusu nová zálohovací funkce, všichni ostatní pak mají na výběr z dlouhé řady schopných aplikací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Historie souborů ve Windows 8

Jednou z velmi užitečných novinek operačního systému Windows 8 je funkce Historie souborů, která se po jednoduchém nastavení automaticky postará o průběžné zálohování důležitých dat z vašeho počítače. Novou funkci najdete v Ovládacích panelech v kategorii Systém a zabezpečení.

Pro zapnutí zálohovací funkce stačí jen zvolit umístění zálohy, kterým může být lokální či síťový disk nebo také cloudové úložiště SkyDrive, které získáte zdarma při založení účtu Microsoft. Automaticky jsou zálohovány složky s dokumenty, fotkami, hudbou a filmy, obsah pracovní plochy, kontakty nebo oblíbené položky. Sami si můžete učit, jak často budou změny v souborech zálohovány a jak staré verze budou uchovávány.

Tento typ zálohy je výhodný v tom, že se můžete kdykoli vrátit k předchozí verzi souboru, který jste sice nesmazali, ale třeba jen nechtěně přepsali. Pomocí časové osy se pak můžete vrátit ke kterékoli z dříve uložených verzí. V době kdy není k počítači připojeno záložní médium, se záloha vytváří na lokálním disku, aby se ihned po připojení přesunula do záložního umístění.

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém,...

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém, který uchová průběžné kopie všech vašich důležitých dat.

Acronis True Image 2013

Velmi populární zálohovací aplikací je Acronis True Image, aktuálně dostupná v české verzi s číslovkou 2013. Jde o všestrannou zálohovací aplikaci, která umí v pravidelných intervalech ukládat jak obsah složek zvolených uživatelem, tak i kompletní obsah počítače včetně operačního systému, ovladačů, instalovaných programů i uživatelských nastavení.

Z takové zálohy pak můžete ve velmi krátké době obnovit počítač do plně funkčního stavu v případě jakékoli havárie, nebo ji využít k přenesení kompletního obsahu počítače na nový, větší disk. V každém případě vám Acronis True Image 2013 ušetří mnoho práce, a to i díky přehlednému uživatelskému rozhraní, kde si snadno nastavíte kombinaci různých typů pravidelně vytvářených záloh.

K použití zkušební verze Acronis True Image 2013 je třeba provést jednoduchou registraci, na základě které získáte potřebný klíč.

Acronis True Image 2013 stahujte ze Slunečnice zde (229 MB, trialware).

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších...

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších užitečných funkcí.

Nero BackItUp

Multimediální balík Nero 12 je výhodnou koupí nejen v případě, že se chystáte pracovat s digitálním videem a hledáte k tomu dobře vybavenou a snadno ovladatelnou aplikaci, ale také pokud sháníte jednoduchý zálohovací nástroj. Nero BackItUp si ovšem můžete pořídit i zcela samostatně a okamžitě po instalaci jej pověřit zálohováním nejdůležitějších dat z počítače.

Podobně jako funkce Historie souborů ve Windows 8 zálohuje Nero BackItUp primárně výchozí systémové složky s dokumenty či fotkami, k čemuž vám zároveň i doporučí nejvhodnější umístění na úložištích připojených k vašemu počítači. Stačí tedy potvrdit umístění zálohy a o nic dalšího se již nemusíte starat.

Nero BackItUp 12 stahujte ze Slunečnice zde (68,2 MB, trialware).

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po...

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po instalaci ví, co má přesně dělat.

O&O DiskImage

Podobně jako Acronis True Image slouží i program O&O DiskImage k vytváření záloh kompletního obsahu disku počítače. To znamená, že aplikace vytvoří kopii nejen všech uživatelských dat, ale také instalace Windows a požívaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů i nastavení. K dispozici je i funkce klonování, se kterou můžete přenést kompletní obsah počítače na nový pevný disk.

Nemusíte ovšem zálohovat vždy všechna data. K dispozici jsou také funkce na zálohování jednotlivých souborů a složek. Zálohovací úkoly lze navíc nastavit i na pravidelné spouštění ve zvoleném intervalu, včetně například i šifrování nebo automatického rozdělování záložních archívů na menší části.

Pro obnovu dat v případě havárie disku je třeba vytvořit si záchranné DVD nebo USB flash disk, ze kterého nastartujete počítač a pomocí připravených nástrojů zkopírujete zpět všechna data ze zálohy.

O&O DiskImage 7 stahujte ze Slunečnice zde, stačí si zvolit 32- nebo 64bitovou verzi podle vašeho operačního systému (23 MB, trialware).

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných...

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných složek.

Jaké nástroje na zálohování dat používáte vy? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz