Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohujte snadno a rychle, abyste nepřišli o důležitá data

aktualizováno 
O významu pravidelného zálohování dat v počítači snad nemůže nikdo soudný pochybovat. Zbývá tedy rozhodnout, jaký nástroj k této činnosti použít. Majitelům nových Windows 8 pomůže toto dilema vyřešit zbrusu nová zálohovací funkce, všichni ostatní pak mají na výběr z dlouhé řady schopných aplikací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Historie souborů ve Windows 8

Jednou z velmi užitečných novinek operačního systému Windows 8 je funkce Historie souborů, která se po jednoduchém nastavení automaticky postará o průběžné zálohování důležitých dat z vašeho počítače. Novou funkci najdete v Ovládacích panelech v kategorii Systém a zabezpečení.

Pro zapnutí zálohovací funkce stačí jen zvolit umístění zálohy, kterým může být lokální či síťový disk nebo také cloudové úložiště SkyDrive, které získáte zdarma při založení účtu Microsoft. Automaticky jsou zálohovány složky s dokumenty, fotkami, hudbou a filmy, obsah pracovní plochy, kontakty nebo oblíbené položky. Sami si můžete učit, jak často budou změny v souborech zálohovány a jak staré verze budou uchovávány.

Tento typ zálohy je výhodný v tom, že se můžete kdykoli vrátit k předchozí verzi souboru, který jste sice nesmazali, ale třeba jen nechtěně přepsali. Pomocí časové osy se pak můžete vrátit ke kterékoli z dříve uložených verzí. V době kdy není k počítači připojeno záložní médium, se záloha vytváří na lokálním disku, aby se ihned po připojení přesunula do záložního umístění.

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém,...

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém, který uchová průběžné kopie všech vašich důležitých dat.

Acronis True Image 2013

Velmi populární zálohovací aplikací je Acronis True Image, aktuálně dostupná v české verzi s číslovkou 2013. Jde o všestrannou zálohovací aplikaci, která umí v pravidelných intervalech ukládat jak obsah složek zvolených uživatelem, tak i kompletní obsah počítače včetně operačního systému, ovladačů, instalovaných programů i uživatelských nastavení.

Z takové zálohy pak můžete ve velmi krátké době obnovit počítač do plně funkčního stavu v případě jakékoli havárie, nebo ji využít k přenesení kompletního obsahu počítače na nový, větší disk. V každém případě vám Acronis True Image 2013 ušetří mnoho práce, a to i díky přehlednému uživatelskému rozhraní, kde si snadno nastavíte kombinaci různých typů pravidelně vytvářených záloh.

K použití zkušební verze Acronis True Image 2013 je třeba provést jednoduchou registraci, na základě které získáte potřebný klíč.

Acronis True Image 2013 stahujte ze Slunečnice zde (229 MB, trialware).

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších...

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších užitečných funkcí.

Nero BackItUp

Multimediální balík Nero 12 je výhodnou koupí nejen v případě, že se chystáte pracovat s digitálním videem a hledáte k tomu dobře vybavenou a snadno ovladatelnou aplikaci, ale také pokud sháníte jednoduchý zálohovací nástroj. Nero BackItUp si ovšem můžete pořídit i zcela samostatně a okamžitě po instalaci jej pověřit zálohováním nejdůležitějších dat z počítače.

Podobně jako funkce Historie souborů ve Windows 8 zálohuje Nero BackItUp primárně výchozí systémové složky s dokumenty či fotkami, k čemuž vám zároveň i doporučí nejvhodnější umístění na úložištích připojených k vašemu počítači. Stačí tedy potvrdit umístění zálohy a o nic dalšího se již nemusíte starat.

Nero BackItUp 12 stahujte ze Slunečnice zde (68,2 MB, trialware).

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po...

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po instalaci ví, co má přesně dělat.

O&O DiskImage

Podobně jako Acronis True Image slouží i program O&O DiskImage k vytváření záloh kompletního obsahu disku počítače. To znamená, že aplikace vytvoří kopii nejen všech uživatelských dat, ale také instalace Windows a požívaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů i nastavení. K dispozici je i funkce klonování, se kterou můžete přenést kompletní obsah počítače na nový pevný disk.

Nemusíte ovšem zálohovat vždy všechna data. K dispozici jsou také funkce na zálohování jednotlivých souborů a složek. Zálohovací úkoly lze navíc nastavit i na pravidelné spouštění ve zvoleném intervalu, včetně například i šifrování nebo automatického rozdělování záložních archívů na menší části.

Pro obnovu dat v případě havárie disku je třeba vytvořit si záchranné DVD nebo USB flash disk, ze kterého nastartujete počítač a pomocí připravených nástrojů zkopírujete zpět všechna data ze zálohy.

O&O DiskImage 7 stahujte ze Slunečnice zde, stačí si zvolit 32- nebo 64bitovou verzi podle vašeho operačního systému (23 MB, trialware).

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných...

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných složek.

Jaké nástroje na zálohování dat používáte vy? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Najdete na iDNES.cz