Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohování DVD má červenou, DVDxCopy je nelegální

aktualizováno 
Oblastní soud v San Franciscu dal za pravdu filmovým studiím a zakázal vývoj a prodej programu DVDxCopy. S jeho pomocí mohli uživatelé vytvářet záložní kopie vlastních DVD. Vývojáři však neházejí flintu do žita a o práva zákazníků chtějí bojovat v samotném Kongresu.

Noční můra se stala skutečností, spotřebitelé přišli o možnost zálohovat legálně zakoupené nosiče. Soudkyně oblastního soudu v San Franciscu Suzanne Illston rozhodla, že komerčně prodávaný program DVDxCopy porušuje zákon DMCA a tudíž je nelegální.

Konec digitálním kopiím

Osm měsíců trvající proces skončil v pátek 20. února 2004. Klíčovou kauzu, která měla majitelům originálních nosičů jednou provždy zaručit právo na digitální kopii, softwarová společnost 321 Studios prohrála. Soudkyně označila jejich aplikaci za nelegální, protože podle litery zákona DMCA jsou nezákonné všechny prostředky, sloužící k narušení ochranných mechanismů. Účel jejich použití zákon nerozlišuje. 321 Studios tak musí do 27. února stáhnout program DVDxCopy z prodeje v celých Spojených státech a přestat vyvíjet všechny podobné aplikace.

Představitelé filmové lobby MPAA byli spokojení: "Firmy jsou odpovědné za vývoj produktů, které jsou v souladu se zákonem a neumožňují ilegální aktivity jejich zákazníků," sdělil v prohlášení předseda organizace Jack Valenti a dodal, že digitální věk si žádá silné zabezpečení autorských práv při všech způsobech distribuce.

321 Studios: Odvoláme se!

Představitelé softwarové firmy už pochopitelně tak nadšení nebyli. "Doufali jsme v opak, ale i na tuto variantu jsme připraveni. Pochopitelně nesložíme zbraně, ale proti rozsudku se odvoláme. V tomto procesu jde o příliš mnoho, než abychom to nechali jen tak! Je to proces důležitý jak pro naše zákazníky, tak i pro vývoj naší kultury," řekl ředitel 321 Studios Robert Moore.

Současně s odvoláním chce Moore prostřednictvím právníků požádat o odklad výkonu rozsudku do doby, než o věci rozhodne vyšší instance, a DVDxCopy se mohlo dál prodávat. "Už od počátku jsme věděli, že to bude běh na dlouhou trať. Jsme ale odhodláni dosáhnout práva spotřebitelů chránit své intestice u nejvyššího soudu, nebo přímo v Kongresu," nechal se Moore slyšet.

Práva jsou, ale...

Soudkyně Suzanne Illston nijak nezpochybnila práva uživatelů pořídit si záložní kopii původního disku. Problém je v použitých prostředcích. "Jedná se o samotnou technologii, nikoliv o způsoby možné manipulace s copyrightovaným materiálem. Nakládání s diskem k legálním účelům však není ospravedlnění pro porušování autorských práv výrobcem aplikace," zdůvodnila svůj rozsudek.

Illston již v průběhu slyšení v květnu loňského roku naznačila, jakým směrem se bude případ ubírat. Na argumenty o férovém užití (fair-use), k němuž program DVDxCopy slouží, odpovídala otázkou: "Ale porušuje se tím zákon, že?" Kritiky, upozorňující na porušování svobody slova, tiší tím, že uživatelé přece nejsou zákonem nijak omezeni: záložní kopii si mohou vytvořit i bez ripování DVD - analogovou cestou. I na videokazetě to bude stále ten samý pořad, za který zaplatili.

To však má dva háčky: první spočívá v tom, že drtivá většina DVD je kódována systémem Macrovision, který modifikuje obrazový signál a analogovou kopii znemožňuje. Za druhé, i kdyby to možné bylo, zákazník si kupuje za drahé peníze licenci na doživotní přístup k veškerému materiálu uloženému na DVD. Proč by se po jeho poškození měl spokojit s méně kvalitní kopií na VHS - s polovičním rozlišením obrazu, stereo zvukem místo prostorového podání a bez bonusových materiálů?

Připomeňme, že v našich krajích je použití tzv. nekalých pomůcek, mezi něž DVDxCopy nepochybně spadá, pro osobní potřebu povoleno. Na besedě se studenty ČVUT to sdělila ředitelka České protipirátské unie mgr. Markéta Prchalová.

Změna je potřebná, jenže kdy přijde?

"Tento rozsudek nezakázal jen vývoj a prodej DVDxCopy, ale v podstatě všech podobných programů. Podtrhl tak nutnost reformy zákona DMCA. Ani Kongres při jeho schvalování určitě neměl v úmyslu vymýtit veškeré kopírování pro legální účely," soudí právník Fred von Lohman.

Změny visí ve vzduchu, ale návrh dvojice republikánských poslanců Boucher-Doolittle ani po roce stále není na pořadu dne. Uvolnění napětí kolem autorských práv a zabezpečovacích mechanismů se patrně dočkáme až s volbu nového prezidenta USA.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz