Zaměř a vyfoť

V jednoduchosti je síla. Digitální fotopřístroje oplývající přemírou funkcí, které stejně většina průměrné populace nevyužije, jsou drahé. Digitální kompaktní aparáty jdou trochu jinou cestou. Třeba jako HP PhotoSmart 715.
Zdá se, že se společnosti vyrábějící digitální kompaktní fotoaparáty vydávají cestou jednoduchosti. V našich testech se zatím objevovaly spíše přístroje v nižších cenových hladinách určené pro začátečníky a amatérské fotografy. Na druhou stranu některé starší výrobky určené pro tento segment trhu se mezi lehce ovladatelné nedaly příliš řadit. Společnost Hewlett-Packard tento trend nejen sleduje, ale přináší do něj své nápady. Digitální přístroj HP Photosmart 715, který jsme měli zapůjčený na testy, je typickým případem aparátu, který v maximální možné míře ovládá automatika, a tak uživateli v podstatě stačí pouze fotoaparátem zamířit na objekt a stisknout spoušť. Člověk by možná čekal od 3,3 Megapixelového přístroje s trojnásobným optickým zoomem trochu více, ale za cenu těsně pod 20 000 korun nemůže chtít zázraky. Ostatně náš test ukazuje, zda se vyplatí do takového přístroje investovat.

Vzhled

HP PhotoSmart 715 Vzhled přístroje odpovídá typickému představiteli levnějších přístrojů. Neoplývá příliš mnoha designerskými nápady, a tak nikoho neohromí, ale ani neurazí. Kapka byla patrně inspirací při vývoji tvaru přístroje, který se zdá být bez ostrých hran a pravých úhlů. Stříbrné tělo na přední straně, kde je vpravo porušeno protiskluzovou úpravou, skrývá blesk, průhled optického hledáčku, výsuvný objektiv a dvě diody. Pohled shora odhalí ovládací tlačítka seskupené na pravé straně spolu s displejem a spouští. Zadní straně vévodí 1,8 palcový displej s rozlišením 72 tisíc pixelů. Nad ním je optický hledáček, který má dioptrickou korekci a vedle sebe kontrolní diodu. Pravá zadní strana obsahuje zapínání fotoaparátu, dvoupolohové tlačítko pro zoom. Další tlačítko slouží pro aktivaci displeje a pod ním je tlačítko pro vstup do menu či pro prohlížení snímků. Největší z tlačítek je čtyřpolohový ovladač pro pohyb v menu. Téměř ukrytá je poslední dioda informující o práci s kartou, která je umístěna nad „panty“ krytu, který chrání slot pro paměť typu Compact Flash.

Vybavení

Samotný přístroj v balení doplňuje 16 MB Compact Flash karta, čtyři alkalické tužkové (AA) baterie, USB kabel pro komunikaci s počítačem a řemínek pro upevnění k zápěstí. Z papírového vybavení je k dispozici příručka pro rychlé uvedení přístroje do provozu a práci s ním, spolu s on-line nápovědou a katalogem příslušenství. Softwarové vybavení se skládá z HP Photo Imaging software pro PC a ArcSoft Photoimpression pro Mac.

Ovládání

V jednoduchosti je síla, tak to je patrně heslo vývojářů u HP, kteří uvedli Photosmart 715 do života. A opravdu, není toho příliš mnoho, nad čím by se průměrně vzdělaný amatérský fotograf musel zamýšlet, spíše mu budou některé funkce a vlastnosti chybět. Horní plocha obsahuje tři stříbrná tlačítka. První umožňuje nastavit výslednou kvalitu snímku. Podle počtu hvězdiček, které se objeví na kontrolním displeji, pod kterým je toto tlačítko umístěno, je nastaven výsledný režim. Hvězdičky, a tím pádem režimy, jsou tři: Good, better a best, přesně jako u anglického stupňování. Best a better vyprodukují výsledný snímek v rozlišení 2048 x 1536, ale každý s jinou kompresí, zatímco režim good přináší snímek rozměru 640 x 480. Každý obrázek podléhá kompresi, a proto je výsledný snímek ve formátu jpeg. V režimu Best se na dodanou 16 MB velkou CF kartu uloží přibližně 10 snímků, v better 20 a v good až 162. Druhé tlačítko horního nastavení umožňuje pořizovat makro snímky nebo nastavit samospoušť, která je konstantní desetisekundová. Poslední tlačítko v řadě je určeno pro blesk. Režimy blesku jsou automatický, potlačení efektu červených očí, vždy zapnuto, vždy vypnuto. Horní plocha skýtá dále prostor pro spoušť, která pracuje klasickým způsobem, tedy namáčknutí pro automatické ostření a domáčknutí pro pořízení fotografie.

Zadní stěna s ovládacímy prvky Posuvné tlačítko v pravém horním rohu zadní stěny zapíná a vypíná přístroj. Vedle něj je dvoupolohový ovladač zoomu. Je nastaven tak, že nejdříve používá optický zoom a po dosažení jeho maxima (trojnásobek) čeká jednu až dvě sekundy, než přejde na digitální zoom. Vpravo nad LCD displejem je tlačítko pro jeho zapínání a vypínání. Níže položené je přístupové tlačítko do menu či do paměti pro prohlížení snímků. Pod ním je umístěn čtyřpolohový ovladač, který lze navíc stisknout pro výběr či potvrzení volby. Je určen pro pohyb v menu a práci s fotografiemi.

Práce s přístrojem

Po vložení baterií, paměťové Compact Flash karty a zapnutí přístroje je fotograf požádán o nastavení aktuálního data a času. Přístroj se poté vypne. Po jeho následném zapnutí je přístroj připraven k plnému provozu. Všechny důležité informace lze získat z horního displeje. Ukazuje se tu zbývající energie baterií a počet snímků. Dále režim blesku, kvalita snímků (pomocí hvězdiček) a zapnutí makrorežimu. Samotné menu, které se zobrazuje na LCD displeji, nenabízí příliš mnoho možností. Přistupuje se k němu po dvojím stisku tlačítka nad kruhovým ovladačem. V nabídce menu je mazání snímků, přímý tisk pomocí DPOF, zvětšování snímků, chránění snímků před mazáním a dále setup. Setup obsahuje funkce pro formátování CF karet, nastavení času, jas LCD displeje, zapnutí/vypnutí zvukového signálu, konfiguraci USB komunikace a nastavení jazyka. Tedy v celém přístroji se nenalezne nic, čím by se dal ovlivnit automatický režim.

Pořízení snímku je tedy velice jednoduché a fotograf v podstatě nastavuje pouze režim blesku, kvalitu fotografií a popřípadě samospoušť či makro režim. Navíc je u hledáčku přítomna dioda, která oznamuje, zda je možno pořídit snímek. Svítí-li červeně, znamená to, že buď dobíjí blesk, nebo je plná paměťová karta, popřípadě že se ještě zpracovává poslední snímek. To vše má za následek nemožnost pořízení snímku. Pokud dioda bliká zeleně, oznamuje, že aparát nemůže zaostřit nebo je nedostatek světla. A konečně zeleně bez přerušení svítící kontrolka informuje, že je vše v pořádku. Od zapnutí po pořízení prvního snímku uplyne průměrně 8 sekund, což není příliš dobrý čas. A i z celkového hlediska a praktických zkušeností se jedná spíše o aparát, který rychlostí neoplývá.

Software

HP Photo Imaging Software je program pro správu obrázků s možností vidět jejich náhledy. Je samozřejmě především určen pro práci s přístrojem a stahování obrázků přes USB na disk. Dále je k aparátu dodáván Acrobat Reader. AcrSoft Photoimpression pro Mac má podobné funkce jako HP Photo Imaging.

Kvalita fotografií

Snímek pořízený Photosmart 715 Předpokládali jsme, vzhledem ke skutečnosti, že aparát neumožňuje ani minimální zásah do své automatické expozice, že snímky nebudou příliš kvalitní. Byli jsme však poměrně příjemně překvapeni. Pokud se podíváte na snímek pořízený tímto přístrojem, tak se o tom můžete sami přesvědčit. Ve své podstatě se nedá obrazu příliš mnoho vytknout, snad jen trochu posunuté barvy.

Hodnocení

Digitální fotoaparát HP PhotoSmart 715 je určen pro všechny uživatele, kteří si nechtějí dělat hlavu s expozicí, nastavováním optimálních podmínek a tyto věci s radostí přenechají automatice. Vzhledem ke svému rozlišení a ceně jej budou kupovat lidé, kteří si budou chtít některou z fotografií občas vytisknout.

Cena: 24 bodů z 30 možných

Téměř 20 000 korun je v současné době u 3 megapixelových přístrojů lepší průměr .

Výdrž baterií: 11 bodů z 15 možných

Poměrně šetřivý LCD displej a celková energetická náročnost aparátu umožňuje získat nadprůměrný počet fotografií.

Paměť: 11 bodů z 15 možných

16 MB je poměrně slušný základ, který pojme kolem 10 snímků v nejvyšší kvalitě, ale přesto se bude hodit větší paměť.

Vybavení: 12 bodů z 20 možných

Přístroj nenabízí příliš mnoho funkcí a ani softwarová výbava není příliš obsáhlá.

Kvalita fotografií: 17 bodů z 20 možných

Na plně automatický přístroj opravdu pěkné výsledky. Výsledné fotografie byly bez větších problémů.