Zaměstnanci schválně stahují do počítačů viry a spyware

  • 13
Téměř ve čtvrtině firem zaměstnanci záměrně a se zlým úmyslem stahují do počítačů viry a špionážní programy. Z ankety, kterou provedla agentura Risk Control Strategies, vyplynulo, že se tak ve sledovaných firmách stalo za posledních 12 měsíců ve 23 procentech případů.
Za rozkvětu internetového podnikání se zaměstnanci "podařilo" zkopírovat virus do podnikové počítačové sítě téměř vždy jako výsledek neznalosti nebezpečí. V dnešní době, kdy se pracovní místa přesouvají do oblastí s levnější pracovní silou, roste outsourcing, korporace se zeštíhlují a snižují mzdy, jsou firemní počítačové sítě čím dál více zaměstnanci napadány úmyslně. Uvedl to týdením ComputerWorld.

V anketě odpovídalo 223 manažerů z oblasti lidských zdrojů a bezpečnostních systémů, kteří řídí 500 až 900 zaměstnanců. Podle manažerů je nyní zlomyslnost na pracovišti větším problémem než před dvěma roky.

Společnost DiamondCluster International v jiné studii uvádí, že 88 procent zaměstnavatelů, kteří zadávají dřívější aktivity své firmy jiným subjektům, řadí možné útoky zaměstnanců jako primární zdroj svých obav.

Využívání virů jako zbraně proti firemnímu managementu je lidský problém, který nemá jednoduché technologické řešení. Manažeři zabývající se zabezpečením informačních technologií budou muset používat celé řady nových preventivních nástrojů a více koordinovat své postupy s personalisty.

Kriminalita na pracovišti nebývá samočinná téměř nikdy, proto se dá předpovídat a dá se jí předcházet. Dlouhodobé průzkumy ukazují, že pachatelé mají řadu shodných charakteristik: Převážně jde o muže mezi 25 a 40 lety, kteří se neumějí dobře vypořádat se stresem, mají tendence podvádět a kromě dalších vlastností si chronicky stěžují. Některá z těchto kriterií ale splňuje značný počet lidí, proto je třeba tyto charakteristiky posuzovat v souvislosti s dalšími faktory.

Sami pachatelé vykazují řadu známek, které na možnost útoku upozorňují. Jde o stupňující se slovní hrozby, výbušnost slovní i fyzickou, tendenci zhoršovat vztahy k nadřízeným či o projevy nevole ve snaze upoutat pozornost.

Snah poškodit majetek zaměstnavatele si kolegové v minulosti všimli asi v 86 procentech případů. Přestože na ně byl management upozorněn, přes 75 procent těchto konfliktů se vyvíjelo dále, protože manažeři nezasáhli včas nebo adekvátně.

IT manažeři proto musí sledovat kroky zaměstnanců mnohem pozorněji než v minulosti, aby potenciálního nepřítele odhalili ještě před sabotáží. Bez monitorování situace hrozí firemní počítačové síti i značce zdrcující finanční škody, píše se v závěru studie bez konkrétního odhadu ztrát.