Data jako v trezoru

Data jako v trezoru | foto: Profimedia.cz

Zamkněte svá soukromá data do trezoru

  • 41
Osobní a citlivá data před nepovolanými osobami lze chránit různě. Zřejmě nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější metodou je zvolit šifrování. Takto zabezpečené soubory či datová úložiště je možné následně používat pouze po zadání speciálního hesla.

Bezpečnost osobních údajů či jinak citlivých dat je dnes mnohem více žádaná než v minulých letech. K našim bankovním účtům přistupujeme přes internet a téměř každý z nás používá několik různých přihlašovacích a přístupových hesel k jiným službám. Hesla potřebujeme pro přístup ke svému firemnímu počítači nebo pro přístup na oblíbené webové stránky apod. Na pevných discích přitom máme soubory, které nechceme, aby někdo viděl. Jak hesla a data chránit? Šifrováním.

Také poslat soubor s daty, u kterých byste byli jen neradi, kdyby si je někdo přečetl, je dnes stále obtížnější. Pokud vynecháme možnosti zneužití při klasické přepravě (poštou, kurýrem, posláním po známém atd.), pak i elektronická cesta skrývá určitá rizika. Během přenosu (například v elektronické poště, ukládání na vaše internetové úložiště apod.) mohou být data odchycena a uložena třetími stranami. Přitom stačí tak málo. Zabalte je do speciálních datových truhel opatřených heslem a tím je budete mít pod kontrolou. Heslo potom sdělte jen oprávněné osobě.

Takto lze však chránit nejen data, která potřebujete někomu předat, ale i vámi vybraná data na pevném disku. Jestliže jsou citlivá či osobní a nechcete se o ně dělit se svým okolím, potom je nejjednodušší je zabezpečit. Při jejich zamykání se většinou postupuje podle prostého modelu: definuj soubor, zvol heslo a nech mne pracovat. Některé z nich navíc dokážou rozšířit systém o další menu, čímž zjednodušují práci při zamykání souborů a složek (pravým kliknutím tlačítka myši). K šifrování se používá několik druhů algoritmů a těmi se zabývá obor kryptografie.

Tip: Jak si vytvořit bezpečné heslo a nebýt za hlupáka

TrueCrypt 6.1 – open source
Tato aplikace, která je v češtině, patří v oboru mezi špičku a je schopna chránit určitá data nebo celé oddíly na HDD. Na pevném disku si vytvoří soubor, který je šifrován (lze zvolit algoritmus AES, Serpent, Twofish či Cascades) a zároveň se ve windows tváří jako virtuální logická disková jednotka. Šifrovat však můžete i vybraná data na disku, a to nejen na interním, ale i na tom, který připojujete přes USB (včetně flash pamětí). S aplikací se pracuje přitom velmi jednoduše. Po zadání vašeho klíče (hesla) můžete se zašifrovaným virtuálním diskem pracovat běžně jako s klasickým. Vy ani nepoznáte, že při čtení i zápisu se data průběžně a automaticky šifrují či dešifrují. Perličkou je možnost tento disk využívat i pro instalace vašich aplikací ve windows. Takže ani tyto aplikace na první pohled nemusí pro jiné uživatele v PC existovat.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3 MB).


    AxCrypt 1.6 – open source

    Také AxCrypt je výkonný, ale přesto snadno použitelný nástroj pro šifrování dat. Integruje se přímo do Windows Průzkumníka (kontextové menu kliknutím pravého tlačítka myši na soubor či složku), kde umožňuje šifrovat, dešifrovat, prohlížet a editovat libovolné soubory. AxCrypt používá AES-128 a SHA-1 šifrovací algoritmus. Mezi jeho další funkce patří vytváření samorozbalovacích souborů po zadání hesla, automatické zašifrování po úpravách, bezpečné odstranění (vymazání) souborů a dočasných souborů, kryptografické ověření integrity dat, samostatné klíčové údaje a šifrovací klíče atd.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


    Androsa FileProtector 1.4 – freeware

    Androsa FileProtector vám umožňuje šifrovat a chránit heslem jakýkoliv soubor, včetně dokumentů, fotografií, obrázků, videí atd. Vybrat si přitom můžete ze tří šifrovacích algoritmů - AES 256/192/128 bit, TripleDES 192 bit a 64 bit DES. Jakmile je soubor takto chráněn, lze ho otevřít pouze se správným heslem. Po ruce je stále díky integraci do kontextového okna Windows Průzkumníka. K dalším funkcím patří indikátor síly hesla, komprese souborů a další.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2 MB).


    Zero Footprint Crypt 4.0 – freeware

    Zero Footprint Crypt je řecký program pro šifrování souborů pomocí některého z 6 podporovaných algoritmů (Blowfish, Twofish, 3DES, RC4, Serpent či Rijndael). Obsahuje zabudovaný prohlížeč obrázků, videí, zvuků a podporuje zobrazování MP3 tagů. Tak máte například možnost zobrazit obrázek, aniž by byl dešifrovaný.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).


    FreeOTFE 4.4 – open source

    Jak již naznačuje název FreeOTFE, jde o zdarma dostupný program pro transparentní šifrování disku (metody algoritmy AES, TwoFish a Serpent) nejen pro počítač, ale také pro PDA zařízení. Díky němu máte možnost vytvořit jeden anebo více virtuálních šifrovaných disků. Tento program není nutné instalovat, a tak ho lze použít i na USB flash discích.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,9 MB).


    CryptoExpert 2008 Lite – freeware

    CryptoExpert vytváří jednoduše šifrované virtuální disky. Data v nich jsou potom šifrována pomocí algoritmů Blowfish, Rijndael, DES a Triple DES. Po zadání hesla s nimi můžete pracovat jako s klasickými disky. V případě ohrožení máte k dispozici jedno tlačítko, které provede okamžité odpojení (zašifrování) těchto disků.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,2 MB).


    File Waster – freeware

    Chrání vaše soubory šifrováním podobně jako předešlé aplikace, ale pokud je třeba, je možné bezpečně odstranit data z počítače tak, aby je nikdo nemohl zneužít. Při šifrování používá i komprimační metody, takže výsledný archiv se soubory nemusí zabírat tolik místa.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).


    PixelCryptor 1.2 – freeware
     
    Z Nizozemska pochází produkt PixelCryptor. Již ze samotného názvu je patrné, že jde o nástroj pro šifrování dat. V praxi tedy umí zašifrovat libovolný soubor či složku. Ale pozor. Od svých konkurentů se liší v jednom podstatném rozdílu. Tím je dešifrovací klíč. Svého uživatele totiž neobtěžuje tím, že by ho nutil pamatovat si sekvenci kódů pro dešifrování archivu. Jako klíč totiž používá obrázky, které si zvolíte. Takže pokud budete chtít šifrovat například soubor, stačí ho vybrat a k němu zvolit obrázek, který se použije jako uzamykací klíč. K souboru se potom dostanete jen tehdy, pokud použijete správný obrázek pro jeho otevření. Pro dešifrování musí být program instalovaný v počítači.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,2 MB).


    Flexcrypt Folder – freeware

    Flexcrypt Folder je program pro šifrování (algoritmus AES 256 Bit) souborů a složek ve windows pomocí hesla. Po instalaci stačí k ochraně heslem kliknout pravým tlačítkem myši na soubor či složku a provést tak zašifrování.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,3 MB).
     

    Empathy 2.1 – postcardware

    Empathy je jednoduchý slovenský softwarový nástroj omezující přístup k programům. Aplikace dokáže modifikovat EXE soubory tak, že před každým jejich spuštěním bude nutné zadat heslo. Bez jeho znalosti se EXE soubor zkrátka nespustí.
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (182 KB).