Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záplatování softwaru se jen tak nezbavíme

aktualizováno 
Neustálé narůstání zranitelnosti softwaru a vydávání stále nových a nových záplat způsobuje uživatelů stále více bolestí hlavy. Podle výzkumného ústavu Sans Institute bychom se však mohli změny k lepšímu dočkat nejdříve v roce 2009. Které služby jsou nejvíce zranitelné?

Neustálé narůstání zranitelnosti softwaru v uplynulých pěti letech způsobilo uživatelům nemálo bolesti hlavy. Vedoucí bezpečnostní experti varují, že bitva ani zdaleka neskončila a před námi je dalších pět let boje s vážnou bezpečnostní zranitelností a komplikovaným režimem záplatování.

Podle amerického výzkumného ústavu Sans Institute se jen v loňském roce známá zranitelnost v komerčním softwaru zdvojnásobila na více než 2000 případů. K tomuto výsledku dospěl institut na základě výzkumu, na kterém se podílelo 200 světových bezpečnostních expertů z řad výrobců, vládních institucí, univerzit a korporačních uživatelů.

Záplatovat se bude minimálně do roku 2009

Sans předpokládá, že ačkoli jsou poslední verze Windows již vybaveny dostatečnými bezpečnostními mechanismy, bude trvat minimálně do roku 2009, než je začne aplikovat většina softwarových výrobců do svých výrobků a prolomí se tak kruh věčného záplatování. Proto také Sans vyzval organizace, aby stupňovaly svůj tlak na výrobce softwaru.

Nejzranitelnější služby ve Windows

 • Web Servers Services
 • Workstation Service
 • Windows Remote Access Services
 • Microsoft SQL Server (MSSQL)
 • Windows Authentication
 • Web Browsers
 • File-Sharing Applications
 • LSAS Exposures
 • Mail Client
 • Instant Messaging
 • „Výrobci pokračují v prodávání systémů plných kritických chyb a jestliže je my jako uživatelé společně nedonutíme dělat lepší práci, budeme žít se stejnými problémy dalších dvacet let, řekl ředitel výzkumu v Sans Alan Paller. Paller naléhá na uživatele, aby požadovali od výrobců softwaru prověření systémů na zranitelnost a bezpečnostní záruky do svých kontraktů. Průkopníkem této praxe je americká vláda, která tak učinila ve své objednávce deseti tisíců prověřených předkonfigurovaných PC.

  „Klíčem k jakékoli bezpečnosti je konfigurace. Vy máte dvě možnosti, jak dosáhnout optimální konfigurace. Můžete říct, všem svým uživatelům, jak to mají udělat nebo to můžete říct dodavatelů,“ říká Paller. „Dodavatelé kopou a křičí a dělají to neochotně, ale dávají přednost udělat to před ztrátou zisku.“

  Sans vydal žebříček nejzranitelnějších služeb

  Kromě výzvy zveřejnil Sans také žebříček dvaceti nejkritičtějších zranitelných míst, které vyžadují okamžitou nápravu. Top-20 2004 je výsledkem konsenzu nejvýznamnějších bezpečnostních expertů z vládních agentur Velké Británie, USA a Singapuru, vedoucích dodavatelů softwaru, konzultačních firem, univerzitních bezpečnostních programů a mnoha dalších uživatelských organizací a samořejmě také Sans Institutu.

  Nejzranitelnější služby v Unixu

 • BIND Domain Name System
 • Web Server U3 Authentication
 • Version Control Systems
 • Mail Transport Service
 • Simple Network Management Protocol (SNMP)
 • Open Secure Sockets Layer (SSL)
 • Misconfiguration of Enterprise Services NIS/NFS
 • Databases
 • Kernel
 • Jedná se o průběžně aktualizovaný dokument, který obsahuje podrobné návody a další důležité informace pro opravu bezpečnostních chyb. Sans slibuje postupnou aktualizaci seznamu a návodů, tak jak se budou objevovat nové hrozby, ale i nové způsoby ochrany. Zapojit se do tohoto projektu máte možnost i Vy. Vaše zkušenosti v boji s útočníky a jejich eliminováním můžou pomoci ostatním, kteří přijdou po vás. Své návrhy můžete posílat na adresu

  Sans Top-20 2004 jsou ve skutečnosti dva seznamy Top Ten: deset nejvíce využívaných zranitelných služeb ve Windows a deset nejvíce využivaných zranitelných služeb v Unixu a Linuxu. Ačkoli jsou každý rok zaznamenány tisíce bezpečnostních incidentů, drtivá většina z nich se týká právě některé z těchto dvaceti nejzranitelnějších služeb.

  Mezi nejvíce děravé patří již tradičně instant messengery (IM) a peer-to-peer sítě, které mohou obsahovat zadní vrátka pro hackery a nebezpečný kód, a Microsoft LSASS jehož zranitelnosti zneužívá rozšířený červ Sasser. V uplynulých dvanácti měsících se však také objevila nová generace zranitelnosti, kterou trpí mnohonásobné aplikace a nemůže být opravena jedinou záplatou.

  Autoři:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...



  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Najdete na iDNES.cz