Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zaplňte si displej užitečnými hračkami

aktualizováno 
Dnešní velké počítačové displeje přímo lákají k tomu zaplnit si pracovní plochu různými doplňky jako jsou RSS čtečky, instant messengery, hodiny, kalendáře a podobné hračky.

Miniaplikace ve Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Nový operační systém Windows Vista má tyto aplikace (tzv. widgety) dokonce přímo vestavěné. Původcem widgetů je Apple, respektive nástroj Dashboard v operačním systému Mac OS X. Tento užitečný nástroj přenesete do Windows pomocí různých, zdarma dostupných programů.

Google Desktop

Kromě toho, že aplikace Google Desktop slouží jako vyhledávač souborů a e-mailů v počítači, obsahuje ještě velkou spoustu nástrojů a rozšiřujících funkcí. Google Desktop přinese na pracovní plochu počítače například hodiny, kalendář, poznámkový blok, hudební přehrávač, aktuální horoskop, program upozorňující na nové e-maily ve schránce na serveru Gmail, čtečku RSS kanálů, prohlížeč fotek a mnoho dalšího. Google Desktop nabízí značné možnosti rozšíření funkcí pomocí doplňkových modulů (tzv. Google Gadgets), tříděných do kategorií jako nástroje, komunikace, hry a zábava a dalších. Ovládání programu Google Desktop i rozhraní řady modulů je přeloženo do češtiny.

Google Desktop i rozšiřující moduly najdete zde. (1,8 MB, freeware), galerii doplňkových modulů najdete zde.

Google Desktop

Yahoo! Widget Engine

Více než 4 000 různých nástrojů pro vaši pracovní plochu nabízí Yahoo! Widget Engine. Mezi Widgety najdete například praktickou kalkulačku, hodiny, kalendář, budík, ukazatel síly signálu WiFi sítě, informace o počasí, aktuální zprávy, hry, přehrávače hudby, prohlížeče obrázků a mnoho dalšího. Stačí si jen stáhnout a instalovat Yahoo! Widget Engine a pak si vybírat další nástroje v rozsáhlé galerii.

Yahoo! Widget Engine stahujte zde. (12 MB, freeware), další doplňky a skiny najdete na domovském webu programu 

Yahoo! Widget Engine

Desktop Sidebar

Dalším nástrojem, za kterým ovšem nestojí silná firma jako v předchozích dvou případech, je freeware Desktop Sidebar. Speciální panel zobrazený na pracovní ploše zásobuje uživatele informacemi o nových e-mailech ve zvolené schránce, předpovědí počasí či aktuálními zprávami. Panel obsahuje také hodiny, prohlížeč obrázků, poznámkový blok, okno internetového vyhledávače a mnoho dalších funkcí. Nástroje zobrazované programem Desktop Sidebar je možné si v široké míře upravit, na samotný panel pak lze použít některý z mnoha dostupných skinů.

Desktop Sidebar 1.05 stahujte ze Stahuj.cz zde  (11 MB, freeware)

Desktop Sidebar

Module

Postranní panel Module obohatí vaši pracovní plochu o řadu zajímavých funkcí, jako jsou například informace o počasí, fotografie ze serveru Flickr, vyhledávací okno internetového vyhledávače Google nebo zobrazení aktuálních kurzů akcií. Program vyžaduje ke svému fungování .NET Framework 3.0, který najdete na webu Microsoftu.

Nástroj Module stahujte zde. (0,6 MB, freeware) (vyžaduje .NET Framework 3.0)

Module

AveDesk

Také program AveDesk přidá na vaši pracovní plochu několik užitečných nástrojů. Patří mezi ně třeba nástroj na psaní poznámek nebo vyhledávání či překlad slov, další aplikace je možné do programu AveDesk doinstalovat (kalendáře, přehrávače, předpověď počasí, hodiny atd.). Vzhled nástrojů programu AveDesk si můžete upravit pomocí skinů, zajímavé jsou i grafické efekty při práci s nástroji programu.

AveDesk 1.3 stahujte ze Stahuj.cz zde. (6 MB, freeware)

AveDesk

Vista Sidebar

Rozšíření pracovní plochy ve stylu Windows Vista nabízí Vista Sidebar. Speciální postranní panel zobrazuje informace o počasí, kalendář, hodiny, obsahuje hudební přehrávač a informuje o nových e-mailech ve schránce, vytížení procesoru a operační paměti i síťovém provozu. S designem ve stylu Windows Vista bude Vista Sidebar ozdobou vaší pracovní plochy.

Vista Sidebar 1.0 stahujte zde. (9 MB, freeware), widgety jsou ke stažení zde

Vista Sidebar

Opera

Jednou z možností, jak na pracovní plochu počítače dostat sadu šikovných nástrojů, je i internetový prohlížeč Opera. I zde mezi nabídkou funkcí najdete hodiny, zprávy, předpověď počasí, kalendář, kalkulačku a mnoho dalších nástrojů. Jedinou nevýhodou je, že k použití widgetů je třeba mít spuštěný internetový prohlížeč.

Internetové prohlížeč Opera 9.22 stahujte ze Stahuj.cz zde (6 MB, freeware).

Opera

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz