Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zaplňte si displej užitečnými hračkami

aktualizováno 
Dnešní velké počítačové displeje přímo lákají k tomu zaplnit si pracovní plochu různými doplňky jako jsou RSS čtečky, instant messengery, hodiny, kalendáře a podobné hračky.

Miniaplikace ve Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Nový operační systém Windows Vista má tyto aplikace (tzv. widgety) dokonce přímo vestavěné. Původcem widgetů je Apple, respektive nástroj Dashboard v operačním systému Mac OS X. Tento užitečný nástroj přenesete do Windows pomocí různých, zdarma dostupných programů.

Google Desktop

Kromě toho, že aplikace Google Desktop slouží jako vyhledávač souborů a e-mailů v počítači, obsahuje ještě velkou spoustu nástrojů a rozšiřujících funkcí. Google Desktop přinese na pracovní plochu počítače například hodiny, kalendář, poznámkový blok, hudební přehrávač, aktuální horoskop, program upozorňující na nové e-maily ve schránce na serveru Gmail, čtečku RSS kanálů, prohlížeč fotek a mnoho dalšího. Google Desktop nabízí značné možnosti rozšíření funkcí pomocí doplňkových modulů (tzv. Google Gadgets), tříděných do kategorií jako nástroje, komunikace, hry a zábava a dalších. Ovládání programu Google Desktop i rozhraní řady modulů je přeloženo do češtiny.

Google Desktop i rozšiřující moduly najdete zde. (1,8 MB, freeware), galerii doplňkových modulů najdete zde.

Google Desktop

Yahoo! Widget Engine

Více než 4 000 různých nástrojů pro vaši pracovní plochu nabízí Yahoo! Widget Engine. Mezi Widgety najdete například praktickou kalkulačku, hodiny, kalendář, budík, ukazatel síly signálu WiFi sítě, informace o počasí, aktuální zprávy, hry, přehrávače hudby, prohlížeče obrázků a mnoho dalšího. Stačí si jen stáhnout a instalovat Yahoo! Widget Engine a pak si vybírat další nástroje v rozsáhlé galerii.

Yahoo! Widget Engine stahujte zde. (12 MB, freeware), další doplňky a skiny najdete na domovském webu programu 

Yahoo! Widget Engine

Desktop Sidebar

Dalším nástrojem, za kterým ovšem nestojí silná firma jako v předchozích dvou případech, je freeware Desktop Sidebar. Speciální panel zobrazený na pracovní ploše zásobuje uživatele informacemi o nových e-mailech ve zvolené schránce, předpovědí počasí či aktuálními zprávami. Panel obsahuje také hodiny, prohlížeč obrázků, poznámkový blok, okno internetového vyhledávače a mnoho dalších funkcí. Nástroje zobrazované programem Desktop Sidebar je možné si v široké míře upravit, na samotný panel pak lze použít některý z mnoha dostupných skinů.

Desktop Sidebar 1.05 stahujte ze Stahuj.cz zde  (11 MB, freeware)

Desktop Sidebar

Module

Postranní panel Module obohatí vaši pracovní plochu o řadu zajímavých funkcí, jako jsou například informace o počasí, fotografie ze serveru Flickr, vyhledávací okno internetového vyhledávače Google nebo zobrazení aktuálních kurzů akcií. Program vyžaduje ke svému fungování .NET Framework 3.0, který najdete na webu Microsoftu.

Nástroj Module stahujte zde. (0,6 MB, freeware) (vyžaduje .NET Framework 3.0)

Module

AveDesk

Také program AveDesk přidá na vaši pracovní plochu několik užitečných nástrojů. Patří mezi ně třeba nástroj na psaní poznámek nebo vyhledávání či překlad slov, další aplikace je možné do programu AveDesk doinstalovat (kalendáře, přehrávače, předpověď počasí, hodiny atd.). Vzhled nástrojů programu AveDesk si můžete upravit pomocí skinů, zajímavé jsou i grafické efekty při práci s nástroji programu.

AveDesk 1.3 stahujte ze Stahuj.cz zde. (6 MB, freeware)

AveDesk

Vista Sidebar

Rozšíření pracovní plochy ve stylu Windows Vista nabízí Vista Sidebar. Speciální postranní panel zobrazuje informace o počasí, kalendář, hodiny, obsahuje hudební přehrávač a informuje o nových e-mailech ve schránce, vytížení procesoru a operační paměti i síťovém provozu. S designem ve stylu Windows Vista bude Vista Sidebar ozdobou vaší pracovní plochy.

Vista Sidebar 1.0 stahujte zde. (9 MB, freeware), widgety jsou ke stažení zde

Vista Sidebar

Opera

Jednou z možností, jak na pracovní plochu počítače dostat sadu šikovných nástrojů, je i internetový prohlížeč Opera. I zde mezi nabídkou funkcí najdete hodiny, zprávy, předpověď počasí, kalendář, kalkulačku a mnoho dalších nástrojů. Jedinou nevýhodou je, že k použití widgetů je třeba mít spuštěný internetový prohlížeč.

Internetové prohlížeč Opera 9.22 stahujte ze Stahuj.cz zde (6 MB, freeware).

Opera

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz