Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zapněte sdílení vašeho disku v internetu

aktualizováno 
Vaše data na internetu na jedno kliknutí? Máte problémy se zrakem a rádi byste, aby vám Windows XP předčítaly, co děláte? Povolte přistupovat do vašich složek jen vyvoleným a zrychlete přístup přes interní síť na okolní počítače. Jak na to a ještě více naleznete v tomto článku.

Tipy a triky pro začátečníky

443 – hlasová nápověda
Pokud máte slabší zrak, pak určitě uvítáte funkci Narrator. Ta slouží k převodu textu na mluvené slovo a je určena pro nevidomé nebo slabozraké uživatele. Nástroj Narrator čte obsah obrazovky, obsah aktivního okna, možnosti nabídky nebo napsaný text.

Tento nástroj byl navržen tak, aby pracoval s programy Poznámkový blok, Wordpad, s programy Ovládacích panelů, aplikací Internet Explorer, plochou systému Windows a instalačním programem systému Windows. Pracuje však i v ostatních programech např. MS Office. Nástroj má několik možností nastavení způsobu čtení prvků obrazovky. Při zobrazení nových oken, nabídek nebo místních nabídek si můžete nechat přečíst jejich obsah, můžete si nechat číst zadávané znaky, je možné nastavit ukazatel myši tak, aby se přesouval na aktivní položku na obrazovce a také je možné upravit rychlost, hlasitost nebo výšku hlasu. Spustíte ho přes Start -> Spustit a zadejte příkaz narrator.

Tipy a triky pro začátečníky

444 – sdílejte jen pro některé uživatele
Sdílíte své dokumenty a nechcete, aby k nim měl přístup každý uživatel připojený k vnitřní síti? Potom u sdílené složky nastavte uživatelské oprávnění pro jednotlivé uživatele. Definovat můžete i maximální počet uživatelů. K tomu, abyste měli možnost nastavit všechny tyto možnosti, klikněte na Start -> Ovládací panely -> Nástroje -> Možnosti složky a v seznamu zrušte zatržení Používat jednoduché sdílení souborů. Nyní již stačí pouze najít adresář ke sdílení, kliknout na něj pravým tlačítkem myši, vybrat volbu Vlastnosti a pak kartu Sdílení. Nyní klikněte na možnost Sdílet tuto složku a nastavte počet uživatelů, kteří se mohou najednou připojit, a tlačítkem Oprávnění definujte, kteří uživatelé mohou ke složce přistupovat.

Tipy a triky pro začátečníky

445 – Nástroje pro správu v nabídce Start
Často spravujete PC přes nabídku Nástroje pro správu? A proč si ji tedy nepřidáte přímo pod Start tlačítko, kde bude stále při ruce? Klikněte na Start -> Nastavení -> Hlavní panel a nabídka Start. Přepněte se na kartu Nabídka Start. Klikněte na tlačítko Vlastní a v seznamu Upřesnění nastavení nabídky Start zatrhněte volbu Zobrazit nástroje pro správu. Nabídka se nyní zobrazí pod Star nabídkou v části Programy.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro pokročilé

446 – jak sdílet data na webu
Chcete-li sdílet svá data na internetu s vašimi přáteli či kýmkoliv jiným a máte veřejnou IP adresu PC, potom tak můžete učinit. Instalovat přitom nemusíte žádné další programové vybavení. Stačí provést menší nastavení v operačním systému Windows XP.

Abyste obsah svého disku mohli s někým sdílet, je zapotřebí, aby byl váš počítač připojen k internetu přímo – to znamená, měl veřejnou IP adresu, která je unikátní v celé síti internet (je-li vaše IP adresa veřejná zjistíte v nastavení připojení k síti, nebo u vašeho poskytovatele internetu). Splníte-li tento požadavek, klikněte na složku, kterou chcete sdílet pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vlastnosti. Přepněte se na kartu Sdílení na webu. Vyberte možnost Sdílet tuto složku a nastavte přístupová oprávnění (nezapomeňte zatrhnout volbu Procházet adresáře!). Klikněte na OK. Aby se ke složce mohl uživatel přes internet přihlásit, musíte mu sdělit vaši IP adresu. Tu můžete zjistit buď u poskytovatele vašeho připojení, anebo díky příkazu ipconfig. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz cmd. Do otevřeného okna vepište příkaz ipconfig a ten odešlete. Zobrazí se informace o nastavení protokolu IP systému Windows a vás bude zajímat řádek Adresa IP. Nyní stačí, když tuto adresu zadáte ve tvaru http://xx.xx.xx.xx/MP3 (kde MP3 je název vaší sdílené složky) do internetového prohlížeče a to je vše.

Tipy a triky pro začátečníky

447 – zrychlete přístup na PC v síti
Jestliže je váš počítač součástí počítačové sítě Microsoft, jistě znáte nesmyslně pomalé procházení síťových zdrojů, kdy musíte dlouho čekat (desítky sekund), než naskočí obsah vzdáleného počítače. Problém je vtom, že při vyhledávání PC dochází také k vyhledávání naplánovaných úloh. Chcete-li časovou prodlevu zkrátit, můžete provést následující změnu v nastavení systému. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Otevře se editor systémového registru. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace. Vyberte klíč {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} a smažte ho. Změny se projeví okamžitě. Mějte však na paměti, že nyní nebude možné prohledávat vzdálené naplánované úlohy – kdo je však potřebuje?

Tipy a triky pro pokročilé

448 – odstraňte Koš z plochy Windows XP
Chcete-li skrýt Koš před uživateli, proveďte následující úpravu v systémovém registru Windows XP. Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Odstranit. Změna se projeví po restartu systému. Pro vrácení Koše na plochu je zapotřebí znovu klíč {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} vytvořit.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz