Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zapněte sdílení vašeho disku v internetu

aktualizováno 
Vaše data na internetu na jedno kliknutí? Máte problémy se zrakem a rádi byste, aby vám Windows XP předčítaly, co děláte? Povolte přistupovat do vašich složek jen vyvoleným a zrychlete přístup přes interní síť na okolní počítače. Jak na to a ještě více naleznete v tomto článku.

Tipy a triky pro začátečníky

443 – hlasová nápověda
Pokud máte slabší zrak, pak určitě uvítáte funkci Narrator. Ta slouží k převodu textu na mluvené slovo a je určena pro nevidomé nebo slabozraké uživatele. Nástroj Narrator čte obsah obrazovky, obsah aktivního okna, možnosti nabídky nebo napsaný text.

Tento nástroj byl navržen tak, aby pracoval s programy Poznámkový blok, Wordpad, s programy Ovládacích panelů, aplikací Internet Explorer, plochou systému Windows a instalačním programem systému Windows. Pracuje však i v ostatních programech např. MS Office. Nástroj má několik možností nastavení způsobu čtení prvků obrazovky. Při zobrazení nových oken, nabídek nebo místních nabídek si můžete nechat přečíst jejich obsah, můžete si nechat číst zadávané znaky, je možné nastavit ukazatel myši tak, aby se přesouval na aktivní položku na obrazovce a také je možné upravit rychlost, hlasitost nebo výšku hlasu. Spustíte ho přes Start -> Spustit a zadejte příkaz narrator.

Tipy a triky pro začátečníky

444 – sdílejte jen pro některé uživatele
Sdílíte své dokumenty a nechcete, aby k nim měl přístup každý uživatel připojený k vnitřní síti? Potom u sdílené složky nastavte uživatelské oprávnění pro jednotlivé uživatele. Definovat můžete i maximální počet uživatelů. K tomu, abyste měli možnost nastavit všechny tyto možnosti, klikněte na Start -> Ovládací panely -> Nástroje -> Možnosti složky a v seznamu zrušte zatržení Používat jednoduché sdílení souborů. Nyní již stačí pouze najít adresář ke sdílení, kliknout na něj pravým tlačítkem myši, vybrat volbu Vlastnosti a pak kartu Sdílení. Nyní klikněte na možnost Sdílet tuto složku a nastavte počet uživatelů, kteří se mohou najednou připojit, a tlačítkem Oprávnění definujte, kteří uživatelé mohou ke složce přistupovat.

Tipy a triky pro začátečníky

445 – Nástroje pro správu v nabídce Start
Často spravujete PC přes nabídku Nástroje pro správu? A proč si ji tedy nepřidáte přímo pod Start tlačítko, kde bude stále při ruce? Klikněte na Start -> Nastavení -> Hlavní panel a nabídka Start. Přepněte se na kartu Nabídka Start. Klikněte na tlačítko Vlastní a v seznamu Upřesnění nastavení nabídky Start zatrhněte volbu Zobrazit nástroje pro správu. Nabídka se nyní zobrazí pod Star nabídkou v části Programy.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro pokročilé

446 – jak sdílet data na webu
Chcete-li sdílet svá data na internetu s vašimi přáteli či kýmkoliv jiným a máte veřejnou IP adresu PC, potom tak můžete učinit. Instalovat přitom nemusíte žádné další programové vybavení. Stačí provést menší nastavení v operačním systému Windows XP.

Abyste obsah svého disku mohli s někým sdílet, je zapotřebí, aby byl váš počítač připojen k internetu přímo – to znamená, měl veřejnou IP adresu, která je unikátní v celé síti internet (je-li vaše IP adresa veřejná zjistíte v nastavení připojení k síti, nebo u vašeho poskytovatele internetu). Splníte-li tento požadavek, klikněte na složku, kterou chcete sdílet pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vlastnosti. Přepněte se na kartu Sdílení na webu. Vyberte možnost Sdílet tuto složku a nastavte přístupová oprávnění (nezapomeňte zatrhnout volbu Procházet adresáře!). Klikněte na OK. Aby se ke složce mohl uživatel přes internet přihlásit, musíte mu sdělit vaši IP adresu. Tu můžete zjistit buď u poskytovatele vašeho připojení, anebo díky příkazu ipconfig. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz cmd. Do otevřeného okna vepište příkaz ipconfig a ten odešlete. Zobrazí se informace o nastavení protokolu IP systému Windows a vás bude zajímat řádek Adresa IP. Nyní stačí, když tuto adresu zadáte ve tvaru http://xx.xx.xx.xx/MP3 (kde MP3 je název vaší sdílené složky) do internetového prohlížeče a to je vše.

Tipy a triky pro začátečníky

447 – zrychlete přístup na PC v síti
Jestliže je váš počítač součástí počítačové sítě Microsoft, jistě znáte nesmyslně pomalé procházení síťových zdrojů, kdy musíte dlouho čekat (desítky sekund), než naskočí obsah vzdáleného počítače. Problém je vtom, že při vyhledávání PC dochází také k vyhledávání naplánovaných úloh. Chcete-li časovou prodlevu zkrátit, můžete provést následující změnu v nastavení systému. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Otevře se editor systémového registru. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace. Vyberte klíč {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} a smažte ho. Změny se projeví okamžitě. Mějte však na paměti, že nyní nebude možné prohledávat vzdálené naplánované úlohy – kdo je však potřebuje?

Tipy a triky pro pokročilé

448 – odstraňte Koš z plochy Windows XP
Chcete-li skrýt Koš před uživateli, proveďte následující úpravu v systémovém registru Windows XP. Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Odstranit. Změna se projeví po restartu systému. Pro vrácení Koše na plochu je zapotřebí znovu klíč {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} vytvořit.

Tipy a triky pro pokročilé
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Najdete na iDNES.cz