Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

aktualizováno 
Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak nastavit průhlednost Start nabídky a hlavního panelu.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak povolit náhled na pracovní plochu

Tato funkce se objevila ve Windows 7. V dalších již standardně povolena nebyla. Ve Windows 10 je tak aktuálně nastaveno, že po přesunutí kurzoru do rohu se nic nestane – po kliknutí potom dojde k minimalizaci všech oken. Aktivovat náhled na plochu je možné prostřednictvím Start -> Nastavení -> Přizpůsobení, kde se přepněte na záložku Hlavní panel. Na pravé straně najděte volbu Při přesunutí ukazatele myši… a přepínač nastavte na Zapnuto. Nyní vyzkoušejte přesunutí myši do pravého rohu.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak změnit heslo pro přístup do Windows

Uživatelské heslo potřebné pro vstup do systému lze změnit v účtech uživatelů (Windows -> Nastavení -> Účty). Zde na levé straně klikněte na volbu Možnosti přihlášení. Na pravé straně v části Heslo klikněte na tlačítko Změnit. Nejprve musíte zadat současné heslo a následně nové. Pokud měníte heslo pro on-line účet, nezapomeňte, že se tímto procesem změní také ve všech službách, které s tímto účtem používáte (Windows live atd.).

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku

Hosts soubor ve Windows slouží k statickému převodu webové domény na IP adresu. To znamená, že po zadání např. domény www.technet.cz nedochází k dotazu na jeho IP adresu na DNS server, ale přejde se na ni rovnou, a to díky číselnému záznamu v tomto souboru. Toho mohou zneužívat různé malwary, které do souboru vstoupí a upraví si ho podle svého. Aby se tak nedělo, je dobré tento soubor označit pouze pro čtení a znemožnit do něj zapisovat. Nejprve tento soubor najděte na C:\Windows\System32\drivers\etc, poté na něj klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. V novém okně dole zatrhněte volbu Jen pro čtení a změny uložte.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak více zprůhlednit Start nabídku a hlavní panel

Dlaždicovou Start nabídku Windows lze v mnoha ohledech přizpůsobit – například i zprůhlednit. Standardně průhledná trochu je, ale pokud chcete, aby byla ještě více, použijte tento postup. Klikněte na Start a zadejte regedit. Odešlete Entrem a otevře se Editor registru. Přejděte na větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo a vyberte volbu Nový -> Hodnota DWORD (32bitová) a zadejte UseOLEDTaskbarTransparency. Poklikejte na položku a zadejte 1. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak zprůhlednit či zneprůhlednit hlavní panel

Nyní si ukážeme, jak zcela deaktivovat průhlednost hlavního panelu i se Start nabídkou. Tentokrát tak není nutné činit v Editoru registru, ale v konfiguraci Windows. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně přejděte na záložku Barvy. Napravo nyní níže najdete přepínač Efekty průhlednosti. Zvolte Zapnuto pro aktivaci průhlednosti a Vypnuto pro deaktivování.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak povolit či zakázat automatické vypínání zařízení

Systém Windows umí automaticky vypnout nepoužívaná zařízení, čímž může uspořit energii – vhodné zejména u notebooků. Ve standardním nastavení toto bylo dříve zakázáno a muselo se aktivovat přes systémový registr Windows. Dnes už je situace jiná a volba je dostupná u těch zařízení, která tuto funkci podporují. Otevřete Správce zařízení (použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break a vlevo nahoře klikněte na Správce zařízení). Vyberte si nějaké zařízení a poklikejte na něj. Nyní se objeví okno a vy se přepněte na záložku Řízení spotřeby. Zde máte možnost nastavit, že počítač v případě nepoužívání tohoto zařízení provede jeho vypnutí. Naopak nechcete-li, aby se tak dělo, zrušte zatrženou volbu a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 10

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Google vám vyčistí v Androidu úložiště a nabídne diář ovládaný gesty

Tablet pro práci i zábavu

Google aktualizoval hned několik aplikací ze své dílny. Files Go zvládne praktickou analýzu složek i fungovat jako...

Najdete na iDNES.cz