Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zapomeňte na píchačky. Přítomnost patří ultrazvukovým snímačům otisků prstů

aktualizováno 
Klasické dotykové snímače nejsou úplně spolehlivé. Bezkontaktní řešení je mnohem zajímavější. Jak vlastně novodobý vrátný pracuje? Kdy se poprvé čtečky objevily a jaká je jim prorokována budoucnost? Lze je překonat?

Už i v mnoha českých firmách místo píchaček a nerudných vrátných můžete potkat dotykové snímače otisků prstů, které slouží jako kontrola neautorizovaných vstupů. Toto řešení je praktičtější než tzv. „token solution“ tedy řešení, která vyžadují použití nějakého předmětu – čipové karty nebo třeba USB paměťového prvku. Na trhu jsou již i notebooky a klávesnice s integrovanými čtečkami otisků.

S masívním nasazením nové technologie se ale stále častěji projevují její nedostatky. Nejde ani tak o možnost obejít ochranu pomocí „padělaného“ otisku, ale spíše o nepřesnosti a neschopnost vypořádat se s některými vnějšími vlivy.

V mém zaměstnání se s klasickou čtečkou otisků prstů setkávám denně, a tak mohu potvrdit, že tento vynález je velmi často k zlosti. Stačí trocha tiskařské černi z ranních novin a kapiláry na mém palci zůstávají pro tajemný blackbox naprosto nečitelné. Stejným problémem je například zranění nebo loupající se kůže. Čtečky otisků nedokáží vyrovnat s otisky malých dětí nebo naopak starých lidí.

Řešení většiny těchto problémů nabízí obyčejný ultrazvuk. Zvukové vlnění s frekvencí nad 20 KHz má velice specifické vlastnosti, které umožňují částečně procházet vrstvami určitých materiálů a zároveň se odrážet zpět. Tento princip je využíván zejména při čištění nejrůznějších předmětů. Třeba čištění brýlí ultrazvukem nabízí každá druhá optika.

Technologii snímání otisků pomocí ultrazvuku vyvinula společnost Ultra Sonic, jejíž zakladatelé, John Schneider a Frank Keeney, pracovali na vývoji prvního snímače otisků prstů pro FBI. První hotový produkt byl představen v roce 1998. Další čtyři roky byly věnovány vývoji přesnějších modelů a lepšího software, takže dnes už jsou běžné i skenery, které jsou schopné najednou skenovat dva otisky najednou, čímž se identifikace stává naprosto nezpochybnitelnou. Stejný otisk jednoho prstu mohou mít dva lidé z milionu, ale dva shodné otisky u dvou lidí zároveň? Na to nás na planetě Zemi zatím není dostatek.

Kromě vysoké přesnosti identifikace má ultrazvuk i další výhody. Například rychlost; optické čtečky mají v průměru přibližně 20% chybovost, což znamená nutnost opakovaného procesu snímání. Při vstupu do bankovního sejfu to není problém, ale například na letišti nebo ve velké firmě takováto zdržení stačí k vytvoření fronty. Ultrazvukový skener navíc nepotřebuje ani pravidelnou údržbu v podobě čištění citlivé plošky zanášené nečistotou z lidských prstů. Novinkou pak je možnost kombinace bezdotykového čtení otisků a zároveň kontrola dat na Smart kartách.

Po událostech z loňského září se bezpečnostní technologie dostaly do popředí zájmů všech možných organizací počínaje vládami a konče soukromými společnostmi. Z toho samozřejmě těží i technologie ultra-scan, která je plánována pro využití na amerických letištích a ve vládních budovách v mnohem masovějším měřítku než dnes. Nejde ale jen o nasazení na letištích, velice zajímavé by bylo použití této technologie zejména u přenosných počítačů. Ostatně dotykový skener otisků už některé společnosti nabízejí.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Tajná pravidla „cenzury“ Facebooku jsou nyní veřejná. A lze se i odvolat

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Facebook poprvé zveřejnil detailní pravidla, podle kterých se řídí odebírání závadných příspěvků. Nově také zavedl...

Najdete na iDNES.cz