Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zapomeňte na píchačky. Přítomnost patří ultrazvukovým snímačům otisků prstů

aktualizováno 
Klasické dotykové snímače nejsou úplně spolehlivé. Bezkontaktní řešení je mnohem zajímavější. Jak vlastně novodobý vrátný pracuje? Kdy se poprvé čtečky objevily a jaká je jim prorokována budoucnost? Lze je překonat?

Už i v mnoha českých firmách místo píchaček a nerudných vrátných můžete potkat dotykové snímače otisků prstů, které slouží jako kontrola neautorizovaných vstupů. Toto řešení je praktičtější než tzv. „token solution“ tedy řešení, která vyžadují použití nějakého předmětu – čipové karty nebo třeba USB paměťového prvku. Na trhu jsou již i notebooky a klávesnice s integrovanými čtečkami otisků.

S masívním nasazením nové technologie se ale stále častěji projevují její nedostatky. Nejde ani tak o možnost obejít ochranu pomocí „padělaného“ otisku, ale spíše o nepřesnosti a neschopnost vypořádat se s některými vnějšími vlivy.

V mém zaměstnání se s klasickou čtečkou otisků prstů setkávám denně, a tak mohu potvrdit, že tento vynález je velmi často k zlosti. Stačí trocha tiskařské černi z ranních novin a kapiláry na mém palci zůstávají pro tajemný blackbox naprosto nečitelné. Stejným problémem je například zranění nebo loupající se kůže. Čtečky otisků nedokáží vyrovnat s otisky malých dětí nebo naopak starých lidí.

Řešení většiny těchto problémů nabízí obyčejný ultrazvuk. Zvukové vlnění s frekvencí nad 20 KHz má velice specifické vlastnosti, které umožňují částečně procházet vrstvami určitých materiálů a zároveň se odrážet zpět. Tento princip je využíván zejména při čištění nejrůznějších předmětů. Třeba čištění brýlí ultrazvukem nabízí každá druhá optika.

Technologii snímání otisků pomocí ultrazvuku vyvinula společnost Ultra Sonic, jejíž zakladatelé, John Schneider a Frank Keeney, pracovali na vývoji prvního snímače otisků prstů pro FBI. První hotový produkt byl představen v roce 1998. Další čtyři roky byly věnovány vývoji přesnějších modelů a lepšího software, takže dnes už jsou běžné i skenery, které jsou schopné najednou skenovat dva otisky najednou, čímž se identifikace stává naprosto nezpochybnitelnou. Stejný otisk jednoho prstu mohou mít dva lidé z milionu, ale dva shodné otisky u dvou lidí zároveň? Na to nás na planetě Zemi zatím není dostatek.

Kromě vysoké přesnosti identifikace má ultrazvuk i další výhody. Například rychlost; optické čtečky mají v průměru přibližně 20% chybovost, což znamená nutnost opakovaného procesu snímání. Při vstupu do bankovního sejfu to není problém, ale například na letišti nebo ve velké firmě takováto zdržení stačí k vytvoření fronty. Ultrazvukový skener navíc nepotřebuje ani pravidelnou údržbu v podobě čištění citlivé plošky zanášené nečistotou z lidských prstů. Novinkou pak je možnost kombinace bezdotykového čtení otisků a zároveň kontrola dat na Smart kartách.

Po událostech z loňského září se bezpečnostní technologie dostaly do popředí zájmů všech možných organizací počínaje vládami a konče soukromými společnostmi. Z toho samozřejmě těží i technologie ultra-scan, která je plánována pro využití na amerických letištích a ve vládních budovách v mnohem masovějším měřítku než dnes. Nejde ale jen o nasazení na letištích, velice zajímavé by bylo použití této technologie zejména u přenosných počítačů. Ostatně dotykový skener otisků už některé společnosti nabízejí.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz