Cloudový operační systémem Cloudo

Cloudový operační systémem Cloudo | foto: Technet.cz

Zapomeňte na Windows. Operační systémy míří na internet

  • 473
Cloudové operační systémy se stávají reálnou alternativou k Windows či jiným operačním systémům v počítači. Kdo má počítač permanentně připojený k internetu, zjistí, že jsou cloudové OS více než zajímavou alternativou.

Není totiž třeba řešit aktualizace, zabezpečení, instalaci nejnovějších verzí aplikací a další běžné starosti, které jsou nedílnou součástí provozu operačního systému v počítači. Lákavým bonusem navíc jsou zcela minimální nároky na výkon hardwaru vašeho počítače.

Cloud

Je on-line služba (webmail, aplikace, úložiště...), která je provozována virtuálně na stovkách serverů v datacentrech fyzicky umístěných na různých místech Země. Přistupovat k ní lze třeba přes internetový prohlížeč nebo speciální aplikace.

Joli OS

Čistě cloudovým operačním systémem je Joli OS, uzpůsobený buďto pro společnou instalaci s Windows v jednom počítači, nebo zcela samostatné spouštění na počítači bez jakéhokoli jiného operačního systému.

Joli OS lze spouštět z CD nebo z bootovací USB klíčenky. I v případě, že instalujete Joli OS do počítače s Windows, vždy je možné jej zcela bezpečně odinstalovat, aniž by byla jakkoli dotčena současná instalace Windows.

Logickým partnerem pro cloudový operační systém jsou internetové aplikace, provozované rovněž na principech cloudu. Proto je pracovní plocha Joli OS zároveň rozcestníkem k webovým aplikacím jakou jsou Google Dokumenty, Flickr, YouTube, Office Live aplikace nebo úložiště SkyDrive. Aplikace pak běží v samostatném okně.

V Joli OS jsou připraveny i klasické programy, které neodkazují na jiné weby. Jde třeba o textový editor, multimediální přehrávač, program pro záznam zvuku nebo obyčejnou kalkulačku. Další aplikace (webové i ty instalované v počítači) je možné přidávat pomocí tlačítka se symbolem plus v levém horním rohu pracovní plochy. Nabídka čítá desítky zajímavých nástrojů.

Abyste si Joli OS vyzkoušeli, nemusíte si do počítače vůbec nic instalovat. Stačí navštívit adresu my.jolicloud.com a bezplatně si vytvořit uživatelský účet. V internetovém prohlížeči si pak můžete vyzkoušet ovládání cloudového operačního systému. Zajímavostí je, že podobným způsobem se můžete připojit i k vlastní instanci Joli OS (jinak spouštěné z vašeho PC) z jakéhokoli jiného počítače.

Joli OS je výbornou ukázkou cloudového operačního systému, který kombinuje programy instalované v počítači s internetovými aplikacemi

Peppermint

Ani cloudový operační systém Peppermint nepotřebuje ke svému spuštění instalaci Windows. Stažený ISO obraz operačního systému stačí vypálit na CD, případně z něj vytvoříte bootovací USB flash disk.

Také Peppermint využívá internetové aplikace od Googlu na práci s dokumenty, kalendářem či poštou. Je zde i přehrávač videa a hudby, správce souborů a řada dalších nástrojů pro běžnou práci. Další aplikace lze doinstalovat.

Na rozdíl od Joli OS nelze k operačnímu systému Peppermint přistupovat prostřednictvím internetového prohlížeče z jiného počítače, než na kterém je primárně používán.

Cloudový operační systém Peppermint nabízí základní programovou výbavu a například i více samostatných pracovních ploch

EasyPeasy

Cloudový operační systém EasyPeasy je primárně určený pro použití v netboocích a podobných, méně výkonných počítačích. Po stáhnutí ISO obrazu máte na výběr mezi vypálením na DVD (počítejte ovšem s tím, že netbooky zpravidla nemají DVD mechaniku) nebo uložením na USB flash disk. S vytvořením USB flash disku pomůže instalační aplikace.

Po vytvoření spouštěcího USB flash disku lze EasyPeasy provozovat na počítačích, které nemají instalovaný žádný operační systém. Také v EasyPeasy můžete využívat oblíbené služby jako Picasa, případně si pomocí prohlížeče Firefox otevřete stránky sociálních sítí a dalších internetových služeb. Pro vytváření dokumentů a ostatní kancelářské činnosti jsou připraveny upravené aplikace ze sady OpenOffice.org. Potěší i další nástroje, například přehrávač multimédií nebo klient pro komunikační síť Skype.

Cloudový operační systémem EasyPeasy pomůže s vytvořením spouštěcího USB flash disku

Operační systémy v prohlížeči

Alternativou cloudových operačních systémů jsou operační systémy spouštěné prostřednictvím internetového prohlížeče. V takovém případě se sice neobejdete bez instalace Windows (nebo jiného operačního systému), ale i tak jsou výhody webových operačních systému zřejmé.

Především se dostanete k datům uloženým ve vaší instanci webového operačního systému (i jakéhokoli jiného počítače), aniž by bylo nutné do něj cokoli instalovat. Stačí se jen v internetovém prohlížeči přihlásit uživatelským jménem a heslem.

Mezi webové operační systémy, vybavené na práci s dokumenty a další běžné úkoly, patří například Cloudo, Glide, eyeOS, SilveOS nebo CloudMe. Tyto operační systémy se liší výbavou a prostorem, který poskytují pro uložení vašich dat. Všechny je ovšem můžete používat zcela zdarma.

Používáte některý z cloudových nebo webových operačních systémů? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.