Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žárovku NanoLeaf lze stmívat obyčejným „cvakacím“ vypínačem

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme žárovky NanoLeaf, které lze stmívat běžným vypínačem a poslouží i jako extrémně úsporné noční světlo. Po dlouhém soužití můžeme říci, že je to komfort, na který si snadno zvyknete. Odvrácenou stranou je brutální pořizovací cena.

Někdy nové technologie bývají složité na instalaci, někdy na ovládání. V případě žárovek Bloom od společnosti NanoLeaf neplatí ani jedno. Instalace začíná a končí zašroubováním do klasické patice E27, ovládání zvládnete jakýmkoli současným vypínačem. I tím, co byl na hliníkové vedení v panelu připojen před čtyřiceti lety.

Důvody, proč stojí zajímavě tvarované LED žárovky za pozornost, jsou zejména tři. Tím obyčejným „cvakacím“ vypínačem je totiž můžete stmívat, mohou fungovat jako extrémně úsporné noční světlo a na rozdíl od většiny LED žárovek svítí rovnoměrně do všech stran.

Vyzkoušeli jsme žárovky NanoLeaf.

Hodnocení designu žárovky necháváme na každém. Mně se líbí, přítelkyni ne. Mimo této varianty „arktický list“ existuje i v čistě bílé a černé verzi.

Stmívání obyčejným vypínačem

Po prvním cvaknutí vypínače žárovka postupně navyšuje světelný výkon, k maximu se dostane zhruba za pět sekund. Pokud tedy chcete, aby svítila na plných 75 W (výkon odvozen od klasické žárovky), nemusíte dělat nic. Ale pokud v průběhu tohoto intervalu rychle dvakrát cvaknete vypínačem (tedy přerušíte a opět zapnete přívod proudu), žárovka dále svítí tím světelným výkonem, jakým svítila v okamžiku přerušení. Snadno ji takto nastavíte v jakékoli úrovni intenzity světla a toto nastavení se zruší až při zhasnutí.

Úsporné noční světlo

Pokud žárovku spustíte rychlým trojcvaknutím „zapnout-vypnout-zapnout“ spustí se v režimu nočního osvětlení, kdy produkuje pouze 5 % světelného výkonu. Při něm jsme naměřili spotřebu zanedbatelných 0,3 W. Pro představu, pokud necháte žárovku v tomto režimu svítit každou noc deset hodin, za rok za tento její provoz zaplatíte zhruba pětikorunu.

Vyzkoušeli jsme žárovky NanoLeaf.

Modely Bloom lze stmívat a mají jas až 1 200 lm (výkon odpovídající 75W klasické žárovce). Modely One stmívat nelze, maximální jas je 1600 lm (výkon odpovídající 100W klasické žárovce).

Svícení LED žárovkami během usínání se kvůli emisi modrého světla nedoporučuje, avšak vzhledem k nepatrnému výkonu bude tento efekt zanedbatelný. Zejména při použití varianty s nižší barevnou teplotou, tedy teplým bílým světlem (3000 K). Zde mohu hovořit pouze naprosto subjektivně, ale na mé usínání zkoušená žárovka žádný pozorovatelný efekt neměla.

Rovnoměrné vyzařování světla

Zvláštní vzhled žárovky je dán složením z jedenácti desek tištěných spojů do tvaru připomínající klasickou Edisonovu žárovku s wolframovým vláknem. Světlo každé žárovky tak produkuje 33 světelných diod nasměrovaných do jedenácti různých směrů. Její světlo tak při instalaci do vhodného svítidla homogenně naplní prostor světlem, které částečně proudí přímo a částečně se odráží od stropu a od zdí. To je oproti mnohým LED svítidlům velká výhoda.

V provozu

Žárovky jsem měl instalované déle než dva měsíce v obývacím pokoji a ložnici a musím říci, že jsem si na možnost regulace světelného výkonu rychle zvykl. Žárovka místnost zaplní příjemným homogenním světlem a pokud se nedíváte přímo na rozzářené diody, tak ani neoslňuje. Pětisekundový náběh mi oproti původnímu očekávání nijak nevadil.

Fotogalerie

LED žárovky NanoLeaf

Zajímavou vlastností, která někomu může vadit, ale mně nakonec docela vyhovovala, je nepatrný doběhový svit diod po zhasnutí. Emitují nepatrné (a stále klesající) světlo, které stačí k tomu, že cestou od vypínače k posteli nezakopnete o dětskou hračku a že ještě trochu tušíte, kam pokládáte brýle. Během třiceti sekund je v místnosti úplná tma, do dvou minut již jednotlivé diody na žárovce nevidíte ani v náznaku.

Podle zakladatele firmy NanoLeaf Tomáše Rodingera je maximální startovací proud stejný jako kontinuální při plném svitu, tedy 43 mA při 240 V. Díky tomu se hodí i do instalací chytrých domů s relé spínači světel, které mohou některé LED žárovky vysokými startovacími proudy poškodit.

Zatím jsme v podstatě jenom chválili. Méně příjemnou vlastností je však prodejní cena 1 299 korun včetně DPH. Za jednu. Výrobce jí předurčuje životnost 30 tisíc hodin, což je při čtyřhodinovém denním provozu zhruba 20 let.

Za zapůjčení děkujeme obchodu La Conception.

Aktualizace 9:20 - Upřesnili jsme informace o výkonu vztaženém ke klasické žárovce.Témata: design

Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Další z rubriky

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Televizní program je přežitek. Nové rozhraní O2TV má změnit návyky

O2TV

O2TV přichází s novým rozhraním, díky testovacímu set-top-boxu jsme si s ním mohli pohrát ještě před jeho spuštěním....

Nová Apple TV 4K má zásadní chybu a v Česku ošizený obsah. Vadit to nemusí

Pátá generace Apple TV si poradí se 4K HDR obrazem.

Ještě není na českém trhu, ale my jsme ho už vyzkoušeli. Multimediální streamer Apple TV 4K zaujme jednoduchým a...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz