Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zásadní MP3 události, propadáky a hity roku 2005

aktualizováno 
Uplynulý rok znamenal v oblasti MP3 přehrávačů a digitální hudby velký boom. Našli se však i výrobci, kteří z velkého třesku nedokázali vytěžit nic a z branže potupně odešli. Objevil se i první specializovaný vir, který mazal MP3 soubory...

Rok 2005 byl co se týče MP3 přehrávačů stejně rušný jako Times Square ve všední den. Ne-li rušnější. Do našich kapes definitivně dorazily barevné displeje a s nimi i možnost přehrávání filmů. I ty nejkonzervativnější světové značky přestaly, alespoň naoko, zkratku MP3 ignorovat. Komprimovanou hudbu vzali na milosti i někteří výrobci hi-fi audio komponentů. Loni se také objevil vir, který neměl na starosti nic jiného než důkladné promazávání vašich MP3 archivů. Ne náhodou se se tomuto červovi žertovně přezdívalo vir RIAA (více zde... ). Pokud náhodou nevíte co organizace RIAA, která je některými považována za hudebního satana „páchá“, klikněte třeba sem .  Trh zaplavili desítky až stovky nových přehrávačů nejrůznějších koncepcí. Uspokojivý je i fakt, že naprostá většina těch nejlepších výrobků dorazila i k nám do středu Evropy. Jediné co zatím chybí, je nějaký ten legální internetový obchůdek s hudbou.... Podívejme se na některé MP3 události roku 2005 podrobněji.

Sony si potykalo s MP3 a vypustilo veleúspěšný hudební mobil

Na přelomu roku 2004 a 2005 na trh dorazil první přehrávač od Sony který nativně podporoval formát MP3. Harddiskový jukebox nesl označení Network Walkman Sony NW-HD3 - více zde.... Pro Sony to byl jistě významný krok, nicméně v době kdy zítra již znamená včera lze tento počin přirovnat k pokusu o naskočení do rozjetého Pendolina. Sony navíc trápí poněkud těžkopádný software SonicStage, kterým je nutné všechny jukeboxy ládovat (plně totiž nepodporují Mass Storage). Soudě podle zahraničních recenzí, není SonicStage příliš oblíben ani jinde.

Na druhou stranu, Sony ve spolupráci s firmou Ericsson představily asi nejoblíbenější hudební mobilní telefon s označením W800i - více zde a zde... . Důkazem značné popularity výrobku budiž i fakt, že mobil nebylo vůbec snadné sehnat, protože byl u mnoha prodejců beznadějně vyprodán. Úspěšné spojení Sony Ericsson plánuje pro letošek hned několik dalších nástupců modelu W800i (již se prodává se W810i a W900i).

  

Revoluce se jmény: iPod Shuffle, iPod nano a iPod video

Přehrávače iPod se již nějaký čas snaží diktovat rytmus v oblasti digitálních hudebních přehrávátek. Tradičně bílý a tentokrát naprosto minimalistický špalíček nazvaný iPod Shuffle se stal  jednoznačně nejklonovanějším MP3 výrobkem roku. Zároveň započal éru jednoduchých flashových přehrávačů bez displeje, s minimem funkcí a nízkou cenou. Na trhu se okamžitě objevili jeho věrné kopie vylepšené o některé vychytávky, ale i výrobky, které na myšlenku jednoduchého přehrávače bez displeje pouze navazují. Podrobnou recenzi na iPod Shuffle naleznete zde . Přehrávač Qoolqee se nechal iPodem inspirovat a navíc dodal ještě odolnost proti nárazům a vlhkosti. Ve výbavě mu na rozdíl od iPodu nechybí rádio. Podrobnější info naleznete zde.

iPod nano doslova okouzlil recenzenty po celém světe. Naše roztoužení si můžete přečíst zde. Nejtenčí MP3 přehrávač, jaký kdy mohli fanoušci digitální hudby používat, však trpí neduhem, jehož vinnou nadšení záhy vystřídaly články o žalobách na nekvalitní povrch přehrávače a praskající displej. Více o kauze Apple vs. svět naleznete zde.

 

Ke konci roku se Apple vytasil s poslední novinkou, která řádně zamíchala trhem s harddiskovými jukeboxy. iPod video, jehož podrobnou recenzi naleznete zde,  převyšuje konkurenci v několika ohledech. Je nejtenčím HDD jukeboxem na trhu a ze všech dosavadních přehrávačů má i nejlepší displej. Na druhou stranu iPod již tradičně postrádá jakékoliv funkce navíc, které jsou u konkurence běžné. Diktafon, rádio nebo linkový vstup byste u něj hledali marně. Přitom video dnes umí přehrávat téměř každá klíčenka s barevným displejem.

Propadák s kódovým označením Olympus m:robe MR-500i

Nejprve vypadala celá věc velmi nadějně. Olympus s velkou pompou oznámil, že vyvíjí vlastní řadu MP3 produktů. Když se objevily první fotografie, nadšení stále přetrvávalo. Obří dotyková obrazovka a integrovaný foťák vypadaly lákavě a m:robe MR-500i se zdál být jasným hitem roku. Ve chvíli kdy se objevil první vzorek v naší redakci však bylo jasné, že vše je jinak – více zde. Cihlička s minimální výdrží, neupotřebitelným foťákem a minimem funkcí opravdu díru do světa neudělala a Olympus záhy ohlásil že s MP3 končí – více zde.

Nelze přitom říci, že by celá řada m:robe stála za nic. Model MR-100 rozhodně patří do úzké skupiny designově velmi povedených přehrávačů – více zde... .

 

Nejlepší a nejmenší HDD jukeboxy - iAudio X5 a Mpeye HTS 200

Jasným favoritem uplynulého roku se stal jukebox iAudio X5. Vyvážený přehrávač s maximem funkcí včetně portu USB HOSTu a videoplaybacku, posbíral celou řadu ocenění po celém světě. Redakce Technetu mu udělila prestižní ocenění Tip iDNES. Ve verzi X5L disponuje iAudio výdrží akumulátoru až 30 hodin což z tohoto přehrávače dělá jeden z nejvytrvalejších modelů na trhu. Recenzi na tento všestranný jukebox naleznete zde.

Nejmenší haddiskový jukebox na světě představila společnost Mpeye a u nás se prodával pod značkou Emgeton. Přehrávač kromě miniaturních rozměrů vynikal množstvím funkcí u minijukeboxů jinak nevídaných. Podrobnou recenzi naleznete zde.

 

MPIO a převratný koncept, ze kterého mnoho nezbylo

Zajímavý koncept ohlásila počátkem roku značka MPIO. Mělo se jednat o flashový přehrávač, který by zároveň sloužil jako dálkové ovládání ke speciálnímu harddisku a přehrávači cédéček. Mělo se také jednat o první flashový MP3man s funkcí USB Host. Celý soubor tří výrobků se měl jmenovat MPIO ONE a více si o něm můžete přečíst zde. Nakonec se na trhu objevil pouze samotný flashový modul, ale i tak se jednalo o velmi povedený přístroj s podporou filmů v MPEG4 a zábavnou logickou hrou – podrobná recenze zde.

Samsung chrlí jeden hit za druhým

MP3 divize u Samsungu pravděpodobně celá „onemocněla“ nadměrnou pracovitostí. Téměř na každé výstavě během roku, ať už se jednalo o CeBIT (více zde) nebo veletrh IFA v Berlíně (více zde), Samsung představil několik nových MP3 přehrávačů. Nechyběly ani modely s podporou videoplaybacku, s digitální televizí nebo třeba fotoaparátem. Společnost také stačila vyhlásit válku iPodu (více zde...) a předpovědět konec HDD jukeboxů (více zde...)

 

Velkým hitem se stal HDD jukebox YH-J70, který kromě videa, empétrojek, fotografií, USB Hostu a několika her nabízí i kalendář a možnost tvorby vlastních poznámek. Více se o tomto přehrávači dočtete zde.

iRiver na poslední chvíli

Dříve pro mnohé jasná jednička v oblasti MP3 v současné době zažívá pomalý sestup z prvních příček hitparád. Firma vsadila na mini jukebox H10 (více zde...), který měl být přímou konkurencí iPodu mini, což je však dnes, vzhledem k ukončení řady iPod mini a existenci přehrávače iPod nano, nepodstatné. Navíc zákazníci byli od iriveru zvyklí kupovat především přehrávače, které vynikaly množstvím funkcí, dlouhodobou podporou a neustále novými verzemi firmwaru. Byli také zvyklí na téměř rodinnou atmosféru kolem všech nových výrobků, kterou dodnes udržují příznivci řady H 100 a H300 (více zde...). Díky uskupení Rockbox (více zde...) se stále objevují nová a nová vylepšení pro tyto pehrávače, která si můžete na uvedených stránkách zdarma stáhnout.

Naproti tomu model H10 znamenal začátek úzké spolupráce se společností Microsoft a jejím protipirátským systémem Plays for Sure. Přehrávač měl sice barevný displej, ale neumožňoval přehrávání videa (zatímco předchozí a zatím nepřekonaný model H300 ano – více zde...). Nahrávání přes linkový vstup bylo možné pouze prostřednictvím kolébky, kterou bylo nejprve nutné dokoupit. Tvorba open source firmwaru se zcela vytratila a s ní i rodinná atmosféra...

 

Teprve koncem roku přispěchal iriver s krabičkou, která opět stojí za to. Model U10 (více zde...) zaujme super jednoduchým „klikacím“ ovládáním a geniálně střídmým designem. Není proto divu, že společnost v rámci letošního CESu oznámila záměr pokračovat pouze ve výrobě zařízení na základě modelu U10. Zároveň také představila slibovanou herní konzoli (více zde...), která je zatím v prodeji pouze v Asii.

V pokračování tohoto článku se podíváme co nového nás čeká tento rok.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Chcete poslouchat a ne vybírat? Spotify spustilo aplikaci Stations

Novou aplikaci Stations od Spotify si zatím oficiálně nenainstalujete ...

Nová bezplatná hudební aplikace Stations neumožňuje spustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta. Posluchač si...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Najdete na iDNES.cz