Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zásadní rady, jak dobře nakoupit přijímač pro digitální televizi

Set-top box může sloužit nejenom pro příjem digitální televize. Přitom nemusí stát víc než tisíc korun. Jak se v široké nabídce vyznat, na co si dát pozor a kde se dá ušetřit, vám prozradí následující řádky.

Digitální televize se blíží.... pomalu

Na trhu existuje celá řada přijímačů digitální televize, mezi kterými si vybere skutečně každý uživatel.

Současná situace kolem pozemního digitálního TV vysílání v ČR zatím však dává jen malé naděje, že se bude digitální signál standardu DVB-T šířit rychle do oblastí, kde doposud není dostupný. I když se tento rok dočkáme již prvních oblastí, kde bude vypnut starý analogový signál, neznamená to přísun nových stanic. To byla přitom jedna z hlavních devíz digitalizace. Více problémech digitalizace zde...

Jaký přístroj se tedy hodí pro tuto přechodnou dobu?

Jedním z hlavních dilemat, které musí potenciální zájemce o přístroj na příjem digitální televize řešit, je zda koupit zcela základní model jen na přechodnou dobu několika let, nebo se rozhodnout pro dražší přístroj, který by mohl zvládnout i pozdější nároky.

Řeč je především o souboji formátů MPEG2 a MPEG4. Ten první zmíněný je již starší, ale počítá se s ním v celé Evropě a tedy i u nás. MPEG4 se pak dříve či později objeví v multiplexech a již nyní se čas od času rozhodnou někteří provozovatelé, že jej na chvíli vyzkouší. MPEG4 totiž přináší možnost mít v jednom multiplexu více stanic a nebo jej využít pro vysílání v HD kvalitě.

Na našem trhu je zatím přístrojů s podporou MPEG4 jako šafránu. Někteří výrobci však slibují, že část jejich produktů půjde na nový formát upgradovat. Takové modely však nepatří rozhodně mezi nejlevnější.

Jednoduchý přístroj ušetří starosti i peníze

I ty nejjednodušší set-top boxy nabízí kvalitní příjem signálu a jednoduché ovládání. Obejdou se však bez nadstandardních funkcí. Spokojit se musíte maximálně s EPG (Elektronický programový průvodce) a teletextem, třebaže i ten u některých low-endových modelů chybí. Nespornou výhodou těchto přístrojů je velice příznivá cena, která začíná mírně nad 1 000 Kč. Standardními rozhraními u nejlevnějších set-top boxů bývají anténní vstup a výstup, jedno nebo dvě rozhraní SCART a vstup RS-232 (možnost upgradu firmwaru z PC), které někdy doplňují výstupy S-Video a Video.

Takový přístroj se vyplatí všem, kdo chtějí pouze do své současné televize dostat digitální signál. Nic víc není opravdu potřeba a nemá smysl vydávat více peněz. Je však třeba si uvědomit, že takový model není napořád.

Nejlevnější přístroje na trhu v Česku

Mascom MC-1000T

Yakumo QuickStick DVB-T

Sencor SDB 1002T

Globo Opticum 7000T

Denver DVBT-11

CyberHome DVT 1020

Evolve DT-0401-A

Xoro HRT 1250

Mascom MC1000T 

1 200 Kč

1 200 Kč

1 250 Kč

1 300 Kč

1 300 Kč

1 350 Kč

1 400 Kč

1 400 Kč

1 450 Kč 

Kdo chce víc  

Pokročilejší přijímače digitálního signálu lze rozdělit podle toho, zda jejich výbava rozšiřuje možnosti digitálního vysílání nebo nabízí věci, které se jej přímo nedotýkají.

Mezi první skupinu patří například modely, které jsou vybaveny dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat. A také například ty, které nabízejí podporu MHP nebo CI slot.

Takové přijímače s CI (common interface) šachtami pro vložení dekódovacího modulu umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované kanály. Případně může CI sloužit k upgrade přístroje.

Náročným uživatelům jsou určeny přístroje s MHP (Multimedia Home Platform), což je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizoru. K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba ISDN či ADSL modem nebo modem pro připojení k internetu přes kabelovou televizi. Možnosti využití MHP jsou bohaté.

Chcete nahrávat?

Do druhé skupiny přístrojů patří například ty s integrovaným pevným diskem (DVB-T rekordéry - PVR). Ty umožňují nahrávání pořadů bez ztráty kvality, neboť ukládají kompletní digitální signál. Samostatnou podskupinou jsou přístroje s možností připojení externího disku. V tomto případě sice set-top box sám pevný disk neobsahuje, ale umožňuje jeho připojení (většinou přes USB 2.0).

Ze set-top boxů vybavených datovým rozhraním (USB 2.0, FireWire a LAN) můžete záznam jednoduše převést a následně třeba zpracovat v počítači. Set-top box se přitom může tvářit jako další disková mechanika.

Televize i počítač

Nejdražším řešením jsou bezesporu digitální televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě. Ty jsou však stále velice drahé a zatím nejsou u nás příliš rozšířené. na druhou stranu není k nim potřeba dokupovat žádnou další krabičku.

Šikovné jsou přenosné přístroje, běžící na baterie, které si můžete vzít třeba do auta. Na trhu jsou i přenosné modely vybavené i DVD přehrávačem. Test přenosných DVB-T zde..

Právě tyto přístroje mají asi největší nároky na sílu signálu, neboť musejí využívat vlastní antény, které odpovídají rozměrům a použití přístroje.   

Samostatnou skupinou mezi přijímači digitálního vysílání jsou karty a moduly do PC, které vám umožní sledovat digitální televizi na monitoru vašeho počítače a snadné nahrávání vysílání na pevný disk. Záznam si můžete pomocí přiloženého softwarového vybavení snadno editovat a archivovat. Tyto přijímače mohou mít podobu počítačové karty, PCMCIA karty, ale i USB modulu.

Většinou jsou tyto modely vybaveny malou externí anténou, ale vyplatí se je připojit k domácímu anténnímu rozvodu. Pozitivní je také cena počítačových DVB-T tunerů, která se u těch nejlevnějších pohybuje hluboko pod hranicí 1 000 korun. Test počítačových DVB-T tunerů zde...

Na co si dát pozor!

Jednou z nejdůležitějších vlastností je citlivost přístroje. Ta zajišťuje, že ani slabý signál nebude dělat problém. Vyplatí se tedy si přístroj nejdříve zapůjčit a vyzkoušet jej. Dobří prodejci se tomu bránit nebudou.

Problémy mohou být i se správným zobrazením diakritiky. Za problémy s chybnou češtinou  mohou někteří nezodpovědní výrobci, kteří nedodržují normy kódování. U řady dovozců se tak můžete setkat s přístroji, které jsou sice velice levné, ale nikdy u nich nebude správně fungovat česká diakritika v EPG. Více o problémech digitálního vysílání zde...

Někteří prodejci vám budou chtít vnutit i speciální - digitální anténu. Nenechte se při nákupu zmást, na příjem digitální televize vám stačí jakákoliv anténa, kterou již máte. Naopak potřebovat ji možná budete, pokud máte v domě společnou STA anténu. Tento rozvod v řadě případů digitální signál eliminuje. 

Kvůli digitálnímu vysílání si nemusíte pořizovat novou televizi. Set-top box pohodlně připojíte i ke starším modelům (např. přes rozhraní SCART).

Co jste chtěli vědět o digitálním vysílání a možná jste se báli zeptat?

Jaké má digitální pozemní TV (DVB-T) vysílání výhody?

DVB-T nabízí lepší kvalitu obrazu a zvuku v místech s horším signálem (zcela bez odrazů), možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích a v neposlední řadě také ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních programů místo jediného analogového, podstatně nižší výkony). Rozšíří nabídku televizních i rozhlasových programů. K vysílání lze využít existující infrastruktury (vysílací věže, antény) a spolu s vysíláním TV a rozhlasových pořadů lze vysílat také datové služby.


Má DVB-T nějaké nevýhody?

Při sledování digitálního vysílání lze zaznamenat takzvané kostičkování obrazu a jeho občasné zasekávání. Tyto vady jsou zpravidla způsobeny výrazně slabým signálem či snahou provozovatelů napěchovat do omezeného datového toku co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu (někdy i méně než 4 Mb/s) a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu. Za další nevýhodu lze považovat také koupi speciálníáho přijímače DVB-T signálu tzv. set-top boxu.


Co je to multiplex?

Nyní je vyhrazen jeden kanál jednomu televiznímu programu. U DVB-T tento kanál zabere tzv. multiplex. To je název pro soubor televizních a rozhlasových stanic a dalších služeb, které se díky digitální technologii vejdou na jednu frekvenci. To znamená, že místo jednoho televizního programu se jich šíří hned několik. Aby se do jedné frekvence vešly, jsou komprimovány prostřednictvím kodeku MPEG2, jaký je používán například u filmů na DVD. V budoucnu se počítá s pokročilejším MPEG4.


Co je to set-top box?

Abyste si mohli používat digitální televizi, musíte si pořídit set-top box (STB). To je větší či menší karbička, která zpracovává digitální vysílání a umožňuje jeho příjem na běžné televizi. Nákup STB je jediná investice, která vás pro příjem digitálního pozemního TV vysílání čeká. Za přijímač digitálního vysílání dáte zhruba tisíc korun. Pokud budete chtít systém s nahráváním, připlatíte si minimálně třikrát tolik. Ve většině případů si vystačíte s doposud využívanou anténou a se svou starší televizí.


Co to je EPG?

Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný superteletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne.

Další službou je elektronický programový průvodce (EPG), který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se v průvodci dozvíte, jsou stejné jako ty, které najdete v jakémkoliv časopisu s televizním programem. Programového průvodce EPG vám nabídne každý set-top box. Některé pokročilé funkce EPG však zvládají pouze dražší modely. Mezi ně patří programové plánování, které vám ve zvolený čas pustí požadovaný pořad nebo jej třeba rovnou nahrají.


Co to je MHP?

Příjem digitální televize však nemusí pro diváka znamenat pouhou pasivní konzumaci nabízených programů. Digitální televize je televize interaktivní. Díky aplikaci MHP navíc může na obrazovce sledovat plnohodnotné internetové zpravodajství, aniž by vlastnil počítač, účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nakupovat ve virtuálních obchodech, riskovat v sázkové kanceláři, hrát hry nebo si třeba najít ukradené auto. K tomu všemu stačí dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek neliší od toho dnešního k obyčejné televizi.

MHP neboli Multimedia Home Platform je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizního přijímače.

Set-top box podporující MHP je vybaven zpětným kanálem, přes který je odesílán požadavek diváka (hlas do ankety, objednávka do obchodu apod.). Tuner tedy musí být propojen přes ISDN, ADSL modem nebo obyčejnou telefonní přípojku s internetem.




 Co by nemělo set-top boxu chybět:

Bez čeho se můžete obejít:

* české menu,

* EPG,

* český teletext,

* anténní vstup a výstup,

* rozhraní SCART, RS-232 (možnost upgradu),

* dálkový ovladač

* druhý tuner,

* displej,

* časovač,

* hry,

* další rozhraní,

* vestavěný harddisk,

* CI sloty,

* MHP

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...