Ilustrační snímek | foto: Tomáš Kameníkpro iDNES.cz

Zatmění Měsíce, jaké jste ještě neviděli. Jak se ve středu dívat

  • 112
Úplné zatmění Měsíce bude tentokrát poněkud zvláštní. Měsíc vyjde nad jihovýchodní obzor, kdy už bude značně ponořen do zemského stínu. O čtvrt hodinu později začne úplné zatmění Měsíce. Příští zatmění bude v Česku v roce 2015.

Ve středu 15. června 2011 můžete pozorovat podstatnou část úplného zatmění Měsíce, který vyjde nad jihovýchodní obzor ve 21:09 letního času (pro Prahu, na území ČR se údaj liší v minutách).

V okamžiku, kdy Měsíc vyjde, už bude značně ponořen v zemském stínu. Již samotný východ atypického měsíčního srpku bude zajímavým jevem.

Simulační snímek zabarvení Měsíce při maximální fázi zatmění

Úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později, ve 21 hodin 22 minut. Potemnělý úplněk však najdete velmi nízko, necelé dva stupně nad obzorem. V tuto dobu bude ještě světlo, ale Měsíc bude pozvolna stoupat a soumračná obloha tmavnout.

Fáze úplného zatmění potrvá přes hodinu a 40 minut, což činí z tohoto měsíčního zatmění jedno z nejdelších v tomto století. Příští úplné zatmění Měsíce můžete pozorovat z našeho území až v roce 2015.

Maximální fáze zatmění připadá na 22 hodin 13 minut, kdy už Měsíc bude sedm a půl stupně vysoko nad jihovýchodním obzorem. V tomto okamžiku bude také nejtmavší, neboť se bude pohybovat středem zemského stínu.

Obloha krátce před koncem úplného zatmění. Mimo městské osvětlení bude vidět Mléčná dráha.

Nad jihozápadním obzorem najdeme planetu Saturn a západně od Měsíce souhvězdí Štíra s jeho jasnou hvězdou Antares. V malém dalekohledu lze kolem ztemnělého úplňku pozorovat bohaté hvězdné okolí, neboť Měsíc leží v Mléčné dráze. Postupně se sune doleva od středu zemského stínu, a jeho levý okraj je proto o něco jasnější.

Ke konci úplného zatmění, ve dvacet tři hodin tři minuty, vystoupá náš kosmický soused do výšky přibližně jedenáct a půl stupně nad obzor. V té chvíli možná budeme moci na jeho levém okraji pozorovat i "tyrkysový" jev. Až do druhé minuty po půlnoci bude Měsíc ze zemského stínu vystupovat a obloha pomalu světlat svitem úplňku. Ještě asi 15 minut po půlnoci bude pozorovatelná fáze polostínového zatmění.

Jak vzniká zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho vesmírného souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění. Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o pět stupňů. Měsíc proto zemský stín často mine: k žádnému zatmění nedojde.

Bude na pozorování vhodné počasí?

Ve středu 15. 6. 2011 dojde k úplnému zatmění Měsíce, které začne ještě před jeho východem nad středočeský horizont a skončí asi 15 minut po čtvrteční půlnoci. Toto zatmění bude z našeho území pozorovatelné, počasí sice nebude ideální, ale příznivé převážně bude.

Obloha nebude průzračně jasná, nýbrž se budou vyskytovat vysoká cirrovitá, avšak průsvitná oblaka, ojediněle se může objevit i oblak středního patra, ale neměl by pozorování výrazněji ovlivnit. Nízká oblačnost by se neměla vůbec vyskytovat, večer a v noci nebudou ani padající srážky. Při zemi bude bezvětří nebo slabý proměnlivý vítr, bude také příjemné teplo, neboť zvečera bude teplota vzduchu okolo 20 °C, do půlnoci poklesne na 14 až 18 °C.

Slunce je v těchto dnech v noci jen nízko pod horizontem, a proto nenastává úplná tma, ani když nesvítí Měsíc.

Petr Dvořák
tiskový mluvčí CHMU & Meteorolog — Odbor letecké meteorologie