Balík, pošta, zásilka

Balík, pošta, zásilka - Balík, pošta, zásilka | foto: Profimedia.cz

Zatočte s nevyžádanou poštou ve vaší e-mailové schránce

  • 81
Podle některých studií představuje nevyžádaná pošta (spam) více než 90 % všech e-mailů. Bojovat se s ní dá hned několika způsoby. Jedním z nejlepších řešení je využít služeb tzv. antispamového klienta. Vyberte si z našeho seznamu.

Spamu rok od roku přibývá. Jeho šiřitelům se stále daří nacházet nové a nové způsoby, kterými obcházejí některé základní principy, na nichž pracují antispamové filtry. To ostatně potvrzuje i společnost Symantec, která nedávno informovala veřejnost o tom, že téměř tři čtvrtiny e-mailů doručených do schránek tuzemských uživatelů je nevyžádaná pošta, tedy spam.

Podle pololetního průzkumu antivirové společnosti Symantec byl podíl spamu v ČR 71 procent, zatímco celosvětový průměr je 54 procent. Loni tvořila nevyžádaná pošta v průměru 50 procent zpráv. Proto je nutné klást stále větší nároky na ochranu před spamem. A to i přes to, že v současnosti postihuje rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení v ČR tzv. antispamový zákon, který umožňuje uložit pokutu až deset milionů Kč.

Devět z deseti e-mailů v celosvětovém měřítku tvořily v listopadu spamy, tedy rady o sexu, nabídky padělaných léků či jiná doporučení, které si adresát nevyžádal. Podle americké firmy Postini se celosvětově počet spamů od června do nynějška zvýšil třikrát. V listopadu bylo v e-mailech celosvětově sedm miliard spamů, zatímco v červnu to bylo 2,5 miliardy. Hlavní zdroje spamů jsou ve Spojených státech, v Číně a Polsku.

Jak se spamu bránit?
Nevyžádané poště je dobré se bránit několika způsoby. Tím nejjednodušším je využít služeb antispamových programů. Programy pro detekci nevyžádané pošty používají hned několik metod. Nejvíce rozšířenou je však použití kombinace speciálních filtrů. Ty totiž odhalí většinu spamu, přičemž se dokáží poučit ze svých chyb. Specialisty jsou především programy založené na Bayesiánském antispamovém filtru, který používá speciální výpočty. Rozšířené jsou i aplikace, jenž k označení používají i speciální seznamy, obsahující informace o spamerech a spamerských adresách. Díky denní aktualizaci poskytují také vysokou míru odfiltrování spamů. Jiné zase používají různé black listy či white listy (seznam zakázaných, respektive povolených adres).

Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. Lehce tak oddělíte zrno od plev.

SpamBayes 1.0.4 - freeware
SpamBayes je jedním z nejlepších nástrojů pro boj s nevyžádanou poštou. Jde o open-source, který je založen na analýze zpráv pomocí tzv. Bayesiánského antispamového filtru. Každému výrazu v e-mailu je přidělena určitá pravděpodobnost, která definuje, zda se jedná o spam nebo o regulérní výraz. Pomocí speciálního vzorce je potom dosazením hodnot vypočítáno, zda jde o spam či nikoliv. Po několikadenním učení je program schopen odchytávat i 99% spamu. Je určen pro Outlook 2000, XP a 2003. Ale nezoufejte, na stránkách je vysvětleno, jak produkt používat i s jinými poštovními klienty.

  • Stahujte na této adrese (2,9 MB).


    Spamihilator 0.9.9.9 – freeware
    Jde o celkem zajímavý počin, který sedí mezi vaší e-mailovou schránkou a poštovním klientem. Používáte-li následující klienty - Outlook 2000/XP/2003/Express, Eudora, Mozilla, Netscape, IncrediMail, Pegasus Mail, Phoenix Mail či Operu, pak nastavení programu proběhne téměř automaticky. Pomocí funkce aktualizovat přímo v programu si lze stáhnout i češtinu. Antispam používá několik filtrů pro třídění pošty.

  • Stahujte na této adrese (1,4 MB).


    MailWasher Free 5.1 - shareware

    Freewarová verze komerčního produktu MailWasher. Slouží k odstranění nevyžádané pošty ještě před stažením do počítače. Samozřejmě spolupracuje také s nejrozšířenějšími programy prostřednictvím POP3 a IMAP. Můžete si nechat zobrazit pouze hlavičku e-mailu a na jejím základě pak dát podnět, co se má s poštou provést. K rozeznávání používá jak heuristických metod, tak filtrů založených na vlastních i externích (ORDB, SpamCop) blacklistech. Na spamerské adresy může e-maily dokonce vracet tak, aby si rozesílatel myslel, že schránka neexistuje.

  • Stahujte na této adrese (3,3 MB).


    Mail Box Dispatcher 2.30 - freeware

    Skvělý nástroj chránící e-mailovou schránku proti spamu, virům a další nevyžádané poště. Možnost detailního nastavení různých filtrů a definic spamu. Třídění a případné mazání pošty probíhá přímo přes protokol POP3 na straně serveru, ještě před stažením do poštovního klienta.

  • Stahujte na této adrese (906 KB).


    SpamPal 1.73 – freeware

    SpamPal by mohl zajímat ty z vás, kteří ke své elektronické poště přistupují z PC vybaveným Windows 95 a novějšími. Pracuje se schránkami používajícími protokoly POP3 a IMAP4. Je určen především pro e-mailové klienty jako je Microsoft Outlook, Outlook Express nebo Eudora. SpamPal sedí mezi vaším e-mailovým programem a poštovním účtem a při stahování pošty maily prověřuje. Pro identifikaci používá DNSBL seznamy, ve kterých se nacházejí informace o spamech. Seznamy se denně aktualizují. Program je počeštěn.

  • Stahujte na této adrese (821 KB).


    K9 1.28 – freeware

    Automatický e-mailový filtr, který spolupracuje s většinou poštovních programů na protokolu POP3. Třídí nevyžádanou poštu podle určitých kritérií. Používá inteligentní statistickou analýzu zaručující vysoké procento zachycené nevyžádané pošty. K9 se samozřejmě podobně jako ostatní filtry učí, takže se později může při špatném označení vyvarovat chybného rozhodnutí.

  • Stahujte na této adrese (113 KB).


    Spamfighter 4.9.7 – freeware

    Spamfighter je antispamový plug-in pro programy Microsoft Outlook a Outlook Express. Kdykoliv vám přijde nová pošta, aplikace ji otestuje a jestliže ji určí jako spam, přesune ji do speciální složky. Tam ji můžete později mazat, případně třídit. Pro domácí použití je zdarma. V naší zemi se těší velké podpoře.

  • Stahujte na této adrese (1 MB).


    Spammunition 0.64 beta – freeware

    Spamový filtr do Outlooku. Pokud vás spam štve, nainstalujte si tento prográmek. Nějaký čas ho musíte učit tomu, co je spam a co není, ale do měsíce dokáže filtrovat nevyžádanou poštu zcela bez vaší asistence. Návod, jak ho učit, najdete v dokumentaci k programu.

  • Stahujte na této adrese (812 KB).


    Mozilla Thunderbird 1.5 – freeware

    Nejde o antispam, ale přímo e-mailového klienta s integrovaným antispamem. Projekt je šířen jako opensource pod hlavičkou Mozilla Foundation. Potřebujete-li tedy vytřídit z došlé pošty spam a navíc si nechcete instalovat nějaký filtrovací nástroj, potom zabijte dvě mouchy jednou ranou. Získáte nejen kvalitního, rychlého a bezpečného poštovního klienta, ale také antismapový filtr. Vše je navíc v češtině.

  • Stahujte na této adrese (6,1 MB).


    The Bat! 3.85 – shareware

    Plnohodnotný e-mailový klient s podporou SMTP, POP3, IMAP4 a dalších protokolů. Svou koncepcí je velmi podobný Outlook Expressu, je obdobně jednoduchý na ovládání a nabízí podobnou sadu funkcí. Pyšní se větší podporou poštovních účtů. Pomocí tohoto klienta lze vytvořit velmi slušné a ovladatelné komunikační prostředí. Navíc si můžete doinstalovat i českou lokalizaci a mnoho plug-inů. Jeho předností je, že načte nejdřív hlavičky e-mailů ve schránce a na vás je, které chcete stáhnout a které nikoliv. Pro tento program existuje minimálně šest plug-inů, které pomohou označit spamy a ty pak při stažení rovnou zahodit na straně serveru.

  • Stahujte na této adrese (10,2 MB).