Zautomatizujte si instalaci Windows XP

aktualizováno 
Vytvořte si vlastní instalační DVD s operačním systémem Windows XP, které bude obsahovat všechny aktualizace, ovladače pro váš hardware, vámi používané aplikace a dokonce základní úpravu systému provedenou ještě před instalací.

Instalace Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Někteří z vás možná používají programy, které jim ulehčují práci při reinstalaci operačního systému Windows. Jistě nám dáte za pravdu, že tento úkon není jednoduchý a hlavně zabere mnoho času. Nejde jen o instalaci operačního systému, ale také jeho následnou konfiguraci a instalaci ovladačů pro hardware či další programové vybavení.

Kdo by neznal nLite
Naštěstí vzniklo několik projektů, které se snaží uživatelům alespoň částečně pomoci. Již několik let tu je například program nLite. S tímto nástrojem lze z operačního systému nejen odebrat součásti a aplikace, které normální cestou odstranit nelze, ale umožňuje i vytvořit image bootovacího instalačního CD či DVD, ze kterého lze systém nainstalovat již bez vybraných součástí za to však se servisními balíčky (SP1, SP2 atd.), opravami, aktualizacemi a dokonce s některými ovladači.

Je tu ale i Nero
Naopak například program Nero BackItUp z balíku Nero Burning Rom pak umožňuje zálohovat celý pevný disk nebo jen některé jeho oddílové části. V takovém případě se vypálí celý obsah zvolené oblasti na bootovací CD nebo DVD, které použijete při obnově dat. Díky tomu pak při pádu systému není nutné znovu ho instalovat, ale pouze ho tímto nástrojem „restaurujete“ do doby, kdy byla provedena jeho záloha. Máte-li na pevném disku více operačních systémů a zvolíte-li zálohu celého pevného disku, zálohují se i tyto systémy ve stavu, v jakém jsou.

Další statný zástupce
My vám představíme dalšího zástupce, který umí z obou produktů něco a díky němu reinstalace např. Windows XP nemusí být celodenní záležitostí. Windows Unattended CD Creator přináší zajímavý způsob, jak minimalizovat časové ztráty při reinstalaci Windows XP. Urychlení spočívá v modifikaci instalačního CD s operačním systémem Windows XP. Aplikace Windows Unattended CD Creator vstupuje do instalačního CD s Windows XP a integruje do něj další aplikace či nastavení tak, abyste byli ušetřeni následných instalací a vyměňování mnoha desítek CD v mechanice svého PC. Taková CD jsou bootovací, což zjednodušuje jejich použití. Pravděpodobně vás napadne situace, kdy v součtu mohou mít instalace systému a následné aplikace více, než je kapacita CD. Ale zde nejde o žádný problém, aplikace totiž podporuje i tvorbu na DVD.

Live CD Windows XP

Stažení a instalace
Domovské stránky naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo odsud – Windows Unattended CD Creator (11,7 MB). Určen je pro operační systémy Windows 2000 a novější a k dispozici je zdarma. Samotná instalace není nikterak složitá.

První spuštění
Aplikace bohužel není v češtině. Pokud nevládnete některým ze světových jazyků, tak vás naštěstí může zachránit jazyk našich sousedů – Slovenština. Tu nastavíte po spuštění vpravo dole. Nyní vidíte hlavní a zároveň jediné okno, které obsahuje několik záložek.

Co vše lze do instalačního CD či DVD integrovat?
Základním kamenem jsou ovladače hardwarových zařízení a různé doplňky operačního systému Windows XP, ať už se jedná o Service Packy nebo jen o záplaty. Pomocí specifických voleb lze v aplikaci zadat i uživatelské účty, jež budou v nové instalaci automaticky vytvořeny. V neposlední řadě můžete do nové instalace vložit software, který budete chtít po instalaci systému zavést.

A jdeme vytvářet vlastní instalační CD
Na záložce Zdrojové-CD zvolíte tlačítkem Výber mechaniku, ze které má být načteno zdrojové instalační CD s operačním systémem. Ve spodní části této záložky pak vyberete cestu na pevném disku ke složce, kde bude uložena pracovní verze. Pak začne kopírování potřebných dat pro tvorbu nového instalačního CD z toho originálního.

Windows Unattended CD Creator

Pokud na kartě Bezobslužně podrobně vyplníte všechny údaje, nebudete je muset již zadávat při instalaci Windows. Karta Užívatel umožňuje dopředu vytvářet uživatelské účty.

Windows Unattended CD Creator

Na kartě Modifikácia lze nahradit upravené systémové soubory v nové instalaci. Další záložky slouží k integraci ovladačů a softwaru. Vás by měl zajímat Ovládač. Zde pomocí tlačítka Pridať zadejte cestu k C:\Windows\Inf. Tím se načtou všechny zde se nacházející ovladače a budou připraveny k jejich automatické instalaci. V záložce Opravné balíky zadejte cestu k aktualizacím Windows. Naleznete je na webu Microsoftu. Musíte je tedy nejprve stáhnout a umístit do jedné složky. Pak k nim zde zadejte cestu.

Windows Unattended CD Creator

Poslední důležitou záložkou je Software. Díky ní můžete například integrovat kancelářský balík, správce souborů, prohlížeč obrázků atd. přímo do instalace, takže tato softwarová vybavení nebudete později nuceni instalovat ručně. Stačí uvést jeho název a tlačítkem Přidať nalézt jeho instalátor.

Windows Unattended CD Creator

Chcete-li vše zadané vypálit na CD nebo DVD, pak přejděte na záložku Vytvoriť, kde si zvolíte typ média a kliknutím na tlačítko Vytvoriť ISO image proces odstartujete. Po skončení stačí soubor otevřít ve vypalovacím programu a vypálit ho třeba na DVD.

Windows Unattended CD Creator

Závěrem
Windows Unattended CD Creator je dalším produktem, který se může hodit v případech, že si chcete ulehčit práci při reinstalací operačního systému Windows. Podobně jako nLite nabízí integraci ovladačů a doplňujícího softwaru do základní instalace Windows. Navíc je zdarma.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz