Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbavte fotografii přebytečných okrajů

aktualizováno 
Ve fotografické praxi se často setkáme s tím, že potřebujeme z fotografie něco odstranit, změnit její kompozici, vypíchnout hlavní motiv apod. Nejjednoduším nástrojem je v tomto případě ořez. V dnešním tutorialu pro ZME 6 a 7 si povíme si navíc povíme jak oříznout fotografii tak, aby byla vhodná pro zpracování v minilabu.

Ořez fotografie patří mezi nejčastější formu úpravy nejen digitálních fotografií. Vhodným výřezem lze opravit kompozici fotografie, vypíchnout hlavní motiv (postavu, děj). 

Samostatnou kapitolou ořezů jsou konverze mezi nejčastěji používanými fotografickými formáty 3:2 a 4:3. Zoner Media Explorer 6 i jeho nástupce Zoner Photo Studio 7 má nástroj pro ořez, který pomůže uživateli v obou případech.

Výřez

Na prvním snímku je zbytečně mnoho volného prostoru. Oko diváka je rozptylováno a hlavní motiv snímku - turnaj, je ve snímku úplně utopený.

Pomocí výřezu odstraníme ze snímku nepodstatné části a získáme tak fotografii děje, kvůli kterému snímek vůbec vznikl (viz druhý obrázek).

Obrázek č.1

Obrázek č. 2

Postup výřezu:

Výřezem odstaníte poloprázdné okolí hlavního motivu, které zbytečně rozptyluje pozornost diváka. Po výběru nástroje Ořez (ikona se symbolem ) a výběru režimu Normální,  vyznačíte tažením obdélníku vybranou oblast (viz obrázek č. 1), která zůstane zachována. Výběr můžete dále modifikovat tažením za libovolnou hranu nebo roh obdélníku.

Formát vhodný pro fotosběrny a úprava kompozice


Obrázek č. 3

Fotografie na obrázku č. 3 má formát 4:3 na výšku (formát, který používá většina digitálních kompaktů). Fotografie v tomto formátu není příliš vhodná pro výrobu klasické fotografie 10x15 cm (poměr 3:2). Během výroby by byla automaticky ořezána. Pro prezentaci na monitoru (4:3 na šířku), například jako pozadí do Windows, je zase nevhodný formát na výšku. Z kompozičního hlediska je chyba v umístění horizontu přímo doprostřed fotografie.

Postup ořezu na požadovaný formát a úprava kompozice:

Zvolte opět nástroj pro Ořez a z nabídky režimu vyberte Pevný poměr 3:2. Po kliknutí na modrou šipku si změňte poměr stran na 2:3 .


Obrázek č. 4

Po vytažení obdélníku si pomocí klávesové zkratky CTRL+TAB můžete zapnout pomocné osy, které vyznačují buď umístění zlatého řezu (jedno stisknutí), nebo dělí fotografii na třetiny (druhý stisk klávesové zkratky) - viz obrázek č. 4.

Takzvaná třetinová kompozice se využívá ve fotografii nejčastěji – horizont se umísťuje do 1/3.  Na průsečíky os je vhodné umístit hlavní motiv fotografie atd. V naší ukázce jsme zachovali dramatické popředí a ubrali méně zajímavou oblohu. Po kliknutí na tlačítko Oříznout jsme získali daleko zajímavější a kompozičně vyváženou fotografii, ve formátu 3:2 vhodném například pro zaslání do fotosběrny - viz obrázek č. 5.


Obrázek č. 5

Fotografie jako pozadí ve Windows

Pokud bychom chtěli fotografii použít na pozadí, nebo promítat na monitoru zvolíme raději režim ořezu 4:3 na šířku nebo přímo odpovídající počet obrazových bodů (1024x768, 1280x1024, …podle nastaveného rozlišení monitoru).


Obrázek č. 6

Postup ořezu vhodného pro pozadí ve Windows:

Opět vybereme vhodnou kompozici pomocí třetinového pravidla a klikneme na tlačítko Ořez. Fotografie na šířku více zdůrazňuje rozlehlost pole - viz obrázek č. 7.


Obrázek č. 6

Pokud se učíte fotografovat, můžete nástroj pro ořez s osami využívat pro kompoziční cvičení na podobných fotografiích jako v uvedených ukázkách. Nastavte si pevný poměr (nejlépe 3:2) a vyhledávejte vhodné výřezy na výšku i na šířku, všímejte si jak se celková nálada fotografie mění.

Poznámka:

Při zpracování fotografií ve fotosběrnách se používají formáty 10x15 cm (odpovídá poměru 3:2) a 9x13 cm. Při ořezávání fotografií na formát vhodný pro fotosběrny musíte vzít v úvahu tzv. technologický ořez, který není nikde přesně specifikován. Pokud chcete zachovat veškerá data využijte nabídky a raději si nechte vyrobit fotografie s bílými okraji a ořežte je ručně. Fototiskárny které pracují s papíry ve formátu 10x15 cm také potřebují určitý přesah pro bezokrajový tisk, proto ani před tiskem neořezávejte fotografie příliš těsně.

Další díly seriálu Tutorialy pro ZME:

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nová zrcadlovka od Nikonu má tiché focení a snímek udělá i z negativu

Nový Nikon D850 "pod rentgenem“

Tento měsíc společnost Nikon uvedla novou digitální zrcadlovku D850 s plnoformátovým čipem s rozlišením 45,4 Mpix.

BEZE SLOV: Takto se u nás rozpadala totalita. Bití, vodní děla a svíčky

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných...

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných fotografií zachycující průběh klíčových...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz