Počítač

Počítač

Zbavte se nepříjemného hluku počítače pomocí jednoduchého programu

  • 87
Snižte hlučnost počítače pomocí programu na zpomalení větráčků. Vyhledejte škodlivé procesy ve vašem systému, přizpůsobte si barvy ikon adresářů a mějte pod kontrolou svůj internetový provoz. Přehled užitečných programů.

SpeedFan 4.3 – freeware
Jsou-li počítače vaším koníčkem, rádi si je skládáte, vylepšujete a podobně, pak byste jistě měli znát softwarový nástroj SpeedFan. Jak již jeho název napovídá, jde o utilitku, která umožňuje sledovat a regulovat otáčky ventilátorů v počítači. To však není jediné, co dokáže.

SpeedFan je mezi přetaktovávači, avšak nejen mezi nimi, dnes již vlastně legendou. Dlouhá léta je vyvíjen a brán jako jeden z nejlepších nástrojů pro úpravu otáček ventilátorů připojených na základní desku PC. Díky němu je však dále možné sledovat i mnoho jiných parametrů. Kromě sledování rychlosti ventilátoru sleduje i teploty a napětí v počítači, zobrazuje S.M.A.R.T. informace o pevných discích včetně jejich teplot, a dokonce může měnit i frekvenci procesoru. To vše však dokáže, pokud toto základní deska umožňuje, případně je-li to povoleno (např. u HDD). Seznam kompatibilních desek lze nalézt na domovských stránkách programu. SpeedFan tak kromě regulace otáček ventilátorů může pomoci snížit teplotu CPU či v PC skříni, redukovat hluk, a dokonce snížit spotřebu energie.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).

    SpeedFan

    ProcessScanner 1.0 – freeware
    V operační systému Windows běží celá řada procesů. Zobrazit si je můžete kliknutím pravého tlačítka myši na hlavní lištu a vybráním volby Správce úloh. Přepnutím na kartu Procesy se zobrazí list týkající se procesů spuštěných v počítači. Tady máte přehled o tom, jaké služby běží, jaké aplikace, které nejsou na první pohled vidět, jsou spuštěny atd. Velmi lehce se zde však může skrýt nějaký škodlivý proces. Jak ho poznat? Jde to těžce, ale díky aplikaci ProcessScanner se o to můžete pokusit.

    Tento nástroj po instalaci v počítači projde a prozkoumá všechny právě spuštěné procesy a vytvoří jejich detailní seznam. Ten potom odešle na svůj domovský server ProcessLibrary.com k analýze. Zároveň se vám tento seznam otevře v internetovém prohlížeči. Vy se dozvíte jméno procesu, spouštěcí soubor, jeho status, bezpečnostní level, výkon, zda jde o službu atd. Kliknete-li na záznam, zobrazí se jeho detailnější popis. V první řadě jde o tzv. Security level, což není nic jiného než zpráva o tom, jak je nebezpečný (ukáže pomocí semaforu), zde se dozvíte i to, jak často tento proces uživatelé hledají. Dále nechybí jeho popis, informace o autorovi, velikosti, kolik zabírá místa v operační paměti, jeho verzi, MD5 součtu, rodičovském procesu, metodě jeho startu atd. Zkušený uživatel díky ProcessScanneru může rychle zjistit, co mu v PC běží za procesy, zda jsou bezpečné, a nemusí brouzdat po různých fórech a tuto informaci zjišťovat.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (901 KB).
    ProcessScanner


    iColorFolder 1.4 – freeware

    Patříte mezi ty uživatele PC, kteří si operační systém různě zkrášlují a vylepšují? Nebo jste jen pečliví a máte rádi pořádek? Pokud patříte do první nebo druhé skupiny, potom by se vám mohl líbit produkt s názvem iColorFolder.

    Jak je již z názvu patrné, jde o program pro změnu barvy ikonek u složek ve Windows XP. Po instalaci a spuštění máte na výběr ze čtyř balíčků přednastavených skinů ikon. Ikonky mohou zůstat nejen takové, jaké jsou po instalaci systému, ale také je lze změnit na ty, co budou ve Windows Vista. Dále je možné vybrat styl Mac OS X a nebo Aqua. Změna skinu je přitom velmi jednoduchá. Ten příslušný stačí pouze vybrat a zvolit tlačítko Apply. Pokud byste chtěli u každé ikonky složky použít jinou barvu, můžete použít i kontextové menu. Program se do něj totiž integruje a čeká zde na své použití. Chcete-li tak obarvit nějakou ikonku, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Color Label. Nyní vyberte vámi požadovanou barvu.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).
    iColorFolder


    NetMon&Stat 2.0. - freeware

    Chcete-li mít naprostý přehled o tom, kolik jste z internetu stáhli dat a kolik jich od vás odešlo, pak je dobré využít tzv. programy sloužící k monitorování přenesených dat. Do této kategorie spadá i český zástupce NetMon&Stat.

    Pro něj je totiž hračkou zaznamenat každý přenesený bajt, ať už od vás či k vám. Po instalaci a startu programu se objeví plovoucí okno, které vás informuje o aktuálních stavech připojení. Toto plovoucí okno se dá vypnout při stisku pravého tlačítka nad ikonou vpravo v systémové liště. Také z tohoto místa můžete vyvolat okno programu. V něm se mimo jiné dozvíte, jakou síťovou kartou (případně modemem) komunikujete na síti, zjistíte IP adresu svého PC a také statistiku odeslaných a přijatých dat. Velmi výhodná je i informace o průměrné rychlosti dat. To však není vše, co NetMon&Stat umí. Poradí si totiž i s tvorbou denních, týdenních a měsíčních statistik, a dokonce je umí exportovat do Excelu či HTML. Vítaná je jistě i možnost automatického schování plovoucího okna při nulovém přenosu dat a možnost smazat data ze statistiky podle data nebo všechny.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).
    NetMon&Stat