Zbavte se spamu!

  • 38
Podle některých studií představuje nevyžádaná pošta (spam) více než tři čtvrtiny všech e-mailů. Bojovat se s ní dá hned několika způsoby. Jedním z nejlepších řešení je využít služeb tzv. antispamového klienta. My vás seznámíme s těmi, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Snad každý uživatel elektronické poštovní schránky se již někdy setkal se spamem. Co si pod tímto pojmem představit? Ve své podstatě je spamming rozesílání nevyžádaných emailů ve snaze vnutit je lidem, kteří by jinak o ně neměli vůbec zájem. Většinou se jedná o obchodně zaměřené nabídky pochybných produktů, poloilegálních služeb nebo návodů na rychlé zbohatnutí.

V rámci týdne boje proti spamu na Technet.cz vám dnes dáme tip na jedenáct aplikací, které svádějí tuhý boj s tímto druhem e-mailů.

Programy pro detekci nevyžádané pošty používají hned několik metod. Nejvíce rozšířenou je však použití kombinace speciálních filtrů. Ty totiž odhalí většinu spamu, přičemž se dokáží poučit ze svých chyb. Specialisty jsou především programy založené na Bayesiánském antispamovém filtru, který používá speciální výpočty. Rozšířené jsou i aplikace, jenž k označení používají i speciální seznamy, obsahující informace o spamerech a spamerských adresách. Díky denní aktualizaci poskytují také vysokou míru odfiltrování spamů. Jiné zase používají různé black listy či white listy (seznam zakázaných, respektive povolených adres).

Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. Lehce tak oddělíte zrno od plev. Znáte-li další a lepší nástroje, podělte se o ně se čtenáři v diskusi.

K9 1.28 – freeware
Automatický e-mailový filtr, který spolupracuje s většinou poštovních programů na protokolu POP3. Třídí nevyžádanou poštu podle určitých kritérií. Používá inteligentní statistickou analýzu, zaručující vysoké procento zachycené nevyžádané pošty. K9 se samozřejmě podobně jako ostatní filtry učí, takže se později může při špatném označení vyvarovat chybného rozhodnutí.

  • Stahujte na této adrese (112 kB).
  • Mozilla Suite a Mozilla Thunderbird – freeware
    Dva projekty vyvíjené jako opensource mají na svědomí programátoři z Mozilla Foundation. Potřebujete-li tedy vytřídit z došlé pošty spam a navíc si nechcete instalovat nějaký filtrovací nástroj, potom zabijte dvě mouchy jednou ranou. Ať už si totiž nainstalujete Mozilla Suite anebo Mozilla Thunderbird, získáte nejen kvalitního, rychlého a bezpečného poštovního klienta (v případě Mozilla Suite i browser), ale také antismapový filtr. Vše je navíc v češtině.

  • Stahujte Mozilla Suite (12.6 MB).
  • Stahujte Mozilla Thunderbird (6 MB).
  • SpamBayes 1.0.3 - freeware
    SpamBayes je nadějný opensource projekt pro třídění pošty od nevyžádaných zpráv. Je založen na analýze zpráv, pomocí tzv. Bayesiánském antispamovém filtru. Každému výrazu v e-mailu je přidělena určitá pravděpodobnost, která definuje, zda se jedná o spam nebo o regulérní výraz. Pomocí speciálního vzorce je potom dosazením hodnot vypočítáno, zda jde o spam či nikoliv. Po několikadenním učení je program schopen odchytávat i 99% spamu. Je určen pro Office 2000, XP a 2003.

  • Stahujte na této adrese (3.4 MB).
  • Spamihilator 0.9.9.4 - freeware
    Jde o celkem zajímavý počin, který sedí mezi vaší e-mailovou schránkou a poštovním klientem. Používáte-li následující klienty - Outlook 2000/XP/2003/Express, Eudora, Mozilla, Netscape, IncrediMail, Pegasus Mail, Phoenix Mail či Operu, pak nastavení programu proběhne téměř automaticky. Pomocí funkce aktualizovat přímo v programu si lze stáhnout i češtinu. Antispam používá několik filtrů pro třídění pošty.

  • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
  • SpamPal 1.591 – freeware
    SpamPal by mohl zajímat ty z vás, kteří ke své elektronické poště přistupují z PC vybaveným Windows 95 a novějšími. Pracuje se schránkami používajícími protokoly POP3 a IMAP4. Je určen především pro e-mailové klienty jako je Microsoft Outlook, Outlook Express nebo Eudora. SpamPal sedí mezi vaším e-mailovým programem a poštovním účtem a při stahování pošty maily prověřuje. Pro identifikaci používá DNSBL seznamy, ve kterých se nacházejí informace o spamech. Seznamy se denně aktualizují. Program je počeštěn.

  • Stahujte na této adrese (706 kB).
  • Norton AntiSpam 2004 - shareware
    Také společnost Symantec (známá především svým antivirovým řešením a firewallem) přispěchala na pomoc a nabízí své řešení pro třídění pošty. Norton AntiSpam je tedy nástroj pracující s jakoukoliv e-mailovou schránkou podporující protokol POP3. Sám se učí ze svých chyb a díky tomu postupně narůstá procento dobře označených spamových e-mailů. Toho lze docílit i lepším nastavením pravidel či přidáním e-mailových adres do black listu apod. Pomůže vám také omezit reklamu v e-mailech.

  • Stahujte na této adrese (18.7 MB).
  • MailWasher 4.1.9 - shareware
    Komerční aplikace pro odstranění nevyžádané pošty ještě před stažením do počítače. Samozřejmě spolupracuje také s nejrozšířenějšími programy prostřednictvím POP3 a IMAP. Můžete si nechat zobrazit pouze hlavičku e-mailu a na jejím základě pak dát podnět, co se má s poštou provést. K rozeznávání používá jak heuristických metod, tak filtrů založených na vlastních i externích (ORDB, SpamCop) blacklistech. Na spamerské adresy může e-maily dokonce vracet, tak aby si rozesílatel myslel, že schránka neexistuje.

  • Stahujte na této adrese (3.1 MB).
  • Spamfighter 3.3.1 – freeware
    Spamfighter je antispamový plug-in pro programy Microsoft Outlook a Outlook Express. Kdykoliv vám přijde nová pošta, aplikace ji otestuje, a jestliže ji určí jako spam, přesune ji do speciální složky. Tam ji můžete později mazat, případně třídit. Pro domácí použití je zdarma. V naší zemi se těší velké podpoře (cca 3 tisíce uživatelů).

  • Stahujte na této adrese (5.6 MB).
  • EmC 817 - freeware
    EmC je zkratka pro Email Control. Aplikace čte záhlaví e-mailů ještě na straně serveru. Dle kritérií pak rozhoduje, která pošta je čistá a která nikoliv. Kontrola probíhá za pomoci speciálních filtrů, jenž se dají konfigurovat. Dokáže odhalit odesílatele včetně jeho domény a poradí si i se skripty. Pracuje s e-mailovými účty na protokolu POP3. Nabízí statistiku, která vás informuje o četnosti spamů v různé dny.

  • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
  • Spammunition 0.64 beta – freeware
    Spamový filtr do Outlooku. Pokud vás spam štve, nainstalujte si tento prográmek. Nějaký čas ho musíte učit tomu, co je spam a co není, ale do měsíce dokáže filtrovat nevyžádanou poštu zcela bez vaší asistence. Návod, jak ho učit, najdete v dokumentaci k programu.

  • Stahujte na této adrese (780 kB).