Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbavte se vypálených míst na fotografii

aktualizováno 
Připadají vám vaše fotografie příliš tmavé nebo naopak přesvětlené? Pak se vám nebo automatice digitálního fotoaparátu, podařilo chybně nastavit expozici? Jak si s tento problém vyřešit? Poradíme vám.
Ne vždy se fotografie povede tak jak má – může být příliš světlá, nebo naopak příliš tmavá. Ale i u takovéto fotografie lze v programu Zoner Photo Studio 7 napravit chyby vzniklé špatnou expozicí.

Expozice je odborný výraz pro vystavení snímacího čipu světlu, které proniká objektivem a „kreslí“ fotografii. Expozice je závislá na množství dopadnutého světla, které se ovlivňuje clonou a časem po který světlo na čip dopadá. Záleží také na vhodně nastavené citlivosti snímače (ISO). Moderní fotoaparáty určují správnou expozici výpočtem, který ale nemusí být vždy dokonalý. Proto je dobré naučit se ovládat dobře váš fotoaparát, zejména využívat možnost korekce expozice.

Podexponovaná fotografieDobře exponovaná fotografiePřeexponovaná fotografie

podexponovaná, správně exponovaná a přeexponovaná fotografie 

Pokud si nejste jisti správnou expozicí a záleží vám na dobrém výsledku, můžete použít stupňovanou expozici, neboli bracketing, která bývá k dispozici u mnoha fotoaparátů. Fotoaparát vytvoří sérii snímků s odstupňovanou expozicí, z nichž následně vyberete ten nejlepší.

Při fotografování může pomoci i histogram, který mnohé digitální fotoaparáty zobrazují ještě před vlastní expozicí – tzv. živý histogram. Histogram je graf, který ukazuje poměrné zastoupení tónů od černé po bílou. Mezi těmito krajními hodnotami je pomocí úseček, zobrazen výskyt tmavých, středních a světlých tónů. Ze vzniklého „pohoří“ lze poměrně snadno zjistit správnost expozice, stačí si prohlédnout jeho tvar. Histogram si v programu Zoner Photo Studio 7 můžete již při prohlížení fotografií zobrazit v okně náhledu a také jej kontrolovat při jakékoliv úpravě.

Histogram

Při úpravách fotografií v Editoru Zoner Photo Studia 7 si také můžete zobrazit podrobnější histogram pomocí klávesové zkratky CTRL+H. Pokud máte vytvořený výběr zobrazí se vám histogram vytvořený pouze z vybraných bodů.

Podexponovaná fotografie

Podexponovaná fotografie

Na grafu je vidět seskupení všech tónů do levé části. Zcela chybí bílá a světlé tóny.

K úpravě expozice fotografií použijeme profesionální funkci „Úrovně…“, která se skrývá v menu Upravit – Vylepšit obraz.

V levé části dialogu je nejprve výběr upravovaného kanálu. Pokud nechcete současně s expozicí upravovat i barevnost, ponechte vybranou hodnotu RGB, které vyjadřuje úpravu jasu fotografie. Pod tímto výběrem se zobrazují vstupní úrovně snímku – vypočítaný histogram pro tuto fotografii, nebo výběr. Dále je zde škála výstupních úrovní, do kterých je fotografie „přepočítána“.

Podexponovaná fotografie

Nejprve posuneme jezdcem bílého bodu vstupních úrovní na konec vzniklého grafu – tím získáme kresbu do světel.

Podexponovaná fotografie

Fotografie je stále trochu tmavší, proto ještě upravíme střední tóny – stejně jako když upravujeme světlost pomocí korekce gamma. Tímto je tmavá fotografie upravena.

Přeexponovaná fotografie

Přeexponovaná fotografie

Histogram přeexponované fotografie je posunut doprava a je v místě bílého bodu jakoby uříznut. Na fotografii zcela chybí černá barva a tmavé tóny. Tuto fotografie bude velmi obtížné upravit, protože ve světlých místech se zcela vytratila kresba – vznikly tzv. přepaly.

Přeexponovaná fotografie

U takto přeexponované fotografie lze posuvníkem černého bodu vstupních úrovní odstranit šedý nádech ve tmavých částech fotografie.

Přeexponovaná fotografie

Střední posuvník (gamma) upraví pouze ty části ve kterých zůstala alespoň nepatrná kresba. To lze nejlépe vidět po kliknutí na žlutou ikonku, kterou se zapne funkce zobrazení přepalů.

Do přepálených míst lze kresbu vrátit pouze klonováním, případně lze snížit hodnotu výstupních úrovní některých barevných kanálů a vypálené místo tak obarvit.

TIP: Při fotografování se snažte maximálně omezit přepaly – sledujte histogram a používejte funkce na korekci expozice.

Málo kontrastní fotografie

Pomocí úpravy úrovní lze také fotografii upravit kontrast pomocí úpravy černého a bílého bodu histogramu – fotografie tím ztratí svůj šedý nádech.

Kontrast

Nastavte černý a bílý posuvník vstupních úrovní na okraje grafu – fotografie ztratí šedý nádech. Tuto úpravu je vhodné provést u většiny digitálních fotografií. Při klasickém fotografickém procesu to za vás s největší pravděpodobností udělá obsluha minilabu.

 

Co s tmavou fotografií

Na této fotografii zcela chybí střední tóny. V obloze je patrná kresba a ve tmavých odstínech se skrývají kameny. I z tohoto polotovaru lze získat působivý snímek.

Tmavý snímek

Pomocí posunutím černého bodu do oblasti, kde končí kresba stínů a středního posuvníku na okraj počátku kresby světel vznikne efektní obrys zříceniny s dramatickou oblohou.

Prosvětlení snímku

Pomocí funkce Projasnit stíny (Úpravy – Vylepšení obrazu – Projasnit stíny) lze projasnit stíny a zároveň ztlumit světla. Stejného efektu by šlo dosáhnout pomocí výběrů a oddělené úpravy světlé a tmavé části fotografie pomoci Úrovní.

Prosvětlení snímku - předProsvětlení snímku - po

Prostřednictvím funkce na úpravu úrovní lze s fotografiemi čarovat. Tvar histogramu a konkrétní nastavení ovládacích prvků je pro každou fotografii jiné a proto je nutné si s každou fotografií pohrát trošku jinak. Odměnou vám budou krásně barevné a kontrastní fotografie.

 

Další rady pro úpravu fotografií:

 

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.

Autor:


Témata: DigiFoto, ISO, software


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

ŠKODA AUTO a.s.
Architekt

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.