Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že vás přes Google špiclujeme? Ale kdepak

  8:08aktualizováno  8:08
Ani ne měsíc poté, co největší vyhledávač Google zarazil kótu na české území, poslal sem významného vyslance. Právník Peter Fleischer, který se zabývá ochranou soukromí, během posledních pěti dnů objel Polsko, Maďarsko a Česko. V těchto zemích Google nyní rozjíždí svůj byznys, který spočívá především ve vyhledávání kousků informací na internetu.
Firma, kterou její dva zakladatelé vybavili krédem „nebuďme zlí“, totiž musí čím dál častěji dokazovat, že se svého neformálního hesla drží. Fleischer, který dříve pracoval v Microsoftu, včera vysvětloval, jaké informace Google sbírá, co s nimi dělá a co o člověku, který přijde na jeho webové stránky, ví.

A ví toho poměrně dost. Při první návštěvě se do počítače uloží malý kousek kódu, slangově „koláček“, který slouží k identifikaci prohlížeče. Díky tomu si Google pamatuje, co člověk obvykle hledá nebo jak nejčastěji vypisuje jméno Britney Spears. „Koláček“ funguje jako přihrádka na jeho serverech, kam se přiřazují informace z některých dalších služeb - třeba hledání obrázků.

Google tedy ví, co se z daného počítače hledá, nebo jaké zprávy člověka u daného přístroje zajímají. Díky další vlastnosti internetu tuší, kde bydlíte. Obvykle s přesností na město. Obdobné možnosti má velká část majitelů webových stránek a také je využívají, byť se nemohou návštěvností s Google srovnávat. „Tyto údaje sbíráme, abychom dokázali dělat lepší služby, a chráníme se tím i proti zlým lidem,“ říká Fleischer. Díky tomu dokáže například blokovat útoky na své stránky „Důležité je, že nevytváříme žádné profily (lidí),“ dodává Fleischer.

Teoreticky tedy Google dokáže dát dohromady informace - před měsícem hledal sirky, před týdnem papír, včera srovnával ceny benzinu a dnes je zpráva o požáru ve škole, z které se připojuje k internetu - těchto schopností však nevyužívá.

Policie má zájem

Když americké ministerstvo spravedlnosti letos zažalovalo vyhledávač o vydání citlivých dat, akcie firmy spadly téměř o desetinu. Google ve sporu z větší části uspěl.

Fleischer proto nyní lobbuje, aby záznamy na firemních počítačích byly chráněny stejně jako na těch doma.

S tím, jak Google pokračuje k dalším službám, jako je e-mail či placení na internetu, roste i jeho cena pro policii a soudy. „Na internet chodí víc lidí, vyšetřovatelé se učí s novými technologiemi pracovat a nové zákony nám nařizují skladovat čím dál víc údajů,“ říká Fleischer. Zatímco příkazům soudů, které chtějí informace o konkrétním počítači či prohlížeči, musí Google vyhovět, žádostem vlád o předání záznamů se bude Fleischer vždy bránit.


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Najdete na iDNES.cz