Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zen II – luxusní nedokonalost (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
Jako první v republice jsme měli možnost testovat luxusní all-in-one PC dovážené společností Umax. Zjistili jsme, co umí, na co nestačí a komu se může hodit.

Značku Umax u nás zná pravděpodobně každý, kdo si kdy kupoval skener. Už delší dobu se ale česká pobočka této společnosti snaží dovážet pod svou značkou i jiná zařízení. Kromě zajímavých notebooků způsobil před více než rokem rozruch osobní počítač Zen, který v LCD displeji integroval základní desku a na stole zabíral jen minimum místa. Vysoká cena však tento přístroj odsoudila do pozice imageového stroje pro manažery a technické hračičky. Jak to tedy vypadá s novinkou - "pokračovatelem rodu" Zen?

ZEN II

Umax Zen II na první pohled jako počítač nevypadá a na rozdíl od svého staršího bratříčka působí mnohem elegantnějším dojmem. Respekt vzbuzuje zejména sedmnáctipalcový LCD displej, ostatně mnoho jiného na Zenu neuvidíte. V podstavci pod obrazovkou je uložen pevný disk a dvě pozice pro přídavné mechaniky. Jedna z nich je už od výrobce osazena optickou mechanikou podle výběru zákazníka, v našem případě šlo o obyčejnou DVD mechaniku. I ostatní vybavení bylo někde na půl cesty mezi superpočítačem a kancelářským strojem. Dodávaný OS Windows XP Home edition to jen potvrzuje. Než se ale pustíme do rozebírání jednotlivostí, musíme upozornit na fakt, že zapůjčený přístroj je z preprodukční série, a tak se v některých ohledech liší od sériově dodávaných.

ZEN II

Srdcem stroje je procesor Intel Pentium 4, v našem případě s taktem 1,8 GHz (podporováno je až 2,4 GHz) osazeném v základní desce s čipsetem i845D s 512 MB Rambus pamětí. Grafický subsystém je postaven na adaptéru Ati Mobility Radeon se 64 MB RAM. Pro komunikaci s okolím slouží pc card slot a 4 klasické USB porty, z nichž dva zabírá myš s klávesnicí. Chybí podpora standardu USB v. 2.0, kterou vyvažuje přítomnost fire-wire rozhraní. Součástí počítače je i síťový adaptér a modem. Staromilci ocení i klasickou disketovou jednotku umístěnou v levém boku displeje. Protože se o Zenu II hovoří jako o multimediálním centru, nechybí ani zabudované (a překvapivě dobře znějící) reproduktory a infračervené rozhraní pro ovládání počítače dálkovým ovladačem. Oproti původním předpokladům však chybí integrovaný televizní tuner, takže pro sledování televizních programů bude potřeba obětovat jeden USB port a peníze na nákup externího tuneru.

ZEN II

I přesto je první dojem z práce na Zenu II velice kladný. Horší už to bylo s výsledky testování. Popravdě řečeno výsledek 2064 bodů ve 3D Marku 2001SE nás skoro vyděsil. V době, kdy je překonání limitu 10 000 bodů otázkou investice do procesoru kolem 2 GHz a grafické karty GeForce 4, je to opravdu zklamání. Testování v Sandře ale dopadlo úplně jinak. Použitá paměť typu rambus zvládala přenést 2082 MB/s a v čistě aritmetickém benchmarku naměřila Sandra Dhrystone výkon 3422 MIP/S, Whetstone 933/2181 MFLOPS. Z toho vyplývá, že jedinou slabinou je skutečně použitý grafický čip. Ve 3D Mobility Radeon prostě významně ztrácí, i když to vynahrazuje u Ati tradičně silnou podporou přehrávání DVD a práce ve 2D.

Trochu rozpačitý dojem v nás zanechal také použitý displej: 17“ úhlopříčka vypadá více než dobře, ale maximální rozlišení zobrazovací jednotky je 1280 x 1024, což je ve srovnání s některými notebookovými displeji málo. Za to však Zen bez potíží zvládá i velice rychlé akční scény ve filmu Matrix. Stejně tak bylo více než uspokojivé hraní 3D strategické hry Empire Earth, což poněkud upravuje i náš dojem z výsledků 3D Marku.
Přesto vyvstává otázka, komu je Zen II určen. Původní Zen byl jednoznačně určen do stylových kanceláří nebo do bankovních domů a dalších obchodních prostor. Když se objevily první informace o „pokračování“, směřovaly k nasazení do domácností. Slibovaný zabudovaný TV tuner se (snad zatím) nekoná a také cena je pro české rodiny opravdu vysoká. Pro fanoušky by ale i přesto mohl být Zen zajímavý jako LCD televizor, protože ceny samostatných LCD televizí jsou samy o sobě dost vysoké, takže v porovnání s nimi Zen nevychází tak špatně. I přes to vše ale Zen II potkáte spíše na stolech vedoucích pracovníků, možná i v bankách a určitě si jej oblíbí marketingoví pracovníci, kteří jej využijí i jako elegantní prezentační nástroj.

Hodnocení

Výkon: 17 z 30 bodů
Ve všech oblastech vyjma grafického subsystému je výkon Zenu II excelentní.

Funkce: 15 z 20 bodů
Jako kancelářský počítač pro vyšší management nebo do prostor, které mají firmu reprezentovat a zároveň v nich není dostatek místa, Zen II plně vyhovuje. Do opravdového multimediálního cetra mu ale chybí kvalitnější zvukový subsystém a hlavně původně slibovaný TV tuner.

Vybavení a instalace: 13 z 15 bodů
Počítač vybalíte, připojíte klávesnici, myš a kabel a můžete pracovat. Windows XP jsou určitě vhodnou volbou, i když nám by se více líbila verze professional. Vhodnější by byla i dodávka bezdrátové klávesnice a myši.

Design a ovládání: 9 z 10 bodů
Tady nemáme co vytknout, snad jen to, že kvůli absenci tuneru je infraport nevyužitý. Ovládání "dálkou" rovnou z křesla by nebylo od věci.

Cena: 10 z 25 bodů
Cena 89 000 Kč za základní model s nejslabším procesorem a CD-ROM mechanikou je opravdu vysoká. Velký podíl na ní má 17” displej, ale i použití celé řady notebookových komponent. Normální uživatel si pravděpodobně za stejné peníze pořídí spíše notebook. Pro bohaté manažery však jde o zajímavý product.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz