Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i streamer a hudební přehrávač Poly. Celkový dojem zatím trochu kazí dočasné nedostatky, na které však po chvíli nadšeného poslechu snadno zapomenete.
Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných poslechových zařízeních a svými kvalitami a možnostmi se uplatní i v domácí poslechové sestavě. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Před dvěma lety představila společnost Chord Electronics maličký D/A převodník a sluchátkový zesilovač Mojo. Na Technetu jsme měli první recenzi v ČR (k přečtení zde: Mojo. Malá krabička dostane nejlepší možný zvuk z mobilu, tabletu i PC) a jejími zvukovými kvalitami jsme byli bezvýhradně nadšeni.

Jedinou nevýhodou při použití na cestách byla nutnost připojit chytrý telefon sloužící jako hudební přehrávač (zdroj hudebních dat a ovládacího rozhraní) pomocí USB kabelu, což není na cestách nejšikovnější. Po dvou letech vývoje proto výrobce představil řešení, které nutné použití kabelů odstraňuje - hudební streamer a přehrávač Poly.

Stručné představení: jen a pouze pro Mojo

Poly je vlastně maličký počítač s operačním systémem napsaným na míru (založeném na Linuxu). Funguje jako streamer, na který můžete bezdrátově posílat hudební data přes wi-fi nebo Bluetooth. Přes wi-fi pak umí DLNA, AirPlay a Roon, v budoucnu i napřímo Tidal, Qobus a další služby - aktualizace firmware probíhá přes wi-fi přímo ze serverů Chordu. Má také slot pro microSD kartu, a tak umožňuje přehrávání hudebních souborů na ní uložených.

Poly bude možné koupit nejen samostatně, ale i v kompletním setu s Mojo, microSD kartou, přenosným pouzdrem, USB kabelem a „pinem“ pro stisk servisního tlačítka.

Z hlediska podpory digitálních formátů je na tom Poly stejně jako Mojo - přehraje i hi-res zvukové soubory do parametrů 768 kHz / 32 bit a až 256 bit DSD, přičemž při stream DSD obsahu je realizován jako DoP (DSD over PCM), při přehrávání DSD souborů z paměťové karty se nic nemění. Z karty pak hraje FLAC, ALAC, AIFF, AAC, WAV, OGG Vorbis, WMA a MP3. A samozřejmě DSF.

Již na první pohled je jasné, že Poly je vytvořené přímo pro Mojo - samo o sobě nelze ani spustit. K Moju jej připojíte „nacvaknutím“ na konektory, což by samo o sobě nebylo příliš mechanicky stabilní spojení, a tak najdete v příslušenství i pevné pouzdro, do kterého spojenou kombinaci Mojo+Poly bezpečně vložíte. Obě zařízení mají své akumulátory, nabíjet lze oba najednou společným 2A adaptérem (ten v balení nenajdete, nejspíše jej však již máte od svého chytrého telefonu) - my jsme úspěšně použili pětiportovou nabíjecí stanici Anker.

Jak je patrné, Poly nemá žádné ovládací prvky (mimo jednoho servisního tlačítka schovaném za miniaturním otvorem - musíte použít „pin“ podobně jako pro vyndavání SIM karet z některých telefonů) a veškeré ovládání tak řeší bezdrátově připojený chytrý telefon či tablet.

Uvedení do provozu

S recenzí jsme poněkud otáleli, protože zatím chybí jedna poměrně důležitá komponenta - vlastní ovládací aplikace (jmenovat se bude GoFigure), kterou vše snadno nastavíte a má umožnit i snadnou obsluhu při přehrávání. Původně měla být dostupná ještě letos, ale nakonec výrobce posunul vydání až na konec ledna 2018. Nedoladěnou aplikaci nám nakonec výrobce neposkytl ani jako instalační apk soubor, takže jsme ji neměli možnost vyzkoušet. Nevadí, recenzi poté aktualizujeme.

Poly je dělané přímo pro Mojo. Komunikace probíhá přes USB, mechanickou soudržnost obou zařízení zajišťují západky do v tu chvíli nevyužitého koaxiálního a optického vstupu Moja.

I bez aplikace lze totiž na Poly hudbu poslouchat, nejvíce chybí při úvodní konfiguraci. Tu zatím vyřešíte tak, že zmíněným „pinem“ na pět sekund stisknete vnořené konfigurační tlačítko, Poly spustí vlastní wi-fi hotspot a vy tak můžete zařízení nakonfigurovat přes webové rozhraní. Je to trochu víc IT, než by si zhýčkaný uživatel highendové elektroniky představoval, ale veskrze funkční.

V provozu

Při domácím provozu je to velmi snadné - zvolíte připojení k lokání síti (ve webovém rozhraní zadáte SSID a hesla všech sítí, se kterými budete Mojo používat). V ten moment je Chord dostupný síťovým přehrávačům jako vzdálený „renderer“ a vy na něj můžete hudbu směrovat.

V telefonu s OS Android jsme využívali aplikaci BubbleUPnP (licence stojí 85 Kč) a fungovala velmi dobře. Mohli jsme přehrávat hudbu uloženou v telefonu, na SD kartě v Poly (její obsah je skrze její vlastní mediaserver dostupný i jiným zařízením v síti), soubory na síťovém disku a také streamovanou hudbu ze služby Tidal nebo třeba Google Music. Na paměti je třeba mít, že tímto způsobem se v Tidalu či Google Music nedostanete k hudbě uložené pro „offline režim “, vždy jde o živý stream ze serverů.

Přímá integraci Tidalu a možnost použití se Spotify a dalšími službami by mělo přijít s dalšími aktualizacemi a vlastní aplikací. 

Poly+Mojo pohromadě. Na Poly vidíte v detailu otvor s vnořeným tlačítkem pro konfiguraci a přepínání síťových režimů, slot pro microSD kartu, nabíjecí USB port a dvě stavové diody.

Při domácím použití lze využít i unikátní aplikaci Roon, která se snaží přenést atributy fyzických hudebních nosičů do digitálního světa. Jejím srdcem je „jádro“, které běží na počítači nebo síťovém úložišti (vybrané modely QNAP a Synology) a spravuje celou hudební sbírku ze všech různých zdrojů a podle připojených kompatibilních přehrávačů se rozhoduje, v jakém nejlepším zvukovém formátu bude do zařízení zvuk odesílat. Zároveň (a na to jsme narazili v první větě tohoto odstavce) doplňuje do rozhraní aplikace kompletní booklety a informace o albech i interpretech, životopisy interpertů, hudebníků, skladatelů ... a přidává související hudební recenze, texty písní, nebo třeba data chystaných koncertů. Vše můžete ovládat jak na počítači, tak chytrých telefonech a tabletech. Aplikace je placená, ročně přijde na 2600 Kč, doživotní licence pak stojí zhruba 11 000 Kč, což nám připadá poněkud příliš. K Poly dostanete čtvrtletní předplatné (ale je otázkou, zda poté chcete riskovat odvykací kůru). 

Na cestách můžete Poly používat několika způsoby. Tím prvním je vytvoření mobilního hot-spotu na svém telefonu. Jakmile zmizí domácí síť, Poly se k němu připojí a pak funguje stejně jako doma. Pokud máte dostatečný datový tarif, můžete na cestách i streamovat z cloudových služeb. Když dorazíte do práce a vypnete hotspot v telefonu, Poly se automaticky přihlásí i k této síti - všechny samozřejmě musíte předem nakonfigurovat.

Druhým, zatím teprve ohlášeným způsobem, který v době psaní recenze nefungoval a nejspíše tak dorazí až se softwarovou aktualizací, je režim AP (přístupový bod). Při něm wi-fi hotspot vytvoří přímo Poly, vy se k němu chytrým telefonem připojíte a posloucháte. Nevýhodou bude, že telefon v tu chvíli nebude připojený k internetu (wi-fi bude připojena k Poly bez internetu a 3G/4G většina telefonů vypne v momentě, kde se připojí k wi-fi). Výhodou pak menší nároky na akumulátor telefonu.

Třetí možností je připojit telefon pomocí Bluetooth. Je to však spíše nouzové řešení, které příliš nedává smysl - pokud chcete Bluetooth sluchátka, koupíte si Bluetooth sluchátka a nebudete z principu přenosu kvalitativně limitovaný způsob realizovat samostatným highendovým zřízením. Jako nouzové jej vnímá i výrobce - na představení v Londýně nám tak i zdůvodnil fakt, že pro přenos využívají jen A2DP/SBC, nikoli kupříkladu AptX (ale na druhou stranu jak se ukázalo při poslechu, jeho zvukové kvality jsou zcela využity, hraje překvapivě dobře).

Přibalené pouzdro sedí perfektně na obou komponentech a prakticky z nich tvoří jeden. My jsme jej sundavali jen po dobu nabíjení, vzhledem k většímu zahřívání Mojo i Poly během nabíjení nám to přišlo k zařízením ohleduplnější. Pravdou ale je, že západka na pouzdře se otevírá nesnadno a nejsme si jistí, jak dlouho pravidelné otevírání vydrží.

Poly na jedno nabití vydrží hrát necelých devět hodin (při streamování přes wi-fi), Mojo o hodinu méně.  

Zvuk je skvělý, ale rozhodně ne za málo peněz

Ze zvuku Mojo jsme byli nadšení a kombinace s Poly jeho kvality rozhodně nijak nesnižuje. Zvuk kombinace je naprosto excelentní a prakticky nenacházíme cokoli kritikyhodného. Zvuk je velmi živý a bavilo nás jej poslouchat. Oceníte velmi dobrou dynamiku a to i na basech, dostatek velmi přesně vykreslených detailů a zároveň plné hutné tělo zvuku a velmi dobrý prostor nahrávky i lokalizace nástrojů. Mojo+Poly jsme poslouchali na řadě sluchátek Sennheiser, Beyerdynamic a Sony a došli k závěru, že charakter výsledného zvuku se nejvíce odvíjel právě od schopností použitých sluchátek.

Pokud se povede plánovaná aplikace a s další aktualizací dorazí přímá podpora Tidalu, širší podpora streamovacích služeb a funkční režim přístupového bodu, bude kombinace Mojo a Poly takřka perfektní.

Poly pořídíte za 15 990 Kč, Mojo za 12 990. Cena za kombinaci s příslušenstvím v krabici ve článku zatím není známa.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Nový etalon špičkových smartphonů. Test Samsungu Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra

S novým Galaxy S24 Ultra se Samsungu povedlo něco, co jsme možná ani nečekali. Je to totiž...

Tip na dárek: jedna nabíječka pro všechna zařízení i celou rodinu

Nabíječka Fixed

Výkonem až 100 W dokáže nabít notebook, tablet, mobil, chytré hodinky, nebo třeba bluetooth...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 162 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 39 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...