Živé novinky od Microsoftu

aktualizováno 
Programy Windows Live rozšiřují nástroje operačního systému Windows Vista a XP a jsou těsně provázány s internetovými službami Microsoftu. Nedávno uvolněná betaverze balíku aplikací Windows Live Wave 3 nabízí řadu vylepšení i zcela nové programy.

Windows Live

Aktuální betaverze je zatím k dispozici pouze v angličtině, u finálních verzí programů lze ovšem očekávat překlad do češtiny, stejně jako tomu bylo i u verzí předchozích. Použití všech programů z balíčku Windows Live je samozřejmě zcela zdarma.

Aplikace z balíku Windows Live můžete instalovat pomocí kompletního instalátoru, který již obsahuje všechny programy a nebude stahovat další data z internetu, nebo pomocí webového instalátoru, kde si vyberete aplikace ke stažení a instalaci. Všechny aplikace, až na Windows Live Movie Maker, jsou použitelné jak ve Windows XP, tak i ve Vistě. Windows Movie Maker funguje pouze pod Windows Vista. Webový instalátor nabídne vždy jen ty součásti, které je možné v konkrétním počítači instalovat nebo aktualizovat.

Webový instalátor stahujte zde. (1 MB, freeware)

Kompletní instalátor je k dispozici na Slunečnici zde u Microsoftu zde. (135 MB, freeware)

Instalace Windows Live

K využití většiny služeb a aplikací Windows Live je třeba si zřídit tzv. Windows Live ID, zjednodušeně řečeno uživatelský učet, zahrnující, mimo jiné, i schránku na serveru Hotmail. Registrační stránku najdete zde, stačí vyplnit jen několik základních informací. Pojďme se ale podívat, co všechno se v balíku Windows live Wave 3 nachází.

Windows Live Toolbar

Panel nástrojů pro internetový prohlížeč Internet Explorer je integračním prvkem pro snadný přístup k dalším aplikacím a webovým službám Windows Live (e-mail, fotogalerie, kalendář, chat). Díky Smart Menu můžete pracovat s textem vybraným na stránce – například vyhledávat adresy na mapách nebo překládat text stránek (čeština zatím mezi podporovanými jazyky není). Windows live Toolbar usnadňuje také hledání na webu a v historii navštívených stránek.

Stránky Windows Live

Microsoft Office Outlook Connector

S nástrojem Microsoft Office Outlook Connector snadno propojíte svého poštovního klienta Microsoft Outlook se schránkou na serveru Hotmail. Kromě práce s e-maily je také automaticky synchronizován adresář kontaktů a obsah kalendáře. Všechny tyto důležité informace pak máte vždy k dispozici jak v počítači, tak i na internetu. Schránky na Windows Live Hotmail přitom nově nabízejí například 5 GB prostoru a vylepšený spamový filtr.

Microsoft Office Outlook Connector

Windows Live Family Safety

Rodičovský filtr internetových stránek se nastavuje přes webové rozhraní, které kromě centrálního registru vhodných a nevhodných stránek (zatím bez českých webů) nabízí také uživatelskou definici povolených a zakázaných adres. Filtrování komunikace funguje také na kontakty ve Windows Live Messengeru i na komunitních stránkách Windows Live Spaces. Mimo to mohou rodiče sledovat, jaké stránky si děti prohlížejí a na základě toho nastavovat další pravidla. Možnosti nastavení filtru jsou skutečně bohaté, navíc je možné nastavení sdílet i na více počítačích současně.

Windows Live Family Safety

Windows Live Movie Maker

Další novou aplikací, pracující jen ve Windows Vista, je nástroj na základní zpracování videa Windows Live Movie Maker. Funkce programu jsou velmi omezené, zahrnují jen složení videí a obrázků do jediného souboru, vložení zvukové stopy a několika přechodových efektů. Windows Live Movie Maker nenabízí ani tolik funkcí jako jeho obdoba Windows Movie Maker, která je standardní součástí instalace Windows Vista a XP. Zajímavé jen snad jen ovládání pomocí pásu karet, jak jej známe z MS Office 2007.

Windows Live Mail

Hledáte-li náhradu zbytečně robustního, placeného Outlooku, určitě vyzkoušejte poštovního klienta Windows Live Mail. Aplikace nabízí funkce pro práci s e-maily, kontakty a RSS kanály, velmi zásadní novinkou je kalendář, synchronizovaný s online službou Windows Live Calendar. Kalendář je jedinou zásadní inovací programu Windows Live Mail, ale o to významnější. Pro běžného uživatele nahradí Windows Live Mail placený MS Outlook, zastaralý, bezplatně dostupný Outlook Express i Windows Mail z Visty. Kromě účtu na Hotmailu umí Windows Live Mail spolupracovat i s dalšími schránkami na internetu.

Windows Live Mail

Windows Live Messenger

Komunikace po internetu nejsou jen e-maily, ale také chatování pomocí sítě MSN a klienta Windows Live Messenger. Mezi viditelné novinky programu patří změna vzhledu uživatelského rozhraní a ovládacích prvků. Novinkou je také možnost třídění kontaktů do kategorií, uživatelsky definovatelný seznam oblíbených kontaktů nebo vytváření komunikačních skupin. Windows Live Messenger u jednotlivých kontaktů nově oznamuje změny jejich profilu, přidání nových fotografií na Facebook a další aktuální informace.

Windows Live Messenger

Windows Live Writer

Přestože k tomu název aplikace svádí, nejedná se o bezplatný textový editor, ale o program na pohodlné vytváření příspěvků do blogu a jejich publikování na internetu. Vedle Windows Live Spaces je podporováno publikování i na několika dalších blogovacích serverech (Blogger.com, WordPress aj.). S programem se pracuje velmi podobně jako s jednoduchým textovým editorem, nechybí zobrazení náhledu vytvářeného příspěvku nebo jeho zdrojového kódu. Kromě různých kosmetických vylepšení byly posíleny především funkce pro publikování videa. Nyní stačí v programu vybrat soubor s videm uložený v počítači a Windows Live Writer se již postará o jeho umístění na servery jako YouTube nebo Soapbox a vložení do vytvářeného příspěvku. Podobně funguje také vkládání fotografií. Díky intuitivnímu ovládání může se nástrojem Windows Live Writer Blogovat opravdu každý.

Windows Live Writer

Windows Live Photo Gallery

Program Windows Live Photo Gallery je určený k prohlížení i úpravám fotografií a obrázků a jejich vystavování na serverech jako je Flickr nebo Windows Live Spaces. Windows Live Photo Gallery přichází s podobnou novinkou jako nedávno uvedený Google Picasa 3 – totiž rozpoznáváním tváří na fotografiích. Windows Live Photo Gallery vyhledá všechny fotografie na kterých jsou osoby s viditelnou tváří, a umožní k nim přidat popisek. Snadno si pak vyhledáte všechny fotky, na kterých je zachycen konkrétní člověk. Při označování lidí na fotografiích můžete použít seznam kontaktů z Windows Live Messengeru. Mimo to přibyly některé nové funkce pro editaci (otáčení snímku, převod na černobílou fotku) nebo práci s metadaty fotografií (EXIF, popisky, GPS informace atd.). Kvality Google Picasa ale zatím Windows Live Photo Gallery nedosahuje.

Windows Live Photo Gallery  

Sada programů Windows Live Wave 3 je zatím ve stádiu betaverze, proto lze omluvit absenci podpory češtiny i některé chybičky. Zatím například nefunguje aplikace Windows Live Call, která má umožňovat volání z počítače na pevné linky. V každém případě jde ale o soubor užitečných a snadno ovladatelných nástrojů se zajímavými funkcemi, které stojí za vyzkoušení.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Odinstalujte bloatware a zkuste bitcoin peněženku v prohlížeči

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte ve svém tabletu nebo mobilním telefonu aplikaci na správu poznámek a úkolů, nástroj na hromadné...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz