Další várka pro zvědavé: zkratky a technologie, které je dobré znát

aktualizováno 
Druhý díl (N-Z) - Ačkoli jsou dnešní technologie z uživatelského hlediska stále jednodušší, zorientovat se v jejich obrovském množství je stále složitější. Přinášíme další várku jednoduše vysvětlených zkratek a technologií.

Žádný strach. S naším průvodcem se v nových technologiích zorientujete. | foto: Profimedia.cz

NFCkomunikace přiblížením

O NFC se mluví již docela dlouho, ale teprve nyní se masověji rozšiřuje. NFC je zkratka pro "Near Field Communication", tedy komunikace v blízkém poli. Využívá se u bezkontaktních platebních karet, nebo třeba pro komunikaci mezi dvěma mobilními telefony. Vše, co musíte udělat, je přiblížit obě zařízení k sobě - a automaticky se spustí komunikace. NFC čipy jsou vybaveny třeba nové notebooky Sony. Přiblížíte k vyznačenému místu telefon a automaticky se spáruje s notebookem, přiblížíte bezdrátová sluchátka a připojí se. NFC dostávají do vínku kupříkladu i televizory. 

OLEDpředpokládaný nástupce LCD

Organické LED (Organic Light-Emitting Diode) displeje jsou dnes k vidění především na lepších chytrých telefonech, předpokládá se však i jejich uplatnění u displejů notebooků a hlavně televizorů. Na veletrzích jsou již prezentovány i 55" OLED televizory, ale jejich rozšíření brání extrémně vysoká cena a potíže s výrobou. V OLED displejích je obraz tvořen přímo miniaturními organickými diodami nanesenými mezi dvojicí elektrod. Ta směrem k divákovi je zcela transparentní. Obraz se vyznačuje perfektní ostrostí, dokonalou černou barvou, takřka neomezenými pozorovacími úhly, sytými barvami a skvělým kontrastem. Lze vyrobit i prohnutý nebo ohebný OLED displej. Počáteční brzdou ve vývoji byla rychlejší "úmrtnost" modrých OLED segmentů.

Retinadisplej, se kterým boduje iPad i iPhone

Retina není zkratka ani technologie, ale komerční název displejů v produktech společnosti Apple, které splňují jedno jediné kritérium: musí mít takovou hustotu obrazových bodů, aby je lidské oko při běžné pozorovací vzdálenosti nerozlišilo. Jako hranici si Apple stanovil 326 ppi (obrazových bodů na palec) u malých displejů (chytré telefony), 264 ppi pro středně velké displeje (tablety) a 220 ppi pro velké displeje (notebooky).

SoCsystém na jednom čipu

Jako SoC (System on a Chip) se označuje integrovaný obvod, který v jednom čipu sdružuje celý systém - například celý počítač. Příkladem SoC jsou procesory Intel Atom používané především v levných či ultrapřenosných počítačích - v jednom čipu integrují výpočetní jednotky (CPU), grafické výpočetní jednotky (GPU), řadiče paměti a vstupně/výstupních zařízení. Podobně na tom jsou i armové procesory pro chytré telefony a tablety nebo multimediální přehrávače.

SSDpevný disk bez mechanických částí

SSD (Solid State Drive) jsou čistě elektronickými nástupci pevných disků (HDD). Neobsahují žádné mechanické části (rotující plotny a pohyblivé čtecí/záznamové hlavičky), a proto jsou mnohem odolnější vůči mechanickému poškození a mají menší spotřebu elektrické energie. A navíc - jsou mnohonásobně rychlejší. Výměnou pevného disku za SSD dokáže znatelně zvýšit "rychlost" i staršímu notebooku. 

Thunderboltnejrychlejší port na počítači

Je to aktuálně nejrychlejší dostupné rozhraní počítačů pro připojení periferií, jako jsou pevné disky nebo monitory. Thunderbolt je vlastně kombinací interního datového rozhraní PCI Express, obrazového rozhraní DisplayPort a napájecí linky. Konektor je shodný s Mini DisplayPort konektorem. V nové verzi "2" dosahuje rychlosti až 20 Gbit/s, přičemž na jeden port lze sériově připojit až šest zařízení. To je zatím více než dostatečná rychlost i pro přenos a paralelního zobrazení UHD videa. Intel proto upustil od původní myšlenky použití optických vláken a změnil název - původně se mělo rozhraní jmenovat Light Peak. S Thunderboltem se nejčastěji setkáte u počítačů Apple, zajímavé příslušenství nabízí kupříkladu Lacie.

Tweetzprávy ve 140 znacích, co hýbou světem

Slůvkem "Tweet" (v překladu "pípnutí") se označují krátké zprávy, které uživatelé publikují na sociální síti Twitter. Ty mohou mít maximálně 140 znaků a lze je doplnit fotografií. Můžete sledovat Tweety svých oblíbených autorů, čímž se stanete jeho takzvaným followerem, tedy následovníkem. Díky využití tagů (slov označených symbolem #) lze v Tweetech i textově vyhledávat.

UHD/4Kultra vysoké rozlišení obrazu

Plné vysoké rozlišení (Full HD 1920 x 1080 obrazových bodů) ještě nestihlo plně vytlačit standardní rozlišení (SD 720 x 576 pixelů) a výrobci již pomalu přicházejí s rozlišením ještě čtyřikrát vyšším. UHD (Ultra High Definition), označované i zkratkou 4K, má rozlišení 3 840 x 2 160 obrazových bod. Ačkoli jsou již i na českém trhu UHD televizory, některé z nich nejsou schopné 4K signál fakticky přehrát. A to ve větších úhlopříčkách stojí kolem tři čtvrtě milionu. Na jejich omluvu - produkce 4K videa je zatím natolik náročnou disciplínou, že se masového rozšíření nemusíme v nejbližší době obávat. Nebo se na něj těšit.  

VDSLjak vyždímat z telefonní linky slušný internet

Využití klasických pevných telefonních linek pro připojení k internetu se při současných nárocích na datové přenosy jeví jako nedostatečné. Klasické ADSL v nejnovější verzi "2+" má teoretický rychlostní strop 28 Mbit/s pro downlink (stahování) a 3,5 Mbit/s uplink (odesílání)  - a to jsou opravdu jen teoretické rychlosti, v praxi jsou díky rušení a staré infrastruktuře rychlosti zpravidla podstatně nižší. VDSL 2 má strop podstatně výše - 100 Mbit/s v obou směrech, při délce vedení do 300 metrů od ústředny. V praxi tak spíše sotva dosahuje zmíněných teoretických maxim ADSL 2+.

VODvideo na přání

Služby "videa na přání" (VOD - Video On Demand) je alternativa ke klasickému televiznímu vysílání. Uživatel si v grafickém uživatelském rozhraní na obrazovce televizoru vybere konkrétní pořad a spustí jeho přehrávání - v čase, který mu vyhovuje. Nejčastěji je VOD realizováno jako internetová služba, existuje u hybridní varianta s přenosem přes satelit. Za VOD služby se zpravidla platí, buď měsíční paušál, nebo poplatky za konkrétní sledování.

WiDidisplej nebo projektor bez drátů

WiDi (Wireless Display) je technologie společnosti Intel pro bezdrátové propojení mobilního zařízení a zobrazovače - typicky notebooku a televizoru nebo projektoru. WiDi podporuje rozlišení až 1080p a šestikanálový zvuk. Technologii musí podporovat jak notebook, tak zobrazovací zařízení. Ve verzi 3.5 je WiDi kompatibilní se standardem Miracast.

Chybí vám tu nějaká zkratka či technologie?

První díl A-N

První díl Zamachrujte si v hospodě: tyto zkratky dnes hýbou digitálním světem si můžete přečíst ZDE.

Pokud jsme z vašeho pohledu na nějakou dnes běžně užívanou zkratku či technologii, která si zaslouží vysvětlení, zapomněli, napište nám na adresu vaclav.nyvlt@idnes.cz. Z relevantních došlých návrhů sestavíme třetí díl. A již nyní jednu technologii doplňujeme.

HbbTVhybridní kombinace on-line médií s živým vysíláním

Hybrid Broadcast Broadband TV je definovaný standard pro propojení televizního vysílání a interaktivní on-line zábavy. Z jednoho set-top-boxu tak můžete sledovat příjem z DVB-T (DVB-C, DVB-S) vysílání, internetové televize, VOD programy, ale třeba také on-line hry, hlasování či okamžité nákupy během TV shoppingů.  Testovací vysílání HbbTV v ČR zajišťuje Česká televize.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Muskovi „tuneláři“ mají první kilometry a chystají den otevřených dveří

Elon Musk natočil video ve svém tunelu u Los Angeles.

Nečekaná odnož podnikatelské činnost Elona Muska, „tunelovací“ společnost The Boring Company ukáže veřejnosti svůj...

Platba jízdného v MHD podle Fujitsu: systém vypočítá nejlevnější variantu

Fujitsu

Prototyp terminálového systému pro platbu jízdného v hromadné dopravě nás zaujal na konferenci Fujitsu Forum 2018 v...

KVÍZ: Kdy se u nás přestalo jezdit na páru nebo začalo svítit elektřinou

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Kolik bylo vysokoškoláků před sto lety a kolik lidí tehdy mělo doma elektřinu? Ověřte si své znalosti v našem kvízu k...

Najdete na iDNES.cz