"Co to mele, jaký MHL?" S naším seznamem zkratek to budete vědět.

"Co to mele, jaký MHL?" S naším seznamem zkratek to budete vědět. | foto: Profimedia.cz

Zamachrujte si v hospodě: tyto zkratky dnes hýbou digitálním světem

  • 47
První díl (A - M) - Pokud někdy nerozumíte zkratkám v letácích a reklamách obchodů s elektronikou a v hospodě se nechytáte v hovoru s vašimi technicky zdatnějšími kolegy, jste na správném místě. Přinášíme přehled a vysvětlení nejčastějších zkratek a technologií dnešního elektronického světa.

Spousta funkcí a vlastností moderní elektroniky a technologií je vyjadřována zkratkami, ve kterých často není snadné se vyznat. Ve dvoudílném seriálu se na ty nejpoužívanější podíváme. V tomto díle od A do M. 

802.11ac superrychlé wi-fi

Poslední revize standardu pro bezdrátový přenos dat, lidově známého jako wi-fi, má poskytnout rychlosti až 500 Mbit/s s jedním routerem a 1 Gbit/s při současném zapojení více vysílačů. "Ácéčko" pracuje v pásmu 5 GHz, využívá zvětšenou šířku pásma (až 160 MHz) a využívá ještě více antén současně (až 8). Routery s "ac" standardem nabízí kupříkladu Belkin, D-Link nebo Edimax, slabší je to s jeho přítomností třeba u notebooků - sami však můžete provést update výměnou síťové karty, třeba za Intel 7260.

AirPlay bezdrátový přenos obrazu a zvuku spol. Apple

Proprietální protokol společnosti Apple, který umožňuje bezdrátový přenos hudby, videa a obrázků mezi zařízeními - například tabletem iPad a přehrávačem Apple TV. Nejčastěji se AirPlay využívá pro přenos zvuku do minisystémů, aktivních reproduktorů nebo AV receiverů. Jeho výhodou je nekomprimovaný přenos, tedy perfektní zvuková kvalita.

ARM architektura úsporných procesorů

Procesory ARM se nejdříve masově uplatnily v chytrých telefonech a tabletech. Oproti klasickým počítačovým procesorům x86 mají nižší výkon, ale zároveň mnohem lepší poměr výkon/spotřebovaná elektrická energie, a proto jsou vhodné právě v ultramobilních zařízeních. Díky energetické úspornosti a rostoucímu výkonu se objevují i v některých serverech, například HP Moonshot. Intel, přední výrobce x86 procesorů, chce ARMu konkurovat úspornými procesory Silvermont.

Bluetooth 4.0 úsporná verze bezdrátového standardu

Bezdrátový přenos dat Bluetooth zná díky mobilním telefonům nejspíše každý. Zatím poslední verze 4.0 kombinuje klasické Bluetooth protokoly (z verze 2.1) s vysokorychlostní verzí 3.0 (přes Bluetooth dojde jen k zahájení komunikace, přenos probíhá přes wi-fi) a nově přidává úsporný režim "Bluetooth Low Energy". Ten má fungovat pro komunikaci nízkoodběrových zařízení napájených knoflíkovými bateriemi, solárními panely nebo kinetickými generátory. To mohou být jak různá čidla, tak "wereable electronics", tedy obléknutelná elektronika.  

Connected standby aktualizace i u vypnutého notebooku

Technologie společnosti Intel, která se využívá především u ultrabooků. I v režimu spánku, kdy notebook vypadá jako vypnutý, dokáže procesor a jím ovládané komponenty ve velmi úsporném režimu zajišťovat aktuálnost dat v počítači. V dosahu wi-fi nebo 3G sítí tak stáhne poslední e-maily, tweety nebo zprávy na Skype. Po spuštění počítače tak budete mít vždy po ruce aktuální data.

DLNA multimediální přenosy po domácí síti

Pod zkratkou slov Digital Living Network Alliance se skrývá skupina síťových protokolů UPnP (Universal Plug and Play), které definují chování a komunikaci zařízení v počítačové síti. DLNA certifikované televizory se tak přes počítačovou síť mohou připojit k síťovému disku (NAS) a přehrávat z něj filmy a fotografie, DLNA certifikovaná rádia tak mohou přehrát třeba MP3 soubory uložené ve vašem mediacentru.

ePrint tisk dokumentu pomocí emailu

Tiskárna s funkcí ePrint má vlastní e-mailovou adresu a vytiskne všechny dokumenty, které na tuto adresu přijdou. Samozřejmě si můžete vytvořit "whitelist" autorizovaných adres, jinak by došel inkoust i papír jen pod náporem spamu. Pod názvem ePrint najdete funkci u tiskáren HP. Epson ji nazývá Email Print, Canon pak Mobile Printing.

h.265 velmi efektivní video kodek

Nový standard pro kompresi digitálního videa, s plným názvem High Efficiency Video Coding (HEVC), má nabídnout stejnou obrazovou kvalitu při polovičním datovém toku. Bude tak vhodný pro šíření Full HD, 2K a 4K videa po internetu. Nevýhodou je vysoká náročnost na výpočetní výkon celého řetězce.

Hashtag twitterový křížek, co vidíte všude

Symbolem "#" označují uživatelé sociální služby Twitter ve svých zprávách (tweetech) důležitá slova. Tím se z nich stanou takzvané tagy, což znamená, že v nich lze vyhledávat a zprávy podle nich třídit. Přidáním hashtagu "#povodně" do svých tweetů tak uživatelé přispívali ke vzniku aktuálního zpravodajství - stačilo si nechat tento tag vyfiltrovat a číst si všechny tweety týkající se této živelné katastrofy.

HDR široký dynamický rozsah expozice

Kdysi HDR patřilo k specialitám šikovnějších fotografů, dnes tuto techniku obstojně zvládne iPhone i mnohé lepší kompakty. Snímek je po stisku spouště pořízen s různým nastavením expozice a výsledek je jakousi kompozicí z těchto snímků sestavenou. Pod letním nebem s prokreslenými mraky tak můžete mít pod slunečníkem vyfocené postavy, kterým je vidět do obličeje. S jedinou expozicí by vznikla buď přesvícená obloha, nebo postavy utopené ve stínu.

IPS notně vylepšené LCD

V letácích k lepším notebookům, ultrabookům a tabletům se vedle zkratek LED LCD (LCD zobrazovač s LED podsvětlením ) objevuje i méně známé  IPS. Zkratka názvu "In-Plane Switching" označuje LCD displeje s přepracovanou konstrukcí zobrazovače. Výhodou IPS panelů jsou širší pozorovací úhly (při sledování displeje ze stran se nemění barevné podání) a také celkově lepší obraz, než mají starší a levnější TN (Twisted Nematic) panely. Nevýhodou je pak jeho pomalejší odezva, takže pokud kupujete monitor/notebook výhradně na hraní her, zvažte obrazově horší, ale rychlejší TN.

Miracast sdílení obrazu z tabletu nebo mobilu na televizi

Miracast je standard pro přenos obrazu a zvuku z mobilních zařízení na televizor nebo projektor. Patří do kategorie "screencasting", kdy je přenášen celý obraz obrazovky, nikoli třeba jen vybraného souboru. Signál je přenášen přes wi-fi, spojení se navazuje párováním, podobně jako Bluetooth. Obraz může mít rozlišení až 1080p, zvuk je až šestikanálový. Funkci musí podporovat obě zařízení - zdrojové i zobrazovací. Miracast je podporován v operačním systému Android 4.2, umí jej například tablet Asus PadFone Infinity. Zobrazit signál pak dovedou kupříkladu mnohé LED televizory LG, nebo nové Blu-ray přehrávače Panasonic.

MHL Kombinace USB a HDMI pro připojení tabletu k televizoru

Na chytrých telefonech a tabletech leckdy není dost místa na HDMI konektor, a tak je snaha o sdružení všech přípojek do univerzálního micro USB portu. MHL je zkratka pro Mobile High-Definition Link. Speciální aktivní kabel (s vlastním napájecím adaptérem) má z jedné strany micro USB port pro připojení přenosného zařízení, z druhé strany HDMI pro připojení televizoru. Mobilní zařízení se po připojení MHL kabelu nabíjí, televizor zobrazuje obraz z displeje (mirroring - zrcadlení) ve vysokém rozlišení a dálkovým ovladačem televizoru ukočírujete i mnohé funkce přenosného přístroje. Funkci musí podporovat obě zařízení. Dnes jsou to především některé nové chytré telefony a tablety s Androidem a také kupříkladu televizory Sony a Toshiba.

Příští díl se zkratkami od N do Z přineseme již v tento čtvrtek, tedy 27. 6.