Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkuste Maxthon a možná zahodíte jak IE, tak i Firefox

aktualizováno 
Je rychlý, uživatelsky přívětivý, dostal nový vzhled, je plně skinovatelný a navíc je zcela zdarma. Řeč je o nadstavbě internetového prohlížeče Internet Explorer. Brouzdejte internetem pohodlněji.
Internet, prohlížeč

Internet, prohlížeč | foto: Profimedia.cz

Když se 11. 7. 2002 objevila první verze aplikace Maxthon (tehdy ještě MyIE), asi málokdo z nás jen tušil, co se z tohoto nadějného zárodku vyklube. No a podívejme se. Po více jak pěti letech tu máme dospělý projekt, který se již nachází ve druhé verzi a na který nedá dopustit řada uživatelů PC a internetu po celém světě. Pojďte se podívat, co vám Maxthon nabízí.

Trocha historie o internetových prohlížečích
Historie internetových prohlížečů není tak stará, ale za posledních několik let se událo hodně. Jako jeden z prvních komerčních internetových prohlížečů lze považovat Netscape. Do příchodu operačního systému Windows 95 byl dominantním produktem pro brouzdání po celosvětové síti. Průlom v popularitě zaznamenala až třetí verze Internet Exploreru – která byla součástí Windows 95. Jistě i tato skutečnost přispěla k tomu, že IE se stal nejpoužívanějším webovým prohlížečem. Výrazný funkční skok prodělala čtvrtá verze, která s sebou mimo jiné dodávala řadu dalších velmi užitečných doplňků, jako byl e-mailový klient, editor webových stránek nebo program pro on-line hlasovou komunikaci. Konkurenční Netscape ovšem nechtěl jen přihlížet a vytvořil zcela nový prohlížeč, jenž posléze uvolnil jako open-source. Z tohoto projektu vznikly dva nové velmi dobré prohlížeče Mozilla a Netscape 6. Na jádru Mozilly resp. Netscape byl nicméně vytvořen další prohlížeč, později nazvaný Mozilla Firefox, který byl jednodušší na ovládání a méně systémově náročný. Vznikla tak přímá konkurence pro v té době zanedbávaný Internet Explorer, který tímto začal přicházet o významné procento uživatelů. Odpovědí Microsoftu na vzniklou situaci byl před necelým rokem vypuštěný Internet Explorer 7.

Proč vzniknul Maxthon
Jako reakce na trh s internetovými prohlížeči, které toho moc neuměly, se objevila první verze Maxthonu. Tehdy nesla označení MyIE (volně přeloženo jako můj Internet Explorer). Tato aplikace si kladla za cíl obohatit prohlížeč o nadstandardní funkce a přidat mu na uživatelské přívětivosti. Později k názvu přibyla dvojka, takže označení bylo MyIE2. V červenci 2004 však na nátlak společnosti Microsoft muselo dojít k přejmenování a tím vznikl projekt Maxthon.

Co je Maxthon
Není dnes snad internetového uživatele, který by neznal aplikace pro brouzdání celosvětovou sítí (IE, Firefox, Netscape, Opera atd.), tedy internetové prohlížeče. Zvláštní skupinu však tvoří tzv. nadstavby. Nejde o klasické prohlížeče, ale aplikace, které využívají jádra (lehčeji řečeno jakýsi hnací motor) browserů, avšak vše kolem nich je zcela nové. Tím přidají prohlížečům nadstandardní funkce. Za všechny jmenujme alespoň Avant Browser, Acoo Browser, Flock či Maxthon. Některé z nadstaveb využívají k vykreslování jádro Internet Exploreru (IE), jiné zase Gecko (na nich jsou postaveny produkty Mozilla vč. Firefoxu). Maxthon v jedné z předešlých verzí obsahoval obě jádra, ale Gecko používalo málo uživatelů a navíc s ním byly při aktualizacích problémy, tak došlo k jeho odebrání.

Kde ho stáhnout
Domovské stránky Maxthonu naleznete na této adrese. Soubor s instalátorem si potom můžete stáhnout zde – Maxthon 2.0 (2,4 MB). Českou verzi stránek navštivte zde.

Maxthon 2

Co vše umí
Maxthon je tedy freewarová nadstavba IE, což znamená, že pro svoji práci využívá jádro IE a díky němu dokáže internetové stránky zobrazovat. Jako jeden z mála přinesl prohlížení v záložkách, ovládání myší, funkce drag&drop, vyšší ochranu soukromí, skinovatelnost, RSS čtečku a mnoho nových voleb, které podstatně zvyšují kvalitu a pohodlí při prohlížení stránek na internetu. Šikovnou věcičkou byl ve své době blokovač samovolně otevíraných oken a lovec reklam. Při ukončení práce navíc Maxthon uloží všechna pootevíraná okna, která jsou při opětovném zapnutí opět připravena. Dříve bylo k dispozici několik verzí, které se od sebe lišily vybaveností – dnes již tomu tak není. Maxthon si získal celou řadu příznivců také u nás a tak již jeho první verze bylo možné používat v češtině díky amatérským překladům.

Maxthon 2

Je tu Maxthon 2.0
Koncem listopadu 2006 vypustili autoři projektu do světa oficiálně zprávu a zároveň první verzi nové verze Maxthonu s označením 2.0. Tu se jim podařilo překlopit z beta verze do ostré během několika měsíců a stalo se tak 23. 7. 2007. Nová verze zdědila výborné vlastnosti předchozí verze, přinášející pružnost, profesionalitu, pohodlí i zkušenosti s prohlížením webu. Došlo k přepracování uživatelského vzhledu a to do stylu Windows Vista.

Maxthon 2

Téměř všechny prvky prohlížeče Maxthon jsou přizpůsobitelné. Můžete si vytvořit rozvržení vyhovující Vašim zvykům při prohlížení webu a také můžete snadno změnit vzhled prohlížeče použitím vzhledů (skinů). Vylepšen byl filtr na blokování prvků na stránkách, přibyl akcelerátor načítání stránek, snímač obrazovky, stejně tak pokročilé nastavení proxy či podpora více uživatelů. Nechybí ani možnost on–line vyplňovat formuláře, funkce zpět a vpřed ve flashi, kontrola důvěryhodných stránek či aktualizace. Nově přibyla funkce úsporného režimu CPU a on–line oblíbené položky. První vypíná multimediální prvky na stránkách, které máte v pozadí (není zrovna aktivní) a tím tak šetří vytížení procesoru a druhá umožňuje sdílet odkazy kdekoliv bez použití přenosných zařízení. Podrobněji o novinkách zde.

Maxthon 2

Závěrem 
Našim záměrem není rozbor jednotlivých funkcí a vlastností tohoto skvělého projektu. Ono by to totiž nemělo smysl. Podrobné informace totiž naleznete v češtině ve wiki projektu Maxthonu. Navíc zastáváme názor, že nejlepší bude, pokud si Maxthon vyzkoušíte na vlastní kůži a uděláte si obrázek sami.

Maxthon 2

Své uživatele si jistě najde u těch z vás, kteří chtějí mít prohlížení webů pod co největší kontrolou, potřebují vykreslovat stránky jak v IE, tak v Gecku a nechtějí přitom používat dvě aplikace. Nastavitelnost je opravdu obrovská a skinů celá řada. Nechybí ani tolik dnes již využívané rozšíření (známé především u Firefoxu), takže pokud vám bude nějaká funkce chybět, můžete se po ní poohlédnout a případně ji přidat. V současné době je k dispozici na 600 plug–inů. Našince jistě potěší fakt, že v instalátoru se již standardně nachází i čeština, takže program je po instalaci připraven s vámi komunikovat v mateřštině. Dokonce i průvodce nastavením je kompletně v češtině.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz