Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkuste Maxthon a možná zahodíte jak IE, tak i Firefox

aktualizováno 
Je rychlý, uživatelsky přívětivý, dostal nový vzhled, je plně skinovatelný a navíc je zcela zdarma. Řeč je o nadstavbě internetového prohlížeče Internet Explorer. Brouzdejte internetem pohodlněji.
Internet, prohlížeč

Internet, prohlížeč | foto: Profimedia.cz

Když se 11. 7. 2002 objevila první verze aplikace Maxthon (tehdy ještě MyIE), asi málokdo z nás jen tušil, co se z tohoto nadějného zárodku vyklube. No a podívejme se. Po více jak pěti letech tu máme dospělý projekt, který se již nachází ve druhé verzi a na který nedá dopustit řada uživatelů PC a internetu po celém světě. Pojďte se podívat, co vám Maxthon nabízí.

Trocha historie o internetových prohlížečích
Historie internetových prohlížečů není tak stará, ale za posledních několik let se událo hodně. Jako jeden z prvních komerčních internetových prohlížečů lze považovat Netscape. Do příchodu operačního systému Windows 95 byl dominantním produktem pro brouzdání po celosvětové síti. Průlom v popularitě zaznamenala až třetí verze Internet Exploreru – která byla součástí Windows 95. Jistě i tato skutečnost přispěla k tomu, že IE se stal nejpoužívanějším webovým prohlížečem. Výrazný funkční skok prodělala čtvrtá verze, která s sebou mimo jiné dodávala řadu dalších velmi užitečných doplňků, jako byl e-mailový klient, editor webových stránek nebo program pro on-line hlasovou komunikaci. Konkurenční Netscape ovšem nechtěl jen přihlížet a vytvořil zcela nový prohlížeč, jenž posléze uvolnil jako open-source. Z tohoto projektu vznikly dva nové velmi dobré prohlížeče Mozilla a Netscape 6. Na jádru Mozilly resp. Netscape byl nicméně vytvořen další prohlížeč, později nazvaný Mozilla Firefox, který byl jednodušší na ovládání a méně systémově náročný. Vznikla tak přímá konkurence pro v té době zanedbávaný Internet Explorer, který tímto začal přicházet o významné procento uživatelů. Odpovědí Microsoftu na vzniklou situaci byl před necelým rokem vypuštěný Internet Explorer 7.

Proč vzniknul Maxthon
Jako reakce na trh s internetovými prohlížeči, které toho moc neuměly, se objevila první verze Maxthonu. Tehdy nesla označení MyIE (volně přeloženo jako můj Internet Explorer). Tato aplikace si kladla za cíl obohatit prohlížeč o nadstandardní funkce a přidat mu na uživatelské přívětivosti. Později k názvu přibyla dvojka, takže označení bylo MyIE2. V červenci 2004 však na nátlak společnosti Microsoft muselo dojít k přejmenování a tím vznikl projekt Maxthon.

Co je Maxthon
Není dnes snad internetového uživatele, který by neznal aplikace pro brouzdání celosvětovou sítí (IE, Firefox, Netscape, Opera atd.), tedy internetové prohlížeče. Zvláštní skupinu však tvoří tzv. nadstavby. Nejde o klasické prohlížeče, ale aplikace, které využívají jádra (lehčeji řečeno jakýsi hnací motor) browserů, avšak vše kolem nich je zcela nové. Tím přidají prohlížečům nadstandardní funkce. Za všechny jmenujme alespoň Avant Browser, Acoo Browser, Flock či Maxthon. Některé z nadstaveb využívají k vykreslování jádro Internet Exploreru (IE), jiné zase Gecko (na nich jsou postaveny produkty Mozilla vč. Firefoxu). Maxthon v jedné z předešlých verzí obsahoval obě jádra, ale Gecko používalo málo uživatelů a navíc s ním byly při aktualizacích problémy, tak došlo k jeho odebrání.

Kde ho stáhnout
Domovské stránky Maxthonu naleznete na této adrese. Soubor s instalátorem si potom můžete stáhnout zde – Maxthon 2.0 (2,4 MB). Českou verzi stránek navštivte zde.

Maxthon 2

Co vše umí
Maxthon je tedy freewarová nadstavba IE, což znamená, že pro svoji práci využívá jádro IE a díky němu dokáže internetové stránky zobrazovat. Jako jeden z mála přinesl prohlížení v záložkách, ovládání myší, funkce drag&drop, vyšší ochranu soukromí, skinovatelnost, RSS čtečku a mnoho nových voleb, které podstatně zvyšují kvalitu a pohodlí při prohlížení stránek na internetu. Šikovnou věcičkou byl ve své době blokovač samovolně otevíraných oken a lovec reklam. Při ukončení práce navíc Maxthon uloží všechna pootevíraná okna, která jsou při opětovném zapnutí opět připravena. Dříve bylo k dispozici několik verzí, které se od sebe lišily vybaveností – dnes již tomu tak není. Maxthon si získal celou řadu příznivců také u nás a tak již jeho první verze bylo možné používat v češtině díky amatérským překladům.

Maxthon 2

Je tu Maxthon 2.0
Koncem listopadu 2006 vypustili autoři projektu do světa oficiálně zprávu a zároveň první verzi nové verze Maxthonu s označením 2.0. Tu se jim podařilo překlopit z beta verze do ostré během několika měsíců a stalo se tak 23. 7. 2007. Nová verze zdědila výborné vlastnosti předchozí verze, přinášející pružnost, profesionalitu, pohodlí i zkušenosti s prohlížením webu. Došlo k přepracování uživatelského vzhledu a to do stylu Windows Vista.

Maxthon 2

Téměř všechny prvky prohlížeče Maxthon jsou přizpůsobitelné. Můžete si vytvořit rozvržení vyhovující Vašim zvykům při prohlížení webu a také můžete snadno změnit vzhled prohlížeče použitím vzhledů (skinů). Vylepšen byl filtr na blokování prvků na stránkách, přibyl akcelerátor načítání stránek, snímač obrazovky, stejně tak pokročilé nastavení proxy či podpora více uživatelů. Nechybí ani možnost on–line vyplňovat formuláře, funkce zpět a vpřed ve flashi, kontrola důvěryhodných stránek či aktualizace. Nově přibyla funkce úsporného režimu CPU a on–line oblíbené položky. První vypíná multimediální prvky na stránkách, které máte v pozadí (není zrovna aktivní) a tím tak šetří vytížení procesoru a druhá umožňuje sdílet odkazy kdekoliv bez použití přenosných zařízení. Podrobněji o novinkách zde.

Maxthon 2

Závěrem 
Našim záměrem není rozbor jednotlivých funkcí a vlastností tohoto skvělého projektu. Ono by to totiž nemělo smysl. Podrobné informace totiž naleznete v češtině ve wiki projektu Maxthonu. Navíc zastáváme názor, že nejlepší bude, pokud si Maxthon vyzkoušíte na vlastní kůži a uděláte si obrázek sami.

Maxthon 2

Své uživatele si jistě najde u těch z vás, kteří chtějí mít prohlížení webů pod co největší kontrolou, potřebují vykreslovat stránky jak v IE, tak v Gecku a nechtějí přitom používat dvě aplikace. Nastavitelnost je opravdu obrovská a skinů celá řada. Nechybí ani tolik dnes již využívané rozšíření (známé především u Firefoxu), takže pokud vám bude nějaká funkce chybět, můžete se po ní poohlédnout a případně ji přidat. V současné době je k dispozici na 600 plug–inů. Našince jistě potěší fakt, že v instalátoru se již standardně nachází i čeština, takže program je po instalaci připraven s vámi komunikovat v mateřštině. Dokonce i průvodce nastavením je kompletně v češtině.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Najdete na iDNES.cz