Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkuste programy, které vás naučí pomněnku i zapomněnku

aktualizováno 
Matematika, zeměpis, čeština, angličtina, chemie, fyzika. Stáhněte si zdarma programy, které vám pomohou s výukou těchto předmětů v rozsahu učiva pro základní školu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Připravili jsme pro vás 10 programů, které pomohou s výukou zábavnou formou na počítači nejen na prvním stupni základní školy. Protože jsou to většinou zdarma dostupné programy, nelze od nich očekávat převratné funkce a vlastnosti. Chcete-li svým dětem dopřát opravdu komplexní a profesionální produkty, je nutné se poohlédnout po komerčních placených řešeních, kterých na našem trhu existuje poměrně dost.

Výukové hry a programy pro 1. stupeň ZŠ 1.1 – freeware
Antonín Vondelka vymyslel a naprogramoval 24 miniprográmků, všechny dostupné v tomto balíčku. Jsou to hry a programy pro jednoho i dva uživatele a slouží k zábavnému procvičení učiva převážně I. stupně základní školy (různé formy: tetris, had, milionář, pacman a pod.). Procvičit je možné např. matematiku, češtinu, pády, zápis zlomků, předložky, prvouku apod.

 

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: Ano
Vyžaduje instalaci: Ne

 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).


  Matematika 3.1 – freeware

  Tento program slouží k procvičování matematiky na ZŠ. Zvolíte novou hru a jméno souboru, kam se budou ukládat výsledky (příště dáte nahrát hru a jméno souboru). Pro první stupeň ZŠ je k dispozici 21 početních úloh a pro druhý 19 úloh. Na začátku každé z nich dostanete instrukce, jak máte úlohy řešit.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ne

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3 MB).


  Počty 1.3 – freeware

  Program pro výuku a procvičování základních matematických operací. Nabízí příklady (sčítání, odčítání, násobení, dělení) a kontroluje odpověď. V programu nechybí generátor sad příkladů – podle nastavení operací generuje sady.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ano

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (504 KB).


  City of World – freeware

  Chcete-li u vašich dětí testovat zeměpisné znalosti, pak vyzkoušejte produkt City of World. Princip této hry spočívá v určování polohy jednotlivých států vybraného kontinentu či lokalizování hlavních měst vybraných států na mapě. K dispozici je sedm souborů, každý z nich představuje jeden světadíl.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ne

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,5 MB).


  Cestujeme po ČR – freeware

  Za pomoci mapy České republiky mají nejmenší možnost procvičit si správnou polohu měst, hor a památek. V úvodu si stačí zvolit typ objektů a jejich počet. Poté kliknutím na správná místa ve slepé mapě lze odhalit polohu objektů. Program zaznamená, zda-li jste objekt určili přesně, v případě omylu spočítá, o kolik kilometrů jste se zmýlili. Na závěr si můžeme vytisknout diplom úspěšného cestovatele.

   

  Operační systém: Windows 2000 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ano

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (10 MB).


  Převody jednotek 1.0 – freeware

  S tímto produktem lze převádět jednotky. U jednotek délky můžete mezi sebou převádět metry, yardy, stopy, palce, míle, námořní míle, angströmy a versty (rus.). U obsahu je k dispozici: m2, ar, ha, barn, čtverečný yard a acre ("akr"). U objemu: litr, dm3, m3, gallon, pint, liquid pint a barrel. U hmotnosti: kg, libry, grainy a unce. U teploty: °C, °F a Kelvin. A u rychlosti: km/h, m/h, mph.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ne

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (300 KB).


  Diktáty 1.0 – freeware

  Diktáty je aplikace, která může děti vyzkoušet z psaní i-y či s-z.. Program totiž slouží k snadnému vytváření diktátů i k jejich zkoušení z libovolného vámi zadaného textu. Po otevření programu vložte zdrojový text do horního editoru. Z ovládacího panelu vyberte, zda chcete být zkoušeni z psaní "y-i", nebo "s-z". Po výběru bude horní editor skryt a v dolním editoru bude vytvořen text diktátu s nahrazením vybraných znaků podtržítkem "_". Po vyplnění všech chybějících znaků klikněte na tlačítko s ikonou otazníku na ovládacím panelu a otevře se okno se zvýrazněním slov, ve kterých se chybovalo.

   

  Operační systém: Windows XP a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ano

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (363 KB).


  Pexeso pro výuku angličtiny 1.6 – freeware

  Tento program je vytvořen pro procvičení slovní zásoby z anglického jazyka. Slovíčka jsou včetně psané výslovnosti. Jedna část tohoto pexesa se věnuje určitému tématu např. profession, electronics, auto, shopping a druhá se věnuje slovní zásobě. Můžete hrát hru "obrázky", kde dosadíte obrázek k anglickému výrazu nebo hru "slovní zásoba"; české slovo dosadíte ke slovu anglickému. Dále je možno nastavit velikost hrací plochy 4x4, 6x6, 8x8. Na stránkách výrobce můžete najít další témata (slovní zásobu) pro toto pexeso, ale už za poplatek. Zaplatit však můžete formou SMS (3 Kč).

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ne

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (782 KB).


  Fyzika-Matematika 1.1 – freeware

  Program Fyzika-Matematika je určen žákům základních a středních škol, který vypočítá a vypíše postup z různých oblastí fyziky a matematiky. Skládá se z částí, které jsou zaměřené na určitou oblast matematiky anebo fyziky. Z matematiky obsahuje - Pythagorovu větu, kvadratické rovnice, rovnice a nerovnice, rovnice se dvěma a více neznámými. Z fyziky to je pak – převod jednotek, pohybové úlohy, síla, kinetika, optika, akustika, elektřina, teplo, objem, obvod a obsah těles atd. Program je ve slovenštině.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ne - slovenština
  Vyžaduje instalaci: Ano

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (439 KB).


  BasicChemi 2.2 – freeware
  Tento program obsahuje periodickou soustavu prvků (názvy prvků v češtině, latině, angličtině a němčině, molární hmotnosti prvků, hodnoty elektronegativity, jejich protonová a oxidační čísla), výpočty molární hmotnosti sloučenin, jednoduché výpočty s procenty (např. pro výpočet koncentrace roztoku). Nechybí ani kvíz pro testování či možnost vyhledat si základní informace o významných osobnostech české i světové vědy především z oblasti chemie v Galerii osobností.

   

  Operační systém: Windows 95 a novější
  Čeština: Ano
  Vyžaduje instalaci: Ano

   

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,2 MB).
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Aplikace Uber
  Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

  Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

  První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
  Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

  Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

  Adobe Flash
  Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

  Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

  McLaren 650S Spider 3.8
  McLaren 650S Spider 3.8

  r.v. 2014, naj. 17 000 km, benzín
  5 835 000 Kč (s DPH)

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.