Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkuste si instalaci Windows XP nanečisto

aktualizováno 
Instalace Windows XP není jednoduchou záležitostí. Pokud se jí bojíte, můžete si ji nanečisto vyzkoušet na simulátoru. Krok za krokem vás provede a názorně ukáže, co vše na vás čeká během instalace. Osahejte si instalaci na vlastní kůži.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Již za několik měsíců by společnost Microsoft měla vypustit svůj dlouho očekávaný nový operační systém. Avšak než se Windows Vista objeví na pultech prodejen a vy si pro ně poběžíte, mohla by se vám hodit malá pomůcka pro vaše Windows XP či starší operační systém.

Upozornění: Ovládáte-li operační systém na jedničku, dokážete ho konfigurovat a jeho instalace je pro vás hračkou, potom ve čtení tohoto článku nepokračujte. Informace jsou totiž určeny pro ty osoby, které tyto znalosti nemají.

Snad každý z nás byl již někdy postaven před problém instalace či reinstalace operačního systému Windows. Operační systémy od Billa Gatese jsou sice určené pro každodenní práci, avšak moc se jim nelíbí, když do nich neustále instalujete nové programové vybavení či ho z něho odebíráte a systém neustále konfigurujete. Čím častěji se tak děje, tím rychleji systém stárne. Po určitém čase tak dochází k jeho únavě, úbytku výkonu a zahlcení. Vše se zpomalí, začnou se objevovat chybové hlášky nejrůznějšího významu. Jedinou cestou, jak mu vrátit zpět jeho výkon potom zůstává opětovná instalace.

Tento složitý úkol by však měla dělat osoba, která tomu rozumí. Pokud instalujete operační systém na zcela nový počítač, na kterém se dříve nenacházel, je proces o to jednodušší, že se nemusíte starat o zálohu uživatelských dat. I přesto však mohou nastat určité komplikace. Chcete-li se i vy pustit do instalace Windows XP na váš počítač a nechcete-li, aby vás zaskočila nějaká hláška, můžete si tento náročný proces vyzkoušet nanečisto. Stačí si stáhnout aplikaci Windows XP Setup Simulator.

Nejde o žádný nový produkt, přesto však stále funguje na jedničku a řadě z vás by mohl pomoci. Jak již napovídá sám název, Windows XP Setup Simulator je simulátorem instalace Windows XP. Měl by vás krok po kroku naučit nainstalovat tento systém na PC, a to aniž byste se museli bát, že něco zkazíte. Vše prostě simuluje, i když celý proces vypadá velmi reálně. Krok za krokem postupuje celou instalací a čeká na vaše podněty. Přitom však PC, na kterém simulaci provádíte, nerestartuje a nemění jeho nastavení. Jedinou nevýhodou programu je, že je v angličtině.

Stažení a instalace
Domovská stránka produktu se nachází na této adrese. Stáhnout si ho potom můžete přímo zde - Windows XP Setup Simulator (1.2 MB). Produkt je freeware a je určen pro operační systémy Windows 98 a vyšší. Po stažení poklikejte na jeho instalátor a určete, kam se mají zkopírovat jeho součásti.

Windows XP Setup Simulator

Simulace začíná
Nyní se přepněte do složky, kam jste si nechali program zkopírovat. Poklikejte na soubor Windows XP Setup.exe, avšak nelekněte se. Na obrazovce se sice objevil BIOS PC, ale nejde o BIOS vašeho počítače, ale již o první krok simulace instalace Windows XP. Ihned poté se zobrazí uvítací obrazovka instalačního rozhraní. Vy máte na výběr, zda chcete operační systém instalovat, či opravit ten stávající. Stačí tedy stisknout Enter a přesunout se tak do dalšího kroku. V něm se seznámíte s licencí, kterou musíte pro pokračování potvrdit klávesou F8.

Windows XP Setup Simulator

Nyní na vás čeká poněkud složitější úkol. Musíte na instalaci připravit váš pevný disk. Máte-li v počítači jeden, je dobré ho rozdělit na dva. Ale nebojte, nemusíte brát sekáček a disk fyzicky dělit, stačí vám ho rozdělit softwarově. Stiskněte tedy tlačítko C (Create Partition). Bohužel tato klávesa v simulaci nefunguje a tak není možné definovat jednotky. V opravdové instalaci se po stisknutí C objeví další okno, ve kterém definujete velikost prvního oddílu. Ten bude sloužit jako systémový a bude se na něm nacházet operační systém, programy a další data důležitá pro jeho chod. Jeho velikost by pro Windows XP měla být alespoň 15 GB. Druhá jednotka potom bude sloužit pro odkládání vašich dat a můžete jí přidělit maximální velikost.

Windows XP Setup Simulator

V simulátoru jsou už dvě jednotky vytvořeny. Každá z nich má velikost 2048 MB – slouží jen pro příklad. Označte tedy první z nich a stiskněte Enter. Zobrazí se další okno, které se vás ptá, jak má naformátovat tuto jednotku. Zvolte třetí možnost.

Windows XP Setup Simulator

Instalační průvodce Windows XP
Nyní proběhne formátování (to je v simulátoru zrychlené) a také kopírování instalačních souborů systému Windows XP na pevný disk (i tento proces je zrychlen). Po restartu se objeví průvodce instalací. Zároveň vám bude umožněno používat myš. Díky tomu nebudete muset pro instalaci používat pouze klávesnici, ale i kurzor. V prvním kroku je zapotřebí zadat místní a jazykové nastavení. Teď klikněte na tlačítko Next a vepište vaše jméno a organizaci, která bude počítač používat (pro firmy). Opět klikněte na tlačítko Next

Windows XP Setup Simulator

Dále po vás instalace bude chtít zadat produktový klíč Windows XP. Ten naleznete v krabici od CD. Jakmile ho vložíte, klikněte na Next. Zde zvolte jméno pro váš počítač. Je předvyplněno vaše jméno plus několik znaků navíc. Zadejte dvakrát heslo pro administrátora systému. Nastavte datum, hodiny a časovou zónu. Po kliknutí na Next začne instalace systému.

Windows XP Setup Simulator

A jdeme do finále
Během ní budete ještě dotázáni na nastavení sítě. Zvolte typické. Připojení k internetu doinstalujete později až v operačním systému. Několik minut bude trvat, než si soubory „sednou“ na pevný disk. Na konci dojde opět k restartu PC.

Windows XP Setup Simulator

Při dalším načtení operačního systému se zobrazí uvítací obrazovka, která vám oznámí, že instalace byla v pořádku dokončena.

Tím však instalace zdaleka nekončí. Simulace sice dále nepokračuje, ale na vás čeká instalace ovladačů pro hardware nacházející se v PC (základní deska, grafická karta, síťová karta apod.). Také musíte provést základní konfiguraci systému a upravit si uživatelské prostředí tak, aby vám co nejvíce vyhovovalo. Než váš systém bude pracovat přesně tak, jak chcete vy, bude to ještě nějaký čas trvat. Přitom nejde o žádnou snadnou záležitost. Pomoci by vám mohly nejen odborné publikace, které lze zakoupit v knihkupectví, ale také manuál, který naleznete v krabici od instalačního CD Windows XP. V neposlední řadě se můžete s prosbou obrátit na zkušenější uživatele či požádat někoho na internetovém fóru či v diskuzi například na Technet.cz.

Závěr
Windows XP Setup Simulator si neklade za cíl stát se kompletní příručkou pro uživatele instalující Windows XP, ale díky flashové animaci vás provede krok za krokem procedurou instalace. Simulace je to vskutku zdařilá a může být také použita pro simulaci instalace Windows 2003, neboť kroky jsou velice podobné. Po nainstalování simulátoru máte k dispozici také malého textového průvodce (soubor Tutorial.exe). Ten podrobněji vysvětluje všechny kroky, které na vás čekají nejen při instalaci, ale i po ní (nastavování a další konfigurace instalovaného systému). I tento průvodce je bohužel pouze v angličtině. Odhodláte-li se však k instalaci, nemusíte se ničeho bát. Opravdový instalační proces je v češtině, takže jazyková bariéra vás nemusí zneklidňovat. Pokud jste instalaci Windows XP sami na vlastní oči dosud neviděli, může Windows XP Setup Simulator ukázat, co na vás čeká.Nejčtenější

Vdechl život zapomenuté technologii, na jeho hodiny je pořadník

Moderní digitrony jsou nádherným designovým prvkem.

Historická technologie ve zcela moderním precizním provedení. Digitronové hodiny „Nixie Clock“ Dalibora Farného slaví...

Byl to nejbohatší šlechtic své doby, teď archeologové objevili jeho hrobku

Díváte se na takzvaný radarogram. To je výstup z měření georadarem na profilu...

V následujících dnech se dozvíme, zda tušení týmu českých archeologů, že objevili dosud neznámou hrobku nejbohatšího...Obludná Škoda RSO z Mladé Boleslavi se nepovedla, navrhl ji Porsche

Vojenský tahač Škoda RSO (Radschlepper Ost) vyráběný v letech 1942 až 1944

Ne vše, na co sáhl génius Ferdinand Porsche, se povedlo. Ukázkovým příkladem je těžký kolový dělostřelecký tahač, který...

Prehistorický Google Earth. Zjistěte, kde byste byli před miliony let

Ancient Earth

3D mapa naší planety inspirovaná glóbem Google Earth vás zavede do minulosti. Projděte si jednotlivá historická období...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

Další z rubriky

Pravý čas prověřit kondici souborových úložišť

Foto: Freeimages.com

Počítače, notebooky, NASky, externí disky, paměťové karty, a další zařízení potřebují občas zkontrolovat. Podobně, jako...

Tipy a triky pro Windows 10: nastavte si Start, aby vám pomáhal

Tipy a triky pro Windows 10

Nabídka Start slouží nejen ke spouštění aplikací, ale lze si ji upravit i k obrazu svému. Podívejte se, jak v nabídce...

Srovnejte svůj tablet podle atomových hodin nebo se nechte uspat

Tablet pro práci i zábavu

Užitečná aplikace pomůže například s odstraněním sledovacích kódů z odkazů na webové stránky, jiná ukáže předpověď...

Najdete na iDNES.cz