Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 10: Zlepšete výdrž notebooku bez dalších aplikací

aktualizováno 
Funkce z Windows telefonů se přenesla i do nového operačního systému Microsoftu a tak trochu se ukryla, objevte ji s námi. Spořič baterie umožňuje šetřit energii a nastavovat vybrané volby automaticky po dosažení určitých hodnot. A podíváme se i na další úžasné Windows tipy.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na Spořič baterie

Po instalaci Windows 10 již nebudete muset aktivovat, případně instalovat další softwarové utility, které se starají o správu baterií a šetří energii. Nová funkce Spořič baterie se inspirovala u těchto aplikací a přináší to nejlepší z nich a ještě něco navíc. Klikněte na Start -> Nastavení -> Systém. Přepněte se na záložku Spořič baterie. Zde v rychlém přehledu se zobrazuje informace o tom, kolik procent energie v baterii ještě zůstává a také odhadovaný zbývající čas. Pokud kliknete na odkaz Využití baterie, dozvíte se, co nejvíce „vycucává“ baterii. V okamžiku máte přehled o třech aplikacích a procesech, které takto činí nejvíce a můžete je v případě nouze ukončit – přehledy jsou za den, dva dny a týden. Po kliknutí na Změnit nastavení aplikací běžících na pozadí lze některým zakázat běh na pozadí, čímž nespotřebovávají systémové prostředky a ani energii. Dále volbou Změnit nastavení spořiče baterie je automaticky možné nechat zapnout mód Spořič baterie a to při dosažení určité mezní kapacity baterie. Co konkrétně se stane, si definujete níže.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak tisknout do PDF

Konečně. Windows 10 je prvním systémem Microsoftu, který tiskne nativně do formátu PDF. Co to znamená? To, že pokud je zapotřebí něco uložit do tohoto formátu, není nutné instalovat virtuální tiskárnu podporující PDF ani se spoléhat na to, že aplikace, ve kterých pracujete, to umí. V jakékoliv aplikaci nyní tedy stačí zvolit Tisk a následně vybrat Microsoft Print to PDF.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak zakázat skrolování v neaktivních oknech

V jednom z předchozích tipů tohoto seriálu jsme si ukázali, že Windows 10 nově umí skrolovat i nad okny, které nejsou aktivní (nejste na ně přepnuti). Dostali jsme několik dotazů na to, zda lze tuto funkci i vypnout. Ano lze to. Klikněte na Start a zvolte Nastavení a následně Zařízení. Přepněte se na záložku Myš a touchpad. Zde na pravé straně vypněte volbu Posouvat zobrazení v neaktivních oknech, když na ně najedu myší.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak nesynchronizovat nastavení do Microsoft účtu

Microsoft vymyslel novou funkci, která umožňuje díky jednomu uživatelskému účtu vedenému v cloud computingu mít u každého PC s Windows 10 stejné uživatelské prostředí a nastavení. Ne vždy je to však žádoucí. Pokud tak třeba chcete mít jinou rychlost posouvání myši nebo jiné pozadí na každém PC, lze synchronizaci vypnout. Přejděte do Nastavení a zvolte Účty. Přepněte se na záložku Synchronizovat nastavení. Zde máte možnost deaktivovat veškerou synchronizaci, či pouze vybrané prvky.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na nastavení monitorů

Tolik kritizovaná podpora více monitorů dostala ve Windows 10 také zadostiučinění. Toto bolestivé místo umožňuje nyní více nastavení (klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na pracovní ploše a vyberte Nastavení zobrazení). Měnit lze u každého monitoru zvlášť rozlišení, velikost textu, umístění či barevnou hloubku. Ve výchozím nastavení se po připojení externího monitoru k přenosnému počítači zobrazí stejný obraz plochy (zrcadlový obraz) na externím monitoru. Aby bylo možné přetahovat okna z obrazovky přenosného počítače na externí obrazovku, je třeba rozšířit zobrazení změnou nastavení zobrazení.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak ovládnout funkci Inteligentní Wi-Fi

Funkce Inteligentní Wi-Fi vás automaticky připojí k wi-fi sítím – na otevřené wi-fi hotspoty, o kterých ví prostřednictvím crowdsourcingu, nebo k wi-fi sítím, které s vámi prostřednictvím Inteligentního Wi-Fi sdílí vaše kontakty. Z toho plynou i některé nevýhody a zejména nebezpečí – zjišťuje polohu, připojuje se k nezabezpečeným sítím atd. Počáteční nastavení Inteligentní Wi-Fi se určují podle toho, co jste zvolili při prvním nastavení počítače s Windows 10. To však lze změnit v Nastavení -> Síť a internet -> Wi-Fi -> Spravovat nastavení Wi-Fi. Zde jsou dvě volby, kterými ovlivníte chování tohoto prvku.

Tipy a triky pro Windows 10Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Další z rubriky

Aplikace pro vánoční atmosféru, předpověď počasí nebo výkon tabletu

Abyste na něco nezapomněli, využijte tablet.

Přinést vánoční atmosféru pomůže animované pozadí se zimním motivem. Zda jít ven, poradí efektní předpověď počasí. A...

Stáhněte si zdarma: Google disk se naučil zálohovat soubory, fotografie a videa

Ilustrační foto

Google nabízí novou možnost automatického zálohování dat z PC či externího disku, ale také fotografií do vašeho...

Tipy pro Windows 10: hlasité čtení přes Edge nebo jak setřást okna

Tipy a triky pro Windows 10

Nové funkci Windows čtení nahlas můžete svěřit čtení nejen webových stránek, ale také PDF či dalších elektronických...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz