Žlučník vám už brzy vyřízne robot

  • 1
Jizva přes celý hrudník a rozseknutá hrudní kost. Tak zatím vypadají následky operací plic, srdce nebo věnčitých tepen. Ještě letos však chtějí lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce začít operovat šetrněji pomocí robotů.
Homolka si chce za téměř padesát milionů korun pořídit robotický sál, jakých mají už dnes nemocnice ve vyspělých zemích světa téměř tři sta.

„Zřejmě začnu operacemi žlučníku a dalšími zákroky v dolní části jícnu, s nimiž máme nejvíc zkušeností,“ plánuje využití robota zástupce primáře chirurgického oddělení na Homolce Michal Toběrný.

Čeští chirurgové se zatím v zahraničí učili ovládat jen trenažér. Ale tvrdí, že kdo má zkušenosti s laparoskopickými zákroky, naučí se operovat pacienty s pomocí robota za pár hodin. „Postup je totiž velmi podobný. Rozdíl je jen v tom, že lékař neovládá nástroje v pacientově těle přímo, ale na dálku - prostřednictvím robota,“ vysvětluje Toběrný.

Klíčovou dírkou

Operace „klíčovou dírkou“, jak se někdy říká zákrokům bez skalpelu, jsou pro pacienta šetrnější než klasické operace. Zásah do organismu menší a léčba kratší. Operační nástroje jsou však rovné a neohebné, lékaři je proto mohou využít jen v omezené míře, pro určité typy operací. Nástup robotů přinese radikální změny. „Robot je přesnější, necítí únavu jako člověk, který několik hodin ovládá kameru zavedenou do těla pacienta. Dokáže vidět a zobrazit operační pole trojrozměrně,“ líčí Toběrný. „Navíc má ohebné zakončení, takže ho lze využít k novým typům operací. Dají se s ním šetrně odstraňovat například nádory z tlustého střeva a konečníku nebo operovat by-passy. Lékaři by nemuseli lidem rozsekávat hrudní kost,“ dodává.

Podle ředitele Homolky Oldřicha Šubrta využijí robota chirurgové, urologové i gynekologové pro tisíc pacientů ročně. „Peníze na přístroj seženeme. Zbývá jen, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna souhlasila s tím, že nám na každou operaci přidá průměrně sedmnáct tisíc korun. Když se v dubnu dohodneme, za tři měsíce můžeme začít operovat.“