Zmatek v digitálních fotkách? Vytvořte si virtuální alba

aktualizováno 
Toulá se vám na pevném disku množství snímků z digitálního fotoaparátu a vy nevíte, co s nimi? Nechcete utrácet za papírové fotografie a grafické prohlížeče jsou to pravé? Co takhle z obrázků vytvořit digitální alba pro web nebo na CD? Vhodných programů je na světě víc než dost.

Je váš pevný disk zavalen stovkami digitálních fotografií a ani vy sami už nevíte, jaké snímky se vázaly k té které události? Řešení nepřehledné situace je jednoduché - vyzkoušejte některý z programů na tvorbu elektronických fotoalb. Vaše snímky můžete umístit do virtuálního alba, které vypadá a chová se jako skutečné, zvěčnit je na internetu, tisknout nebo si z nich udělat třeba i kalendář. Možností je nepřeberné množství.

FlipAlbum 5

Jedna z nejzajímavějších aplikací pro tvorbu elektronických fotoalb, sloužící též k veškerému organizování, editaci, prohlížení a šíření souborů digitálních multimédií. Vytváří databázi grafiky, fotografií, i filmových a zvukových klipů, nacházejících se na vašem počítači. Obrázky může natahovat přímo z fotoaparátu nebo skeneru pomocí rozhraní TWAIN. Vybrané snímky automaticky přidává do zvoleného layoutu kompletního virtuálního alba, zároveň může sestavovat obsah či index s malými náhledy. Stránky s obrázky se realisticky otáčejí, jako byste si prohlíželi skutečné album. Interní grafický editor umí odstranit "červené oči", upravit jas, kontrast, barevnost, rotovat, ořezat či přidat různé efekty, a také umístit na každou stránku specifický popisek. Snímky může podbarvovat libovolná hudba ve formátu MP3, kupříkladu soundtrack tématicky zvolený k místu pobytu o vaší dovolené.

FlipAlbum 5

Kromě verze Standard v ceně 19,95 USD existuje také FlipAlbum 5 Suite (59,95 USD), která umožňuje vkládat video přímo na jednotlivé listy, vydávat alba na CD a sdílet je po internetu. K profesionálnímu použití je určena varianta FlipAlbum 5 Professional. Trojici doplňuje FlipViewer, volně šiřitelný prográmek, sloužící k prohlížení alb bez nutnosti instalace hlavní aplikace.

Domácí stránka: www.ebooksys.com
Stáhněte si zkušební verze: FA 5 Standard (3,9 MB) - FA 5 Suite (7,8 MB)
Stáhněte si zdarma: FlipViewer 2 (2,1 MB)

Zoner Media Explorer 5

Český grafický software nabízí kromě organizace a úpravy obrázků také tvorbu elektronických alb. Obrázky z kolekce můžeme zasadit do bezpočtu nejrůznějších šablon pro tisk i internet. Tvorba internetových prezentací je vskutku hračkou. Aplikace podle zvoleného stylu rozmístí na HTML stránku proklikávací náhledy a přes protokol FTP může vše ihned nahrát na váš server. Stejně snadná je i příprava podkladů pro tisk - například na inkoustových tiskárnách, ale prostřednictvím této volby můžete své album exportovat do formátu PDF.

Tvorba alb v ZME 5

Zoner nabízí téměř dvě stovky jednoduchých i složitějších šablon, od prostého umístění několika obrázků na jednu stránku, přes tématické rámečky s jedním i několika obrázky a seriály typu narození dítěte, až po automatickou tvorbu kalendářů. Co víc, všechny šablony lze přizpůsobit vkusu uživatelovu v interním editoru. Aby toho nebylo málo, digitální snímky lze přímo ze Zoneru poslat ke zpracování v minilabu, ale o tom až zase příště.

Domácí stránka: www.zoner.cz
Stáhněte si: ZME 5 (30denní verze, 12,2 MB) - kompletní sada 191 šablon (11,8 MB)

FotoTime FotoAlbum 3.4

Dostáváme se na freewarovou scénu. Podobně jako v případě aplikace Snapfish Photo Wizard, popisované v článku o odstraňování efektu "červených očí", je i tento produkt spjat s aktivitami mateřské firmy. FotoTime se specializuje jak na klasické vyvolání digitálních snímků, tak i potisk hrnečků, triček apod. a zabývá se také on-line sdílením fotografií na internetu.

FotoTime FotoAlbum

FotoAlbum 3.4 prohledá zvolený adresář a vytvoří náhledy ke všem nalezeným obrázkům. Ty lze následně filtrovat podle nejrůznějších kritérií a vytřídit tak snímky pro virtuální alba. Můžeme si nechat zobrazit kupříkladu snímky vytvořené v určitém časovém rozpětí, nebo obrázky, jejichž název souboru/popis/klíčové slovo obsahuje zadaný výraz. Program může snímky nabírat také z digitálních fotoaparátů nebo skenerů. Neobsahuje žádné editační nástroje, umí fotografie maximálně otočit nebo převrátit a zobrazit v plném rozlišení jako slideshow. Zajímavé jsou ale možnosti exportu: FotoAlbum umí tisknout podle zvoleného rozložení snímků, sdílet obrázky na webu nebo rozesílat přátelům bez nutnosti spuštění obvyklého e-mailového klienta. Z fotografií můžeme vytvářet tapety pro Windows, jednoduché screensavery, ale především také PhotoCD kompatibilní prezentace.

Domácí stránka: www.fototime.com
Stáhněte si zdarma: Fototime FotoAlbum 3.4 (4,5 MB)

Web Album Generator 1.0

Virtuální album na internetu snadno, rychle a pokud možno zadarmo? Pokud máte prostor pro vaše webové stránky a chybí ten poslední krůček, tedy vytvoření alba, Web Album Generator (WAG) je program na svém místě. Ještě před jeho použitím se však musíte ujistit, zda jsou všechny obrázky správně orientované, WAG sám o sobě totiž nemá jedinou editační funkci. Umožňuje pouze vložit ke každému snímku popisek a při exportu modifikovat výsledný vzhled webového alba. Uživatel může zvolit barevné schéma nebo vybrat vlastní barvy textových odkazů a popisků, dále počet a šířku náhledů na úvodní stránce a velikost "velkých" obrázků. Je-li souborů více než kolik se vejde na jedno stránku, index se automaticky rozdělí na více částí. HTML album může být vybaveno navigační lištou s náhledy, což působí dojmem profesionálně odvedené práce.

Domácí stránka: www.ornj.net
Stáhněte si zdarma: Web Album Generator 1.0.1 (835 kB)

Web Album Generator 1.0

Nevybrali jste si?

Tento článek se ani netváří jako souhrn programů, které z digitálních snímků vytvoří virtuální alba. Aplikací, které to dokáží zhotovit prezentaci pro web nebo na CD, je totiž v dnešní době ohromné množství. Prakticky každý lepší vypalovací program dokáže vytvořit PhotoCD kompatibilní disk, o slideshow na DVD ani nemluvě. Pokud chcete po grafických programech pátrat na internetu, zkuste softwarové knihovny kalibru např. Download.com nebo Tucows.com. Pokud se však momentálně nechcete probíjet desítkami nalezených programů, předkládáme vám závěrečnou nabídku:

 • AlbumDIY 1.11 - Freeware - 7,2 MB - Homepage
 • Photo Album Studio 1.0.4 - Freeware - 1,6 MB - Homepage
 • Preclick Photo Organizer 1.2.2 - Freeware - 0,7 MB - Homepage
 • Web Picture Creator 1.30 - Freeware - 0,9 MB - Homepage
 • FirmTools AlbumCreator 2.5 - Shareware - 8 MB - Homepage
 • JAlbum 3.3 - Freeware - 7,9 MB - Homepage
 • Paint Shop Photo Album 4.0  - Shareware - 38,5 MB - Homepage
 • Photo2VCD Professional 2.61 - Shareware - 4,2 MB - Homepage
 • PictureToTV 1.4.3 - Shareware - 4,9 MB - Homepage
 • Nejčtenější

  První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

  Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

  První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

  Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

  Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

  „Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

  Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

  Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

  V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

  Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

  Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

  Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

  DBS

  Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

  Další z rubriky

  Google vám vyčistí v Androidu úložiště a nabídne diář ovládaný gesty

  Tablet pro práci i zábavu

  Google aktualizoval hned několik aplikací ze své dílny. Files Go zvládne praktickou analýzu složek i fungovat jako...

  Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

  Tipy a triky pro Windows 10

  Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak...

  Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

  Ilustrační foto - vaření

  Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

  Najdete na iDNES.cz