Čím plýtváte čas u počítače? Prográmek RescueTime vám to řekne zcela přesně

Čím plýtváte čas u počítače? Prográmek RescueTime vám to řekne zcela přesně | foto: Profimedia.cz

Změřte si, jak moc se flákáte u počítače. Aplikace odhalí vaše slabůstky

  • 35
Čas je to nejcennější, co máme. Podívejte se, jak svými minutami plýtváte a co odvádí vaši pozornost. Utilitka RescueTime vám kromě podrobného přehledu dá i možnost blokovat lelkovací stránky nebo vás upozornit, když strávíte moc času na Facebooku či YouTube.

Kolik času strávíte denně vyřizováním e-mailů? Které webové stránky nejvíce plýtvají vaším časem? Kolik hodin týdně strávíte na Facebooku? Odpovědi na tyto otázky těžko odhadnete - vždyť čas utíká jinak, když píšete závěrečnou zprávu, a jinak, když chatujete nebo koukáte na film. Utilitka RescueTime vám chce dát věrný a podrobný analytický pohled na to, jak trávíte čas u počítače.

"Špatná zpráva je, že čas letí. Dobrá zpráva je, že pilotem jste vy."

(Michael Altshuler)

A pokud se při pohledu na týdenní statistiky zhrozíte, čím vším jste čas zabíjeli, RescueTime má v rukávu několik nástrojů, jak vaši produktivitu zvýšit, od každodenních cílů až po dočasné blokování stránek, které vás jen rozptylují.

Úvodní přehled (Dashboard) programu RescueTime.com ukazuje všechny statistiky pohromadě, rozkliknutím se pak dostanete ke statistikám podrobným.

RescueTime.com sleduje aplikace i web

Častým nedostatkem podobných analytických utilitek je jejich jednostrannost: buď měří čas v jednotlivých aplikacích (a všechny weby se tak schovají pod dlouhý blok prohlížeče) nebo jen čas strávený na jednotlivých stránkách a webech (a pak nevidíte, jak dlouho jste psali ve Wordu nebo upravovali fotky).

RescueTime v akci

RescueTime.com naštěstí bere v potaz, že mnoho aplikací jsou vlastně webové stránky (Gmail, redakční systémy, administrační rozhraní...) a nedělá mezi nimi při analýze rozdíl.

Dalším typickým rysem RescueTime je velmi funkční propojení on-line a off-line možností. O sběr dat se stará malá utilitka běžící na pozadí. Data nahrává na váš účet na serveru RescueTime.com, kde také máte všechny statistiky přístupné v jednoduchém, atraktivním přehledu (ne nepodobném Google Analytics). Můžete tedy například měřit svou produktivitu napříč několika počítači či operačními systémy, vše pak uvidíte v jednom uceleném přehledu. Statistiky samozřejmě využijete, i když používáte jen jeden počítač. Konečně totiž zjistíte, čím vším na svém počítači trávíte čas.

Aktivity podle přiřazené produktivity. Každá aktivita má produktivitu přiřazenou komunitou (např. YouTube nebo Facebook jsou méně produktivní než Word a MatLab), ale můžete si sami jednotlivě nastavit, co je pro vás produktivní a co nikoli

Podrobný přehled aktivit za poslední týden ukazuje seznam jednotlivých aktivit (podle aplikací či webů) a jejich časový význam. V počátcích používání RescueTime je to právě tento přehled, kde odhalíte nejvíce svých zlozvyků a časožroutů.

Kategorizace je opět zcela na vás - mnoho aplikací a stránek je již sice předvyplněna, ale vše můžete změnit. Např. to, co je pro někoho Zábava (YouTube) může někdo jiný dát do kategorie Business nebo Inspirace

Soukromí

K datům máte přístup chráněný uživatelským jménem a heslem. Pokud si přesto z nějakého důvodů nepřejete, aby se vaše aktivita zaznamenávala, můžete monitorování kdykoli dočasně deaktivovat.

Bohaté možnosti nejen pro milovníky grafů

Na první pohled nabízí RescueTime spoustu možností pro analýzu každé činnosti na počítači. Data jsou rozdělena podle:

  • jednotlivých aktivit (např. Gmail, Microsoft Word, iDNES.cz apod.)
  • kategorií (např. Zprávy, E-mail, Úprava fotografií apod.)
  • produktivity (velmi produktivní, produktivní, neutrální, rozptylující, velmi rozptylující)
  • vlastních kategorií a projektů (můžete si tak měřit čas, který strávíte určitým, přesně vymezeným projektem)

Všechny grafy se zobrazují na webu. Musíte tedy být připojeni, když svůj čas analyzujete, ale program samozřejmě zaznamenává vaši aktivitu i v době, kdy jste off-line.

Každý graf je rozklikávatelný a vždy tak můžete prozkoumat podrobné statistiky i pro velmi specifické období (od jednoho dne až po souhrnná data za celý rok) v té které oblasti (třeba klíčového slova nebo kategorie). Užitečné například je podívat se, které "rozptylující" stránky jste za poslední měsíc navštívili a kolik času jste tam strávili. Pokud náhodou aplikace označila za "rozptylující" některou ze stránek, kterou považujete za důležitou, můžete konkrétní stránku přeřadit do neutrální nebo dokonce produktivní kategorie.

Svou relativní produktivitu můžete srovnat s ostatními

Kromě bezplatné varianty můžete zvolit i placenou verzi (6 až 9 dolarů
Kromě bezplatné varianty můžete zvolit i placenou verzi (6 až 9 dolarů

Kromě bezplatné varianty můžete zvolit i placenou verzi (6 až 9 dolarů měsíčně), která nabízí více funkcí (upozornění, dobrovolné blokování některých webů a monitorování konkrétních dokumentů)

Dejte si cíl a naučte se jej dodržet

Cíle si můžete nastavit, jaké chcete, obvykle si stanovujete minimální či maximální časovou mez pro určitou kategorii

Kromě pasivní analýzy nabízí RescueTime i aktivní nástroje, které můžete využít ke zvýšení své produktivity, nebo zkrátka jen k automatickému upozornění na zlozvyky. Řekněme, že pracujete na knize a chcete s jejím psaním pořádně pohnout. Jednoduché - stanovte si cíl, že každý den musíte knize věnovat alespoň hodinu. Každý týden pak uvidíte, které dny jste svůj cíl splnili a kdy jste jej zanedbali. Cíl může být definován i negativně - třeba "nesmím být denně déle jak 15 minut na Facebooku."

V případě nesplněného cíle je jediným trestem červená barva v týdenních statistikách. To funkce Upozornění jde o trochu dále - můžete ji nastavit tak, aby vás varovala přímo při činu: "Už jste na Facebooku celých 30 minut!" Nebo vás naopak RescueTime bublinou pochválí, že jste dneska velmi produktivní. Oboje bude mít samozřejmě jen takový význam, jaký těmto varováním přisoudíte, nicméně pokud věříte svému úsudku, může být právě toto varování dostatečný impuls k tomu, abyste přestali zalévat kytky na facebookové zahrádce a pustili se do těch tabulek, které máte odevzdat.

Užitečnou funkcí jsou Upozornění, která se vám zobrazí, když dosáhnete určitého limitu. Můžete si je nechat zaslat e-mailem nebo rovnou zobrazit na obrazovce. Upozornění nemusí být jen negativní - můžete třeba s uspokojením zjistit, že "dnes už jste tvořil dvě hodiny"

A když už se do něčeho pustíte, nechcete, aby vaši pozornost něco snadno odvedlo. V době, kdy se k vám valí odkazy na vtipné servery ze všech stran, to ale není nic snadného. Proto nabízí RescueTime i funkci "Soustřeď se!" Nastavte si dobu, po kterou vám RescueTime zablokuje stránky, které považujete za "rušivé". Podobných filtrů je mnoho, ovšem snadnost a dočasnost jsou dvě vlastnosti, které obvykle postrádají.

Soustřeďte se - můžete si dočasně aktivovat blokování webů, které jsou označené
Soustřeďte se - můžete si dočasně aktivovat blokování webů, které jsou označené

Soustřeďte se - můžete si dočasně aktivovat blokování webů, které jsou označené jako rozptylující

Pro koho ano, pro koho ne

Hledáte nástroj, který vás povede za ručičku a zakáže vám vše, co nesouvisí s prací? Pak hledejte dál - RescueTime se spoléhá na to, že vy víte, co je vaším cílem a co vás činí produktivním, a potřebujete jen přesná data nebo pošťouchnutí správným směrem ve správný čas.

"Copak můžete zabíjet čas a neporanit při tom věčnost?"

(Henry Thoreau)

RescueTime je nástroj určený lidem, kteří rádi analyzují sebe sama a chtějí pochopit a změnit své chování směrem k vyšší produktivitě. Milovníci grafů budou v sedmém nebi (a pravděpodobně by si měli dát pozor, aby v RescueTime nestrávili příliš mnoho času...). Kromě toho jde o užitečnou utilitku pro každého, kdo má problémy s prokrastinací a snadno se nechá rozptýlit od načaté práce.