Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zná Philips recept na miniaturní fotoaparát, videokameru a MP3 přehrávač v jednom? (KeyRing 019 - recenze)

aktualizováno 
Slovíčko multi je u výrobců zábavní elektroniky zřejmě v kurzu. Philips vypustil na trh miniaturní multipřístroj - klíčenku Key019 ukrývající v sobě videokameru, fotoaparát a MP3 přehrávač a 128 MB paměti. Jak dokázal skloubit tato všechna zařízení do hranolku o trochu většího než zapalovač? Dozvíte se v naší recenzi.

Co to vlastně je ten Key019 ? Přenosná flashová klíčenka s kapacitou 128 MB a se spoustou přídavných funkcí? Digitální videokamera (záznam v rozlišení 320 x 240 obr. bodů se zvukem) a fotoaparát s rozlišením 2 Mpix s možností přehrávání MP3 souborů? Nebo je to MP3 přehrávač s fotoaparátem a videokamerou? Odpověď není rozhodně jednoduchá.

Na klíčenku se 128 MB je Key019 příliš drahý (cca 7.000 Kč). Poznačme si nula bodů. Aby se stal plnohodnotnou videokamerou potažmo fotoaparátem, na to nedisponuje žádnými ovládácími prvky (tedy kromě spouště) a stejně tak neumožňuje žádná uživatelská nastavení. Dá se tedy říct, že opět za nula. Jako MP3 přehrávač to, ale také nebude mít jednoduché. Nerozpozná adresáře, nezobrazuje ID3 tagy (při přehrávání hudby nezobrazuje vlastně vůbec nic) a tím páderm celá navigace spočívá ve slepém proklikávání celého obsahu. Takže zase nic.

Philips Key019 

Matematický součet tří nul nám dá, co jiného než opět nulu. Philips ovšem tvrdí, že s KeyRingem si  užijeme kopec zábavy, což je s právě zjištěným výsledkem trochu v rozporu. Abychom však Philipsu nekřivdili, musíme podotknout, že Key019 je první svého druhu a tím pádem jej není možné porovnat s jinými funkčně stejnými výrobky. Je elegantní, stylový, nenápadný a srandu si sním opravdu zažijete. Podívejme se tedy na tento bezesporu elegantní přívěšek podrobněji.

Výbava, aby byla zábava

Krabice neobsahuje žádné zázraky, nicméně v ní naleznete vše nezbytné. A kvůli jedné věci si nás Philips opravdu získal. Přídavné bateriové pouzdro na dvě tužkové baterie je opravdu užitečným doplňkem.

Balení dále nabízí:

  • Kamkordér Key019 - 128 MB,
  • dálkové ovládání bez displeje s minijackem,
  • sluchátka (pecky) s velmi krátkým kabelem (cca 30 cm) a 3,5mm jackem pro zapojení do dálkového ovládání, 
  • USB kabel (1.1),
  • bateriové pouzdro na dvě AA baterie,
  • šňůrku pro upevnění přehrávače na krk,
  • manuál v Čj,
  • instalační CD s ovladači pro Windows 98.

Philips Key019 Philips Key019

Key019 je krásný na pohled

Netradičně musíme začít recenzi designem, protože jestli je Key019 něčím výjimečný, tak je to právě kompaktním a elegantním vzhledem. Na jeho těle nenajdete žádné ovládací prvky vyjma spouště a tlačítka pro vymazání souborů. Pro přepínání mezi jednotlivými režimy slouží otočný prstenec lemující objektiv. Jak je patrné z fotografie na povrchu přehrávače se nenalézá ani žádný dispelj. Veškerou vizuální komunikaci obstarává hledáček a dvě diody umístěné těsně pod ním. Magnéziové, odolné tělo a oblé tvary jsou zásadními klady výrobku. Stejně tak ultratenké (4 mm) dálkové ovládání se sponou pro upevnění na klopu ostudu Philipsu nedělá.  Jenom škoda, že výrobce šetřil na krytce na objektiv, kterou pro jistotu vůbec nepřibalil.

Philips Key019Philips Key019

Philips Key019

Jednoduché ovládání

Základním ovládacím prvkem je již zmíněný otočný prstenec. Pokud nejsou v přístroji zapojena sluchátka a otočný prstenec je v poloze „nota“ je Key vypnutý. Otočením do polohy s ikonou videokamery nebo fotoaparátu se aktivuje daný režim snímání.

Philips Key019 Philips Key019

Při použití sluchátek (respektive dálkového ovládání) lze pouze přehrávat již uložené záznamy (nikoliv fotografovat nebo natáčet). Pokud si tedy chcete právě natočené video prohlédnout musíte zastrčit sluchátka do zdířky a pak je teprve možné pomocí dálkového ovládání (přetáčení, play/pause/on/off, hlasitost) nakliknout požadovaný záznam. Pro další fotografování nebo snímání videa je nutné dálku opět vyjmout. Tento způsob nejen opotřebovává minijack, ale neustále vás nutí  ke zbytečným úkonům.

Při nečinnosti se Key019 po jedné minutě automaticky vypne.

Philips Key019

MP3 poslepu

Přehrávání hudebních souborů komprimovaných do MP3 je s Key019 poněkud nepohodlné. Jak již bylo zmíněno v úvodu, přehrávač  nezobrazuje ID3 tagy a nerozpozná, tudíž ani  nepřehraje empétrojky schované v adresářích. Přitom digitální hledáček by alespoň v případě ID3 tagů mohl klasický displej klidně nahradit. Místo toho v něm při přehrávání neuvidíte nic než tmu. Zde by mohl pomoci jedině nový firmware.

Philips Key019 

Samotnou reprodukci nelze nijak ovlivnit (kromě hlasitosti) ani upravit (Key nemá žádný equalizer). Na kvalitu zvuku si však nemůžeme stěžovat.  Přibalená sluchátka jsou nezvykle kvalitní, dobře sedí v uších a poskytují dynamický zvuk.

Fotografování cosi brání

Key019 se sice chlubí celými dvěma megapixely, ale marná snaha. Pokud bychom jej totiž považovali za fotoaparát museli bychom jedním dechem dodat, že fotografické výsledky jsou žalostné. V oblasti multifunkčních přístrojů však nemá konkurenci.

Jeho rival iRiver iFP 1090 je dražší, má menší rozlišení a fotografie jsou o poznání horší (iRiver také nemá video, ale naopak všechny ostatní funkce má výrazně, ale opravdu výrazně na vyšší úrovni). S nedomrlými fotografiemi pořízenými prostřednictvím fotomobilů, výsledky Philipsu také srovnávat nemůžeme (špatná kvalita snímků u mobilů je však pochopitelná a navíc se dají obrázky posílat jako MMS). Omezme se tedy pouze na konstatování, že fotografie pořízené Key019 mají silný modrý až fialový nádech a nepříliš věrné podání barev. Na druhou stranu netrpí přílišnou aberací a i vykreslení detailů je na relativně slušné úrovni.

Philips Key019 Philips Key019

Philips Key019 

Výsledek fotografování můžete ovlivnit pouze kompozičně a případným přenesením expozičních hodnot pomocí namáčknuté spouště. Ostatní za vás vybaví automat.

Pohled do hledáčku není příliš komfortní. Při fotografování kontrastních scén se v něm tmavší části jeví zcela bez detailů.

Nedostatek světla a tím pádem hrozící roztřesení snímku je signalizováno blikajícím symbolem sluníčka. Key019 je  vybaven citlivostí ISO 50 -200. Pouze pro představu uvádíme, že za slunného dne, při fotografování ve stínu stromů již přístroj signalizoval nebezpečí roztřesení (i když výsledek byl nakonec ostrý).

Fotografie jsou ukládány ve formátu JPEG v rozlišení 1600 x 1200 obr. bodů. Velikost fotografie se pohybuje v rozmezí 200 až 700 kB.

Philips Key019 Philips Key019

Nenápadné video

Asi nejlepší funkcí modelu Key019 je videokamera. Délka filmu je omezena pouze kapacitou paměti (128 MB).

Jedna minuta ozvučeného (mono, 8kHz, 4bps) záznamu v rozlišení 320 x 240 obrazových bodů, ve formátu ASF (MPEG4), frekvencí 30 fps zabere cca 5.680 kB. Do přehrávače se tedy vejde cca 22 minut videa (ukázka ke stažení zde).

Philips Key019

Stejně jako fotografie má i videozáznam fialový nádech. Kvalita záznamu, jak obrazového tak zvukového, je pro sledování na monitoru počítače zcela dostatečná. Díky nenápadnosti a malým rozměrům (32 x 96 x 23 mm) lze s kamkordérem natáčet kdekoliv a cokoliv.

Spojení s PC

Key019 rozhodně nepatří mezi nejrychlejší klíčenky na trhu. Spíše naopak. Při jeho omezené paměťové kapacitě to však příliš nevadí. Dosažená naměřená rychlost 520 kB/s není opravdu nic moc (testováno na PC 700 MHz, USB 2.0). Naplnění nebo vyprázdnění plné paměti přehrávače vám při této rychlosti zabere čtyři minuty.

Philips Key019 

Key019 podporuje systém Mass Storage a hlásí se jako výměnný disk. Pod Windows 2000 a vyšší není potřeba instalovat žádné ovladače.

Vychytané napájení

Na jedno nabití vestavěného akumulátoru se nám podařilo pořídit 40 fotografií a cca 35 minut videozáznamu, včetně následného promítnutí v hledáčku přístroje a překopírování do počítače. Nabíjení lze provádět pouze přes USB.

Philips stejně jako iRiver u svého nejnovějšího HDD jukeboxu H300, nabízí přídavné bateriové pouzdro, které se připojí k přehrávači přes USB konektor. Dvě tužkové baterie výrazně prodlouží dobu akceschopnosti přístroje a pomohou  i tam kde není k dispozici počítač pro dobití energie.

Philips Key019 Philips Key019

Philips Key019

Co říci závěrem?

Asi rozhodně to, že jsme nebyli štěstím bez sebe (jak uvádí reklamní leták od Philipsu), když jsme „cvakali jeden obrázek za druhým“. Ale abychom nekončili tak negativně, musíme přiznat, že s modelem Key019 si opravdu užijete. Možná, že zklamání nad výsledkem převýší očekávání, ale každopádně si užijete. Záleží na vaší náročnosti.

Philips Key019 Philips Key019

Key019 je opravdu stylový, i když poněkud dražší přívěšek. Pokud nevíte co se sedmi tisící a neradi nosíte na krku bižuterii, je Key019 od Philipse volba pro vás. Poslouží jako obstojná videokamera pro účely domácího archívu i jako nenápadný plážový foťáček. MP3 přehrává bravurně, ale orientovat se v nich budete muset, bohužel poslepu. Vestavěných 128MB je pro kombinaci fotoaparátu, videokamery a MP3 přehrávače poněkud málo.

Philips Key019 Philips Key019

Technická specifikace

Obecné
Vestavěná paměť: 128 MB, flash
Podpora: Mass Storage
USB: 1.1
Napájení: vestavěný Li-ion akumulátor 330 mAh + bateriové pouzdro na 2x AA baterie, dobíjení pouze přes USB
Uváděná životnost baterie na jedno nabití: interní akumulátor- 43 min, externí 2 x AA baterie - 30 min
Rozměry: 32 x 95,7 x 22,5 mm
Hmotnost: 60g

Audio
Podporované kompresní formáty: MP3
Bitrate: 8 -320 kbps, VBR
Vzorkovací frekvence: 8 - 11,025 - 16 - 22,050 - 32 - 44,1 - 48 KHz
Výstupní výkon: 2 x 4,5 mW (16 Ohm)
Odstup od šumu: >86

Fotoaparát
Čip: CMOS, 1/2“
Rozlišení: 2 Mpix
Zoom: nemá, fixed focus
Clona: F2,8
Minimální zaostřitelná vzdálenost: >130cm
Citlivost ISO: 50 - 200
Formát fotografií: JPEG, 1600 x 1200 obr. bodů
Kompenzace bílé: automatická
Hledáček: Microdisplay

Video
Clona: F2,8
Rozlišení: 320 x 240 obr. bodů při 30 fps
Bit rate: 700 kbps
Minimální zaostřitelná vzdálenost: 130 cm
Obrázků za sekundu: 30 fps
Video file format: ASF
Video format: MPEG4
Rozlišení videa: QVGA     

K testu zapůjčila společnost Philips Česká republika s.r.o.

 

 

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz