Známe skutečné frekvence všech procesorů Athlon XP+

  • 22
Zajímají vás reálné frekvence nejvýkonnějších desktopových procesorů společnosti AMD? Nebaví vás zjišťovat frekvence z tzv. PR značení? Tak právě vám je určen dnešní přehled opravdových frekvencí všech mikroprocesorů Athlon XP+ i těch, které se teprve chystají.

Zavedené značení některých procesorů z portfolia společnosti AMD je někdy pro potenciální zákazníky více než matoucí. AMD koncem roku 2001 zavedla pojem, který v současné době využívá u všech svých high-end procesorů. Řada procesorových čipů Athlon XP+ se tedy už déle než rok v obchodech označuje pomocí tzv. PR (performance ratingu). Jde o nový standard, který nezávisle na ostatních výrobcích CPU začalo používat vedení firmy AMD. O zavedení a historii PR se můžete dočíst v tomto článku. Ten nastiňuje celou problematiku značení a věnuje se problému i z druhé strany.

Již někdy v polovině roku 2002 jsme vám přinesli detailní tabulku týkající se zveřejnění opravdových frekvencí procesorů Athlon XP. Ta se setkala s velkým ohlasem. Také se nám stává, že do redakčního e-mailu chodí stále častěji prosby a dotazy věnující se tomuto tématu. Většinou se točí kolem jednoho problému "mám procesor AMD Athlon XP 1800+, základní desku xxx, paměti 266 DDR SDRAM, ale benchmark Sisoft Sandra naměří pouze frekvenci CPU 1530 MHz. Je to normální?" Abychom osvětlili problematiku tohoto značení, rozhodli jsme se dnes uveřejnit tabulku, která shromažďuje a vysvětluje značnou část parametrů, týkajících se značení procesorů Athlon XP+.


S jakými jádry jsme se od roku 2001 mohli v balení AMD Athlon XP setkat?
Rodině Athlon XP+ předcházely mikroprocesory značené jako Athlon, ty byly postaveny na jádře Thunderbird a byly značeny, stejně jako procesory od Intelu, pomocí nominální reálné frekvence. Tedy mikroprocesor označený jako Athlon 1200 "tloukl" opravdu na 1200 MHz. Po završení řady, kousky 1300 a 1400, přišla druhá generace výkonných CPU - Athlon XP+. Zde se již jádra střídají jako na běžícím páse. Nejprve se objevilo CPU s jádrem Palomino, vzápětí ho následoval Thoroughbred, který se dočkal revize (Thoroughbred B). Tato revize se týkala zvýšení FSB na 166 MH. V současné době se netrpělivě čeká na prvního Bartona, označeného jako AMD Athlon XP 2500+. Více informací o Bartonu a specifikaci jednotlivých jader nejdete v tomto článku.

Připravili jsem pro vás kompletní tabulku se všemi procesory Athlon XP+, které kdy spatřily světlo světla, a také některé budoucí CPU, s jádrem Barton. Nejenže se z ní dozvíte skutečné frekvence, ale navíc jsme pro lepší orientaci uvedli i jejich násobiče a napětí jádra. Oficiální představení Bartonu je naplánováno na 10. února 2003. 

Reálné frekvence CPU Athlon XP+ 

Doufáme, že jsme dokázali odpovědět na některé vaše otázky, týkající se špatné domněnky o výkonu Athlonů XP+, a slibujeme, že se tomuto tématu budeme věnovat i nadále. A již brzy se vrátíme s článkem o rozpoznávání CPU dle parametrů, uvedených na jádře procesoru.