Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zničí Hollywood hackerskými nástroji P2P sítě?

aktualizováno 
Hollywood má v Kongresu svého člověka. Republikán Howard Berman, zastupující zmíněnou oblast Kalifornie, vystoupil s návrhem nového zákona na ochranu autorských práv. Ten by měl zábavním gigantům dovolit zasáhnout proti internetovým pirátům dříve zakázanými zbraněmi.

Vlastníci autorských práv by brzy mohli získat divokou kartu pro boj proti nelegální distribuci jejich děl prostřednictvím služby KaZaa a jí podobných. Jak informoval list Washington Post, republikán Howard Berman, který zastupuje oblast Kalifornie, zahrnující dvě hlavní centra zábavního průmyslu v USA Burbank a Hollywood, se chystá v příštích týdnech přednést návrh nového zákona. Ten se snaží maximálně omezit výměnu hudebních a video souborů v P2P sítích tím, že povolí ochráncům copyrightu použít proti pirátům současné vymoženosti počítačových technologií.

Dosud měl zábavní průmysl v této záležitosti svázané ruce. Postupy, které by jeho zástupci chtěli aplikovat v praxi, byly v rozporu s federálním právem. Berman, navzdory protestům právních zástupců společností provozujících sdílené sítě, je nyní chce legalizovat. Nový zákon přichází zejména proto, že legislativa je krátká na moderní P2P sítě, jež nevyužívají centrální server, ale přímé spojení mezi dvěma uživateli.

Přes prvotní zděšení, které zpráva o návrhu zákona vyvolala, se situace poněkud uklidnila. Giganti zábavního průmyslu totiž nebudou moci přímo nabourávat a poškozovat systémy samotných šiřitelů copyrightovaného materiálu, ani jiných fyzických a právnických osob, přes jejichž linky soubory putují (typicky poskytovatelů připojení k internetu - ISP), ani v P2P sítích šířit viry. Zákon jim dovoluje použít pouze méně agresivní prostředky, například nasazovat do P2P sítí falešné návnady, blokovat přenosy souborů nebo přesměrovat pakety od uživatele na slepou kolej.

Ellen Stroud, mluvčí společnosti StreamCast Networks, vyvíjející P2P aplikaci Morpheus, prohlásila Bermanům návrh za absurdní, protože legalizuje nezákonnou činnost. Berman podle ní volá po založení copyrightové domobrany.

RIAA naopak nový zákon vítá. V tiskovém prohlášení Bermana podporuje a dodává, že "internetové pirátství znemožňuje rozvoj oficiálních hudebních serverů a v celkovém dopadu poškozuje všechny zákazníky."

Justiční výbor by se měl tématem porušování autorských práv na internetu zabývat v červenci. Očekává se, že zde bude projednáván také zmíněný návrh. Zákon podle Bermanova kolegy, republikána Howarda Coblea, není špatný, je však třeba jej ještě "doladit".Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Najdete na iDNES.cz