Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zničí Hollywood hackerskými nástroji P2P sítě?

aktualizováno 
Hollywood má v Kongresu svého člověka. Republikán Howard Berman, zastupující zmíněnou oblast Kalifornie, vystoupil s návrhem nového zákona na ochranu autorských práv. Ten by měl zábavním gigantům dovolit zasáhnout proti internetovým pirátům dříve zakázanými zbraněmi.

Vlastníci autorských práv by brzy mohli získat divokou kartu pro boj proti nelegální distribuci jejich děl prostřednictvím služby KaZaa a jí podobných. Jak informoval list Washington Post, republikán Howard Berman, který zastupuje oblast Kalifornie, zahrnující dvě hlavní centra zábavního průmyslu v USA Burbank a Hollywood, se chystá v příštích týdnech přednést návrh nového zákona. Ten se snaží maximálně omezit výměnu hudebních a video souborů v P2P sítích tím, že povolí ochráncům copyrightu použít proti pirátům současné vymoženosti počítačových technologií.

Dosud měl zábavní průmysl v této záležitosti svázané ruce. Postupy, které by jeho zástupci chtěli aplikovat v praxi, byly v rozporu s federálním právem. Berman, navzdory protestům právních zástupců společností provozujících sdílené sítě, je nyní chce legalizovat. Nový zákon přichází zejména proto, že legislativa je krátká na moderní P2P sítě, jež nevyužívají centrální server, ale přímé spojení mezi dvěma uživateli.

Přes prvotní zděšení, které zpráva o návrhu zákona vyvolala, se situace poněkud uklidnila. Giganti zábavního průmyslu totiž nebudou moci přímo nabourávat a poškozovat systémy samotných šiřitelů copyrightovaného materiálu, ani jiných fyzických a právnických osob, přes jejichž linky soubory putují (typicky poskytovatelů připojení k internetu - ISP), ani v P2P sítích šířit viry. Zákon jim dovoluje použít pouze méně agresivní prostředky, například nasazovat do P2P sítí falešné návnady, blokovat přenosy souborů nebo přesměrovat pakety od uživatele na slepou kolej.

Ellen Stroud, mluvčí společnosti StreamCast Networks, vyvíjející P2P aplikaci Morpheus, prohlásila Bermanům návrh za absurdní, protože legalizuje nezákonnou činnost. Berman podle ní volá po založení copyrightové domobrany.

RIAA naopak nový zákon vítá. V tiskovém prohlášení Bermana podporuje a dodává, že "internetové pirátství znemožňuje rozvoj oficiálních hudebních serverů a v celkovém dopadu poškozuje všechny zákazníky."

Justiční výbor by se měl tématem porušování autorských práv na internetu zabývat v červenci. Očekává se, že zde bude projednáván také zmíněný návrh. Zákon podle Bermanova kolegy, republikána Howarda Coblea, není špatný, je však třeba jej ještě "doladit".
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Najdete na iDNES.cz