Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zpracovávejte domácí video jako profesionál

aktualizováno 
Natočením videa práce kameramana nekončí. Nyní nastává druhý krok, který nemá každý rád. A to natočený materiál zpracovat. Čeká na vás jeho sestříhání, přidání titulků, hudby, případně komentářů a jeho uložení na DVD či Blu-ray disk. Máte-li správný videostřihový program, pak se z práce může stát zábava.

Kamera není při sexu nevítaným vetřelcem | foto: Profimedia.cz

Tak jak digitální videokamery na pultech prodejen nahradily ty analogové, tak i majitelé starších modelů postupně přecházejí a objevují výhody digitálních kamer. Nejde jen o lepší obraz a zvuk, ale především o to, že se otevírají nové možnosti při zpracování pořízených záběrů. K tomu však musí vlastnit dobrý střihový program. Nejste spokojeni s tím stávajícím? Zkuste jiný. My vám dnes některé z nich představíme v rychlém přehledu.

Zpracování videa

Také v tomto segmentu programů existuje silná konkurence. Avšak podobně jako jinde, většina z nich má obdobné funkce. Rozdíl spočívá ve vybavenosti, ovládání a v uživatelském rozhraní. Některým z nich trvalo sice déle, než se naučily video zpracovávat i pro Blu-ray disky, ale dnes to již umí bez větších problémů.

V případě úpravy záznamů ve vyšším rozlišení či rovnou Full HD je však nezbytné mít výkonný počítač nejlépe se dvěma či více jádry a alespoň 2 GB operační paměti. V opačném případě byste totiž místo plynulého střihu na svém monitoru viděli pouze cukání videa.

A které programy jsou vhodné? Už léta se v čele drží komerční řešení společností Pinnacle, Corel, Adobe, Sony či Nero. Všechny umí nejen záznam z kamery stáhnout a vytvořit z klipů film, ale také exportovat do různých formátů a to nejen na DVD-Video, Blu-ray, ale také třeba do AVI či Flash souboru.

TIP

Detailní srovnání videostřihových programů nejen těch, které naleznete níže, si můžete prohlédnout zde a to i včetně detailní tabulky funkcí.

Pinnacle Studio 12 – trial
Jednoduchá grafika, uživatelská přívětivost, vše v češtině včetně nápovědy, řada efektů, velká kreativita, podpora videa ve vysokém rozlišení či ukládání na Blu-ray. Tak to jsou hlavní zbraně Pinnacle Studio 12, které spatřilo světlo světa na konci loňského léta.

Na svědomí ho má společnost Avid Technology, respektive její divize Pinnacle Systems. Již minulá verze, která se naučila pracovat s formátem AVCHD, toho uměla hodně. Nechyběla tak možnost nativního střihu nejen klasického videa, ale i videa v HD (vysokém rozlišení). Novinka jde ještě dále. Přichází tak například s nástrojem Pinnacle Koláž, který umožní dodat vašim filmům profesionální vzhled.

Studio nyní také nabízí širší podporu formátů pro export a import souborů. Přibyla i možnost publikování na web. Jediným kliknutím tak můžete svá díla exportovat na video servery, jako je např. YouTube. Nechybí ani export pro přenosná zařízení jako Sony PSP iPod apod. A to třeba i do formátu 3GP či do formátu Flash video.

Vybrat si přitom můžete hned ze tří verzí, které jsou kompletně v češtině včetně nápovědy. Ty se od sebe liší svými funkcemi. Kdo nepotřebuje zpracovávat video ve vysokém rozlišení, tomu bude stačit nejnižší verze Pinnacle Studio 12 za doporučenou cenu 1 190 Kč. Pro editaci videa v HD a s některými funkcemi navíc (obraz v obraze, chromatické klíčování) tu je Pinnacle Studio Plus 12 za 1 990 Kč. Pro ty nejnáročnější je připraveno balení s plátnem pro klíčování, pokročilými efekty (animované a 3D titulky, filmové filtry, dynamická světla, přechody a další) a možností pracovat s Dolby 5.1 zvukem, to vše za 2 590 Kč.

Pinnacle Studio 12


  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 GB).

$1#versionTabview=tab1&tabview=tab0">Corel VideoStudio Pro X2 - trial
Corel VideoStudio Pro patří společnosti Corel, která tento produkt získala v roce 2006 odkoupením společnosti Ulead. Od té doby vychází pod jejich hlavičkou. Získat by si vás mohl především díky průvodcům, na druhou stranu však není k dispozici v češtině (existuje však neoficiální čeština).

Program byl vždy ceněn pro sílu svých schopností a jednoduchost používání. Nejvýkonnější verze VideoStudio umožňuje zpracování HD videa ve formátu AVCHD a tedy i výstup na Blu-ray disk, má DV-to-DVD průvodce, obsahuje řadu nadpisů, titulků a přechodů. Dokáže však ukládat i do formátu pro webové stránky (QuickTime, RealNetworks, Windows Media) a podporuje i export na Apple iPod, Sony PSP, YouTube a mobilní telefony Nokia.

Umí pracovat s MPEG-4 a širokoúhlým (16:9) formátem obrazu. Funkce MPEG Optimizer umožňuje zvolit nejlepší nastavení MPEG pro renderování videí vzniklých kombinací různých formátů (analyzuje datový tok jednotlivých klipů a doporučí nejvhodnější nastavení). Pomyslnou třešničkou na dortu je možnost renderování kdykoliv zapauzovat a tak získat více systémových prostředků PC krátkodobě třeba pro jinou práci. Nechybí podpora Dolby Digital 5.1 nebo možnost vytvářet svá vlastní DVD menu pomocí technologie SmartScene. Pomocí pokročilých šablon v Movie Wizard lze vytvářet efekty doslova hollywoodského stylu.

Dodává se ve třech verzích, přičemž ta nejlevnější Corel VideoStudio X2 za 1 500 Kč nestojí téměř za zmínku, protože nemá podporu Blu-ray, zpracování zvuku 5.1, ale ani import MPEG-2 a ještě více. To vše má Corel VideoStudio Pro X2 za 1 950 Kč. A nejlépe vybavená Ultimate verze za 3 000 Kč obsahuje navíc zvukový editor Steinberg WaveLab LE 6 a nástroj pro kopírování DVD disků DVD Copy 6 Plus.

Corel VideoStudio Pro X2

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (175 MB).

Adobe Premiere Pro (Elements) CS4 - trial
Adobe nabízí pro zpracování videa dva produkty. Adobe Premiere Elements je určen domácím uživatelům, amatérským a poloprofesionálním nadšencům, kteří hledají jednoduše ovladatelný nástroj pro editaci digitálního videa. Adobe Premiere Pro je potom určen profesionálům z oblasti produkce videa. Bohužel ani jedna verze není dostupná v češtině.

Premiere Elements umožňuje editaci, kopírování, střih, úpravu a ukládání digitálních záznamů, přidávání a úpravu zvukových záznamů k pořízeným stopám, použití široké škály přednastavených efektů a hudebních smyček. Uživatelé mohou jednoduše vytvářet hotová DVD ze svých záznamů, přidávat úvodní stránky, titulky nebo menu na začátek videí.

Adobe Premiere Elements využívá některé profesionální funkce obsažené v aplikaci Premiere Pro, zpřístupňuje je v intuitivně ovladatelné podobě. Software Adobe Premiere Elements je dostupný jako samostatný produkt nebo v cenově výhodném balíčku v kombinaci s aplikací Adobe Photoshop Elements. Premiere Pro potom umožňuje editovat běžně používané formáty od DV po HD a nabízí sadu nástrojů a flexibilní funkce, které s aplikacemi jako Adobe Photoshop nebo After Effects dále rozšiřují kreativní možnosti tvůrců.

Pomocí Premiere Pro mohou profesionálové vytvářet různé dramatické efekty se změněným časem, jako např. zpětné přehrávání a zpomalené záběry s proměnlivou rychlostí prostřednictvím funkce přemapování času (Time Remapping) nebo zpomalení klipů nebo jejich částí pro zvýšení napětí.

Plná verze profesionálního řešení Adobe Premiere Pro vyjde na úctyhodných 29 500 Kč. Avšak ta nižší, která však stále nabízí řadu funkcí, stojí mnohem méně a to 2 300 Kč. Navíc ji máte možnost zakoupit v balíčku společně s Adobe Photoshop Elements, který slouží k úpravě fotografií.

Adobe Premiere Elements 7


  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (604 MB).

Sony Vegas Movie Studio 9 – trial
Společnost Sony má pro zpracování videa na PC připraveny pro uživatele také dva programy. První s názvem Sony Vegas Movie Studio (ve třech verzích) je určena pro domácí uživatele a druhá více funkcemi nabitá Sony Vegas Pro potom pro profesionální kameramany. Ani jedna z aplikací není lokalizována do češtiny. Podívejme se nyní, co Sony Vegas Movie Studio dokáže.

Tato verze se od svého dražšího brášky liší především absencí některých aplikací a velkou interní podporou specializovaných formátů, hardwarových doplňků či podporou skriptování a dokonalejší správou multimediálních souborů. Umí pracovat až se čtyřmi video a čtyřmi audio stopami.

Levnější verze s označením Sony Vegas Movie Studio potom neumí pracovat s videem ve vysokém rozlišení (AVCHD), tudíž neumí ani tvořit Blu-ray disky, nemá podporu Dolby Digital 5.1 a obsahuje pouze 300 video filtrů a něco přes 180 přechodových efektů. Součástí všech tří aplikací jsou však nástroje Cinescore Studio a DVD Architect Studio 4.5, které slouží k authoringu DVD a tvorbě DVD menu. Jinak podobně jako konkurence umí video zachytit, naskládat za sebe klipy, přidat přechodové efekty, hudbu, komentáře, titulky, vytvořit DVD menu podle představ apod.

Samozřejmě lze program použít i k tvorbě slideshow z fotografií na DVD. Nad konkurencí vyniká především možnostmi efektových funkcí. Export do různých formátů je podobný jako u Pinnacle Studio, takže nechybí AVI, MPEG-1 i 2, DVD, Blu-ray (vyšší verze), WMV, QuickTime, RealMedia či flash a formáty pro mobilní zařízení.

Sony Vegas Movie Studio vás přijde na 1 500 Kč a lépe vybavená verze s přídavkem Platinum potom stojí 2 750 Kč. A ta nejlepší Sony Vegas Movie Studio 9 Platinum Pro Pack, která je opatřena i programem Sound Forge Audio Studio (pro práci s audiem), dalšími zvukovými efekty, video efekty a přechody a také 2 GB flash klíčenkou, stojí 3 300 Kč. Jak již bylo řečeno, ani jedna z aplikací není v češtině, což může být pro některé uživatele velkým minusem a ti pak raději zvolí konkurenci, která tento nedostatek nemá.

Sony Vegas Movie Studio 9

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (102 MB).

Nero Burning Rom 9 – trial
Balík Nero Burning Rom obsahuje kromě jiného i aplikaci pro práci s videem. Jmenuje se Nero Vision a je určena pro amatérské zpracování natočeného videa. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že není složitá, je v češtině, a navíc k ní nebudete muset znát problematiku zpracování videa a řada uživatelů ji již vlastní.

Nero Vision je jednoduchá aplikace s pokročilými funkcemi, která dokáže krok za krokem vytvořit domácí video. Umožňuje snímat videa z externích zdrojů a ukládat je na disky DVD-Video, VCD, SVCD a také Blu-ray. Nechybí možnost přidávat přechody mezi videi, titulky, a dokonce i hudbu a fotografie (prezentace z fotografií). Tvorba vlastního filmu s tímto nástrojem je snadnou záležitostí a umožňuje vytvářet i vlastní hezká spouštěcí menu včetně authoringu, tedy připravení DVD či Blu-ray pro přehrávání na stolním DVD, Blu-ray přehrávači. Proti své konkurenci zaostává v možnostech exportovat video třeba do AVI či mobilního zařízení.

Aplikace jako taková se neprodává samostatně, ale, jak již bylo napsáno, společně v balíku Nero Burning Rom. Ten lze sehnat za 1 700 Kč, což není moc, pokud si uvědomíte, že za tuto cenu získáte přes 20 dalších aplikací.

Nero 9
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (382 MB).
Hlavní zprávy

Další z rubriky

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Diskové úložiště
Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.