Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, jak mi tluče, a obleč mě. Co dokáže obyčejná kamera

aktualizováno 
Univerzitní vývojáři dokážou rozpoznat váš srdeční puls nebo spočítat rychlost vašeho dechu jen na základě záběru obyčejné kamery. Pro demonstraci vyrobili speciální zrcadlo, které svého uživatele sleduje a měří jeho tep. Americký řetězec s oděvy zase experimentuje s virtuálním ošacením.

Zrcadlo budoucnosti nám dokáže poradit ohledně zdraví i oblečení | foto: Profimedia.cz

"Vyvinuli jsme nový způsob, jak bezkontaktně a na dálku změřit známky života, jako je tep nebo dýchání," říká Ming-Zher Poh, doktorand zdravotních věd a technologií na univerzitách Harvard a Massachusetts institut technologie.

Dosud bylo k přesnému měření nezbyté umístit na tělo pacienta různé druhy senzorů. Analyzovat stejné údaje (s dostatečnou přesností) je teď ale možné i pomocí obyčejné webkamery.

Zrcadlo, které měří tepZrcadlo, které měří tep

Ming-Zher Poh předvedl systém na speciálním zrcadle. Rozpozná obličej a po chvíli měření zobrazí srdeční tep v reálném čase. Měření je založené na mírném kolísání barvy tváře, související s krevním oběhem. Změny jsou lidským okem nepostřehnutelné, ale strojová analýza odhalí odchylky rozkladem obrazu na jednotlivé barevné kanály.

Měření tepu a možná i tlaku přes internet

Pro odfiltrování změn v osvětlení využili vývojáři techniku nazývanou Independent Component Analysis (analýza nezávislých komponent). Je to metoda separace signálů využívaná pro oddělení nezávislých, nějakým způsobem smíchaných signálů (například oddělenou analýzu více naráz znějících hlasových projevů). Výsledná přesnost měření je podle testů srovnatelná s dostupnými nástroji, které k měření využívají kontaktní měření průtoku krve.

Ming-Zher Poh"Naměřená data vám dají okamžité, užitečné informace. Co víc, můžete je sdílet přes internet s lékařským odborníkem a v průběhu dlouhodobého měření můžete odhalit vzorce a odchylky." Ming-Zher Poh doufá, že v budoucnu dokáže pomocí strojové analýzy obrazu změřit i další důležitý údaj, krevní tlak. "Extrahovat taková data z obrazu by mělo být možné, protože senzory okysličení krve na principu optické analýzy již fungují." Využívají ale vlastní zdroj světla, nikoli světlo z místnosti. "Nebude to jednoduché, ale teoreticky by to mělo být možné."

Na podobné analýze pracoval už v roce 2005 nizozemský profesor Fokko Wieringa. Americké kolegy chválí za to, že dokážou využít sledování určité části obličeje a zvýšit tak přesnosti. Také sledování a měření až tří lidí zároveň je podle něj novinkou: "Na cestě k dokonalé analýze je mnoho nástrah... Ale už teď ty výsledky vypadají velice povzbudivě."

Zrcadlo, jak by mi to slušelo?

"Macy's Magic Fitting Room" - tedy kouzelná zkoušecí kabinka, by měla zákazníkům umožnit vyzkoušet si oblečení, aniž by se svlékali.

Do kabinky byste si přinesli... Nic. V kabince totiž bude velký dotykový displej, na kterém si vyberete oblečení, které byste si chtěli vyzkoušet. Váš virtuální odraz v zrcadle by pak "oblékl" ten který oděv a pomocí kombinace 3D animace a real-time mapování se v něm můžete kroutit a promenovat. Bohužel si ale nevyzkoušíte, jestli vás někde netlačí, na to stále ještě musíte látku fyzicky navléci. Magická převlékárna je do listopadu v experimentálním provozu v provozovně v New Yorku.

Zdroje:

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Radioaktivnější voda je i v lázních, řekla o nehodě v Temelíně Dana Drábová

Šéfka českého státního jaderného dozoru Dana Drábová v diskusním pořadu...

O malé provozní havárii Temelína i obecných otázkách kolem jaderné energetiky hovořila v pořadu Rozstřel šéfka českého...

Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

kobalt

Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak...

Armáda služebníků od LG pomůže s nákupem, odnese kufry a ukáže cestu

Nývlt Václav: LG CLOi

Některé již jezdí po světě, jiné na první úkoly teprve čekají. Centrální část stánku společnosti LG na veletrhu IFA...

Najdete na iDNES.cz