Logo Světové obchodní organizace (WTO)

Logo Světové obchodní organizace (WTO) | foto: wto.org

Nová globální celní dohoda by mohla snížit ceny elektroniky

  • 16
Část ze 161 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) se dohodla na zrušení cel u vybraných elektronických zařízení. To by mělo vést ke snížení jejich cen.

Přesně 201 výrobků z kategorie informačních technologií má být podle páteční dohody více než padesáti členů WTO do tří let osvobozeno od cla.

Mezi vybranými produkty jsou některé druhy procesorů a čipů, navigační systémy, software, zdravotnické produkty týkající se magnetické rezonance, stroje na výrobu plošných strojů, telekomunikační satelity, dotykové obrazovky, inkoustové náplně a další.

Je to první dohoda o zrušení cel v rámci WTO za posledních 18 let, citovala organizace na Twitteru vyjádření generálního ředitele WTO Roberta Azeveda. Dohoda má přinést výhody všem členským státům.

24.července 2015 v 16:39, příspěvek archivován: 28.července 2015 v 13:03

DG Azevedo: “Today's agreement is a landmark,” 1st major tariff-cutting deal at the #WTO in 18 years #ITA #informationtechnology

Vyjednávači nyní musejí ještě dokončit technické detaily a načasování rušení cel. Každý zúčastněný člen dohody bude muset předložit návrh harmonogramu v říjnu 2015. Veškeré práce mají být dokončeny do jednání členských zemí WTO v Nairobi, které se uskuteční v prosinci. S postupným rušením cel se začne již příští rok.

Dohoda podle ČTK rozšiřuje předchozí Dohodu o informačních technologiích (ITA) z roku 1997. Ta zahrnuje produkty, které jsou osvobozeny od cla nebo je u nich nulové clo. Nově se dohoda rozšiřuje o 201 produktů, u kterých roční globální příjmy z prodeje činí 1,3 bilionu dolarů a tvoří asi sedm procent světového obchodu.

„To je více, než tvoří celosvětový obchod s automobilovými výrobky nebo obchod s textilem, oděvy, železem a ocelí dohromady,“ podotkl Azevedo.

Dohoda má pomoci hlavně výrobcům a WTO věří, že pomůže podpořit růst globální ekonomiky a přispěje k tvorbě pracovních míst. Měla by také snížit ceny pro běžné spotřebitele. Podle serveru RDMag výrazně pomůže společnostem General Electric, Intel, Texas Instruments, Microsoft či Nintendo.