Ztrácí digitální fotografie dech?

aktualizováno 
Po letech bouřlivého rozvoje se v tomto roce na trhu digitální fotografie očekává výrazné zpomalení. Nasvědčuje tomu i nabídka předních výrobců, kterou představili na veletrhu PMA, kde jsou předváděny modely pro 2. a 3. čtvrtletí letošního roku.
Téměř celou jednu dekádu trval překotný rozvoj digitální fotografie, která navždy změnila oblast záznamu statického obrazu. Ještě před pěti lety mnozí pochybovali, že digitální fotografie bude schopna v dohledné době převálcovat kinofilmovou. Avšak již například na přelomu roků 2003 a 2004 oznámila firma Kodak, jako první, že upouští od prodeje kinofilmových aparátů na rozvinutých trzích. Téměř v tu samou dobu přišly zprávy od výzkumných firem, že prodej digitálních fotoaparátů poprvé předstihl zájem o koupi analogových výrobků.

Trh se mění

Nic však netrvá věčně a platí to i pro digitální fotografii. Právě organizace Photo Marketing Association (PMA), která letos v USA pořádala jeden z největších veletrhů digitální fotografe, předpověděla, že letos dojde k výraznému zpomalení nárůstu prodejů těchto přístrojů, až na 13 procent. I když si stále rozvoj udrží dvouciferné číslo, již to není co to bývalo. Například rok 2004 zaznamenal oproti roku 2003 zhruba 35% růst. Pocítí to především ti, kdo nejsou na trhu příliš silní.

V podstatě se dá říci, že vývoj v digitální fotografii nyní kopíruje stav u výrobců LCD panelů. Zde také pomalu dochází ke konsolidaci a slabší hráči začnou či začínají pomalu odcházet. Musejí se stihnou s někým spojit nebo prodat svou výrobu, jinak je čeká krach. A nevyhýbá se to ani takovým legendám, jako je například společnost Leica, které v digitální fotografii tak trochu ujel vlak. Nyní musí čelit finanční krizi.

Dalším zajímavým trendem je skutečnost, že podle odhadů se letošní rok stane prvním, kdy budou mít výrobci větší odbyt na evropském než americkém trhu. Evropa se podle firmy Lyra Research má stát dokonce největším trhem v této oblasti.

Co je a co není důležité

Firmy již dříve poznaly, že hon za dalším navyšováním rozlišení přístrojů není dlouhodobě únosný. Jednak za to mohou některé technické problémy, a tím výrazně rostoucí náklady na jejich řešení, ale také to, že uživatelé pomalu chápou, že jim bohatě stačí současný stav, kdy jim v běžném kompaktním přístroji firmy nabízí pět- a vícemegapixelové snímací čipy.

Ostatně na samotné digitální fotoaparáty již nyní firmy nekladou takový důraz. Stačí se podívat na letos představené modely, aby uživatel zjistil, že se nekoná žádný zázrak, alespoň co se nabídky významných firem týká. Samozřejmě firmy u svých tradičních řad zase přidaly jeden megapixel rozlišení, podařilo se jim trochu zrychlit práci přístrojů a nabídly lepší automatické systémy pro nenáročné focení. Mnohem více než v minulosti se však sází na věci, které s fotografováním zase až tak nesouvisejí. Patří sem design, komunikační schopnosti (Wi-Fi, internet) a především doplňková nabídka.

Není proto divu, že od jedné firmy nyní můžete získat vedle digitálního fotoaparátu například fototiskárnu na pohlednicový formát či malou paměťovou fotobanku, na jejíž pevný disk s rozměry do 2 palců můžete uložit tisíce snímků.

Konec levných aparátů?

S tím, jak se rozvíjí technologie, které přinášejí stále větší kvalitu integrovaným digitálním fotoaparátům, začíná být těsno v oblasti nejlevnějších automatů. Uživatelé již necítí takovou potřebu mít jednoduchý samostatný digitální fotopřístroj, když podobný výsledek získají od jeho odvozeniny integrované například do mobilního telefonu.

Velký rozvoj se v této oblasti očekává především s příchodem kvalitnější optiky, neboť 1Mpix snímací čipy, které sem pomalu pronikají, již nabízejí dostatečně uspokojivé výsledky.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

První Polaroid, se kterým uděláte selfíčko i na dálku

Instantní fotografie z nového Polaroidu One Step+ lze přímo doladit v aplikace...

Vypadá skoro stejně jako před třiceti lety v dobách největší slávy. Pod značkou Polaroid byl v Berlíně představen nový...

GoPro má v nové generaci legendární kamerky Hero 7 superstabilizaci

Hero 7 Black je doposud nejvýkonnější kamerka firmy GoPro.

GoPro přichází s kamerkou, která má vestavěnou stabilizaci. Ta podle firmy v podstatě odstraňuje nutnost používat...

Sigma vyrobí vlastní fotoaparát s plnoformátovým čipem Foveon

Sigma na veletrhu Photokina 2018

Sigma pokračuje ve výrobě vlastních fotoaparátů, které používají unikátní snímací čip Foveon. Tentokrát slibuje jeho...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz