Ztráta ovladačů k hardware nemusí vést k zoufalství

aktualizováno 
Ztratili jste ovladače k vašemu modemu, zvukové kartě či jiném hardwarovému zařízení a nyní je potřebujete pro přeinstalování počítače? Potom použijte profesionální řešení na zálohu a obnovu ovladačů ve Windows a hoďte starosti za hlavu. Zálohu totiž zvládne opravdu každý.

Možná jste se již někdy zabývali otázkou, zda by se ovladače k vašemu hardwaru, které jsou aktuálně nainstalované v PC, nedaly nějak zálohovat. To se může hodit v případech, kdy potřebujete reinstalovat operační systém, ale už nemáte všechny potřebné ovladače od hardwaru k dispozici. Navíc instalovat postupně jeden ovladač po druhém zabere i značný čas při doinstalačních pracích, kdy je musíte zase vrátit do operačního systému.

V neposlední řadě se může stát, že s nějakou verzí jste natolik spokojeni, že o tu novou, kterou si lze stáhnout na internetových stránkách výrobce hardware či software prostě nemáte zájem, ale instalátor již bohužel nemáte k dispozici. A právě k těmto účelům se vám může hodit produkt s označením Driver Magician.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalátor si potom lze stáhnout přímo z adresy – Driver Magician (3.5 MB). Produkt je určen pro operační systémy Windows 98, ME, 2000, XP, a 2003. Není bohužel v licenci freeware avšak všechny jeho hlavní funkce fungují bez jakéhokoliv omezení - pouze nelze provádět aktualizaci programu či ho žádat o stažení aktuálních verzí ovladačů.  Na vytvoření, ale ani obnovu zálohy to však nemá žádný vliv. Instalace není nikterak složitá a vlastně spočívá pouze v proklikání se instalátorem. Po dokončení se Driver Magician sám spustí.

Rychle se zorientujete
První okno vás upozorní na to, že používáte zkušební verzi programu, která je plně funkční po dobu 15ti dnů. Zároveň vám nabízí produkt ihned zakoupit - plná verze stojí cca 720 Kč. Chcete-li si ho však nejprve vyzkoušet, klikněte na tlačítko Register Later.

Driver Magician

Zobrazí se hlavní okno. Nahoře naleznete nástrojovou lištu a ikonky. Uprostřed je okno, ve kterém se nachází výpis nainstalovaných ovladačů v operačním systému. Pokud kliknete na některý záznam, zobrazí se ve spodním okně informace o ovladači. Zde mimo jiné můžete zjistit, pro jaké verze Windows jsou drivery určeny, nebo jestli mají digitální podpis od Microsoftu (jsou certifikovány).

Driver Magician

Jak ovladače zálohovat
Ve výpisu dostupných ovladačů naleznete ty, které nejsou od společnosti Microsoft. Kliknete-li však u ikonky Backup na trojúhelník a vyberte volbu Search All Drivers, program vyhledá všechny instalované ovladače. Červeně označené jsou potom ty, které nepochází od Microsoftu. U každého ovladače je k dispozici krátký popis, k jakému je zařízení, v jaké je verzi, datum a také poskytovatel (výrobce). Vy si teď určete ty, jež chcete zálohovat. To provedete zaškrtnutím boxíku. Zálohování odstartujete kliknutím na zelené tlačítko Start Backup. Program se vás však ještě zeptá, do jaké složky má zálohu provést. Během procesu zálohování jste informováni kolik procent je již hotovo. Po dokončení naleznete soubory v cílové složce.

Driver Magician

Jak ovladače znovu obnovit
Potřebujete-li zálohované ovladače opět nainstalovat, např. po reinstalaci Windows atp. obnovíte je velmi lehce. V programu klikněte na tlačítko Restore. Mělo by dojít k detekci složky se zálohou driverů. Pokud ji program nebude moci najít, můžete ji určit sami. Ve výpisu se zobrazí všechny dostupné zálohované ovladače. Označte ty, které chcete obnovit a klikněte na tlačítko Start Restore. Po dokončení je nutné operační systém restartovat.

Nastavení a nástroje
Program obsahuje i nastavení, kterým lze určit, jakým způsobem a do jakých souborů bude záloha prováděna. Standardně je nastaveno zálohování do zvolené složky, kam se zkopírují všechny součásti driveru. Vy si však můžete vybrat i z dalších tří metod. Druhá slouží k vytvoření jediného souboru s ovladači, který lze otevřít pouze v Driver Magician. Další dvě na něm potom nejsou vůbec závislé. U nich se totiž vytvoří samorozbalovací soubor. Informace jsou uloženy do *.EXE souboru. Jeho spuštěním provedete instalaci tak, jako kdybyste instalovali nějaký program. Liší se od sebe tím, že zatímco první uloží každý ovladač do jednoho *EXE souboru, tak ta druhá vytvoří pouze jeden instalátor. Druhá má tu výhodu, že při obnově si lze určit, které ovladače chcete instalovat a které nikoliv. Můžete si také zvolit úroveň komprese.

Driver Magician

Pokud se podíváte do Správce zařízení, můžete v něm najít i zařízení, které není správně rozpoznáno, nebo je špatně nainstalováno (žlutý otazník). Určit příčinu může být někdy těžké. Avšak díky Driver Magicianu můžete neznámá zařízení odhalit snadno a rychle. A to díky funkci Unknow device detector. Ten vypíše seznam a u každého zařízení vám oznámí název čipu, jeho výrobce a další údaje, kterými identifikujete, o jaké zařízení jde. Databáze programu obsahuje hardwarové identity o 20 000 zařízeních. K identifikovanému zařízení můžete později na internetu ovladače najít snadněji.

Driver Magician

Program dokáže provádět nejen zálohu ovladačů, ale také nastavení některých programů v systému či zálohu dalších dat. Možnosti naleznete pod volbou More Backup and Restoration. Zálohu můžete provést pro IE, systémový registr, dokumenty či plochu.

Driver Magician

Závěrem
První verze tohoto programu vznikla již v červenci 2003. Od té doby však prošla velkým vývojem. Jeho primárním úkolem je vyhledat a umožnit zálohu ovladačů v operačním systému Windows. Zálohu přitom vytváří několika způsoby. Každý si tedy může vybrat tu, která mu lépe vyhovuje. Zejména oceňujeme možnost vytvořit si vlastní instalátor s ovladačem. Po dobu testování jsme vytvořili řadu záloh a zálohované ovladače potom ze systému odebrali. Pro jejich instalaci jsme použili služeb tohoto produktu a ani v jednom případě jsme neobjevili žádný problém. Pracovaly stejně, jako kdybychom použili originální instalátor ovladače. Nechybí mu i některé nadstandardní funkce a navíc se lehce ovládá. Jak sami rychle poznáte, nejde o nic složitého a zálohu ovladačů si může provést opravdu každý uživatel bez větších počítačových znalostí.

Pokud potřebujete jednoduše a pohodlně zálohovat vaše ovladače a po zformátování a přeinstalování operačního systému znovu ovladače obnovit, určitě ho využijete. A navíc ho nemusíte ani kupovat, protože zkušební verze vám postačí.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Microsoft ohlásil novou funkci ve Windows 10, zrcadlení aplikací z telefonů se systémem Android.

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...Najdete na iDNES.cz